کد خبر: 6962
تاریخ انتشار: 20/آذر/1397 - ساعت : ۱۸:۰۶
گروه : اخبار

در جلسه شورای شهر رشت بررسی شد ؛ ضرورت ارائه گزارش سفرهای شهر خلاق خوراک شناسی به شورا

در جلسه شورای شهر رشت بررسی شد ؛ ضرورت ارائه گزارش سفرهای شهر خلاق خوراک شناسی به شورا

در شصت و ششمین جلسه شورا، درخواست سفر مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، یک نفر عضو شورا و یک نفر آشپز به گردهمایی خوراک ‌شناسی ۲۰۱۹ یونسکو در ماکائو در صحن شورا اعلام وصول شد.

به گزارش خط قرمز ،در بررسی این درخواست اعضای شورای شهر رشت تاکید کردند که دست آوردهای سفرهای قبلی تاکنون به شورا گزارش نشده است. در پایان با این سفر موافقت و مقرر شد دبیر کمیسیون فرهنگی شورا بجای عضو شورا ، مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری را همراهی کند.

این گردهمایی بین المللی خوراک‌شناسی ۳ روزه بوده و از تاریخ ۲۹ دی تا یکم بهمن برگزار می شود و بجز برخی هزینه ها نظیر تن‌خواه و اهدای هدیه، هزینه های سفر بر عهده کشور میزبان است.
بهراد ذاکری، عضو شورای شهر رشت از کمرنگ بودن دستاوردهای این برند برای شهر رشت گلایه کرد و گفت: تاکنون هزینه‌های زیادی در این سفرها انجام شده ولی نه هزینه ها شفاف به شورا گزارش شده است و نه هیچ گزارشی از دستاوردهای این سفر به صحن شورا ارسال شده است.
وی با تاکید بر اینکه ابتدا باید ارزیابی شود که این سفرها چه دستاوردی‌های برای رشت خواهد داشت، افزود: متاسفانه تاکنون در زمینه شهر خلاق خوراک هیچ کاری برای شهر رشت انجام نشده است.
مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یک بار شفاف توضیح دهد چه برندسازی از شهر خلاق خوراک صورت گرفته و کدام سرمایه گذاری در راستای این برند سازی انجام شده است.
ذاکری گفت: این سفر هیچ دستاوردی از نظر بنده برای رشت نداشته و باید در این ‌باره به مردم پاسخگو باشیم. بار روانی حضور به کشور خارجی در شرایط بد اقتصادی را باید پاسخ دهیم.
وقتی ۹ ماه است دفترچه بیمه پاکبانان رشت تمدید نشده چگونه برای چنین سفرهایی هزینه می‌کنیم؟! به لحاظ روانی چگونه پاکبانان را توجیه و ضرورتی آن را بیان می کنید.
ذاکری خواستار ارائه گزارش شفاف مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری در صحن شورا شد و تاکید کرد: امروز شفاف می گویم، اگر خانم قدیمی برای گزارش به صحن شورا می آید، باید چند کارشناس فنی هم بیاید و به درستی دست آوردها را ارزیابی نماییم. نه اینکه گزارش یکطرفه باشد.
احمد رمضانپور در این زمینه گفت: اعتقاد ندارم این سفرها را که هزینه آن هم با میزبان است، از دست بدهیم.
عضو شورا با بیان اینکه نباید فردی به موضوع نگاه کرد، افزود: اکنون رشت یک کرسی و جایگاه در شهرهای خلاق دارد. بنابراین باید با نگاه خاص یافته های علمی کشورهای دیگر را بینیم.
وی پیشنهاد داد بجای یک عضو شورا یک نفر از کارکنان شهرداری به سفر برود.
حجت جذب نیز گفت: قرار بود از خانم قدیمی دعوت شود تا دست آورد شهر خلاق را در شورا گزارش دهد ولی تاکنون گزارش شفافی به شورا نرسیده است. در مفید بودن این برندسازی قبلا صحبت کرده ایم ولی اگر اشکالاتی هست باید کمک کنیم تا مسیر اصلاح شود.
فاطمه شیرزاد سخنگوی شورای شهر رشت نیز یادآور شد: با توجه به عدم تعیین تکلیف سفرهای گذشته فاطمه قدیمی به ماکائو مطرح شدن لایحه گردهمایی بین المللی خوراک ‌شناسی ۲۰۱۹ یونسکو در شهر ماکائو در صحن شورای شهر بی مورد است.
فاطمه شیرزاد با بیان اینکه باید در هر زمینه‌ای منافع شهر رشت و مردم در نظر گرفته شود، ادامه داد: وقتی هنوز زیرساخت‌های مناسبی برای میزبانی شهر خلاق نداریم، هنوز گاری های کبابی پیاده راه فرهنگی ساماندهی نشده اند، چگونه به تداوم هزینه ها ادامه می دهیم.باید به جای فرصت سوزی زیرساخت های لازم را فراهم کنیم.
شیرزاد ابراز کرد: بنده مخالف برندسازی نیستم اما زیر ساخت برای میزبانی رشت برای برگزاری اجلاس خوراک شناسی آماده نیست. ما هم علاقه داریم رشت به جایگاه بالا برسد اما دست آوردهای سفرهای قبلی مشخص نیست و هنوز شفاف سازی در مورد این برند سازی به شورا گزارش نشده است.
وی با بیان اینکه ۳ سال فرصت‌سوزی صورت گرفته است، ادامه داد: هنوز نتوانسته‌ایم موزه‌هایی را که به مردم قول دادیم، راه اندازی کنیم. هنوز موزه مشروطه و موزه بلدیه و مرمت ساختمان سازمان فرهنگی صورت نگرفته است. ایجاد موزه پزشکی هم همچنان بلاتکلیف مانده. بهتر است منطقی و عقلانی برخورد کنیم. گردشگر برای دیدن کدام موزه و بنا باید به رشت بیاید؟
در پایان پس از رای گیری اعضای شورا با این سفر موافقت شد و به پیشنهاد رئیس کمیسیون فرهنگی شورا مقرر شد، دبیر این کمیسیون و یک نفر آشپز همراه مدیر ارتباطات و امور بین الملل به ماکائو سفر کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *