کد خبر: 10541
تاریخ انتشار: 7/بهمن/1397 - ساعت : ۱۵:۳۲

۸۰۰۰ هکتار آب‌بندان‌ در گیلان مناسب پرورش ماهی است

۸۰۰۰ هکتار آب‌بندان‌ در گیلان مناسب پرورش ماهی است

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به وجود بیش از ۸ هزار هکتار آب‌بندان در این استان گفت: این پهنه‌های آبی منحصر به فرد برای تولید و پرورش ماهی بسیار مناسب هستند.

به گزارش خط قرمز ، اسحاق شعبانی اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 8 هزار هکتار آب‌بندان در استان گیلان وجود دارد که با اعمال یک مدیریت مناسب و با ساماندهی کردن آن‌ها می‌توان از این پهنه‌های آبی برای تولید و پرورش ماهیان به نحو بهینه‌ای استفاده کرد.

مدیرکل شیلات گیلان اقدام اخیر استاندار در تعیین تکلیف آب‌بندان‌ها را مورد تقدیر قرار داد و عنوان کرد: با این تدبیر اندیشیده شده نه‌تنها آب‌بندان‌ها برای امر کمک به اراضی شالیزاری آماده می‌شوند بلکه می‌توان از آن‌ها در امور گردشگری و تولیدی نیز بهره برد.

شعبانی توسعه طرح‌های پرورش ماهی در آب‌بندان‌های گیلان را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: طبق تحقیقات و برآوردهای انجام شده در سازمان شیلات از مجموع آب‌بندان‌هایی که در استان گیلان وجود دارد می‌توان بیش از 12 هزار تن ماهی تولید و روانه بازار مصرف کرد.

وی استفاده حداکثری از ظرفیت آب‌بندان‌های گیلان در امر پرورش ماهی را لازم و ضروری خواند و عنوان کرد: هم‌اکنون تنها حدود 2 تا 3 هزار تن ماهی در آب‌بندان‌های گیلان تولید می‌شود که این مقدار تولید به هیچ عنوان با ظرفیت‌های بی‌شمار استان همخوانی ندارد.

مدیرکل شیلات گیلان از وجود 18 هزار پهنه آبی تالاب در گیلان نیز سخن گفت و بیان کرد: نقاط تالابی استان گیلان نیز قابلیت تولید بیش از 20 هزار تن ماهی را دارند که البته سازمان محیط ‌زیست با هرگونه فعالیت شیلاتی در این پهنه‌ها به علت احتمال تشدید آلودگی‌ مخالفت می‌کند.

شعبانی دستوراتی که از سوی استاندار گیلان برای ساماندهی و لایروبی آب‌بندان‌های استان صادر شده است را بسیار نوید‌بخش اعلام کرد و اظهار داشت: با توجه به این موضوع فرصت بسیار خوبی برای افزایش میزان تولید ماهی در گیلان پدید آمده که باید به نحو شایسته‌ای از آن استفاده کرد.

وی کمبود زمین‌ مناسب برای آبزی‌پروری را از جمله محدودکننده‌های موجود در استان گیلان برای پرداختن به فعالیت‌های شیلاتی دانست و عنوان کرد: با توجه به کمبود منابع آبی یکی از بهترین شیوه‌ها برای افزایش تولیدات شیلاتی در گیلان بهره‌گیری از ظرفیت آب‌بندان‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *