کد خبر: 8249
تاریخ انتشار: 6/دی/1397 - ساعت : ۲۰:۱۱

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد: روند طلاق در گیلان یک روند افزایشی است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد: روند طلاق در گیلان یک روند افزایشی است

به گزارش خط قرمز – دکتر محمد عباسی – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، صبح امروز، چهارشنبه در نشست استانی مربیان آموزشی هنگام ازدواج گیلان که در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه برگزار شد، با اشاره به برنامه جامع ارتقا آموزش و مشاوره قبل ، حین و بعد از ازدواج، گفت: با توجه به کاهش آمار ازدواج و افزایش آمار طلاق در سال های اخیر، بخصوص در گیلان و نیز به منظور لزوم دستیابی به افزایش رضایتمندی از زندگی زناشویی در چارچوب سلامت باروری و جنسی ” اجرایی شدن برنامه ارتقا آموزش های هنگام ازدواج از دو ساعت به شش ساعت ” در سر لوحه برنامه های باروری سالم سال 97 معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار گرفته است.

روند طلاق در گیلان یک روند افزایشی است
دکتر عباسی با بیان این که روند طلاق در استان گیلان، یک روند افزایشی است، اظهار داشت: نسبت آمار طلاق به ازدواج در طی سال های اخیر دو برابر شده است که مداخله در این خصوص ضروری است.
وی ادامه داد: بر اساس تفاهم نامه فی مابین وزارت کشور، شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت بهداشت در راستای “برنامه ملی کنترل و کاهش طلاق ” طی برگزاری جلسه 90 شورای اجتماعی کشور که با حضور ریاست جمهور، وزارت بهداشت به عنوان مجری، برگزار شد، اجرای برنامه ” کنترل و کاهش طلاق ” ، مورد تاکید قرار گرفت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان پوشش کامل و جامع آموزش حین و بعد از ازدواج، توسعه و ارتقا مستمر آموزش های در آستانه ازدواج (ویژه افراد در شرف ازدواج) در مراکز جامع سلامت و ارایه آموزش ها و خدمات در دوران و پس از ازدواج با توجه ویژه به پنج سال اول زندگی مشترک، از موضوعات تفاهم نامه مذکور عنوان کرد.

دکتر عباسی در ادامه با بیان این که وزارت بهداشت متولی سلامت جامعه در تمام حوزه ها ی جسمی، روانی، معنوی می باشد، یادآور شد: در حوزه دانشگاه برنامه آموزش هنگام و پس از ازدواج نیز از برنامه های اصلی ما محسوب می شود. وی هماهنگی درون و برون بخشی، بهبود فضای فیزیکی و تجهیزات مراکز آموزشی و مشاوره ازدواج با همکاری گروه گسترش، تدوین الگوریتم فرایند ارایه خدمت، گواهی ازدواج در مراکز خدمات جامع سلامت مجری با همکاری واحد آزمایشگاه و واحد بیماری های غیرواگیر، تامین نیروی انسانی، تعیین و تامین محتوای آموزشی، تامین وسایل کمک آموزشی، ابلاغ اجرایی کردن برنامه در تمام شهرستان ها، پایش و نظارت برنامه و نظر سنجی از کلاس های آموزشی به تفکیک مباحث، مدیریت اعتبارات و منابع مالی و ارزشیابی سالانه برنامه را از گام های اجرایی ارتقا کلاس های آموزش حین ازدواج ذکر کرد.

دکتر عباسی با تاکید بر حجم و گستردگی این پروسه، تاکید کرد: باید با بهره مند شدن از پتانسیل موجود در جامعه اعم از ارگان های مردم نهاد، بخش های خصوصی این مورد را کنترل یا محدود کرد.
وی ادامه داد: در سال 96 طبق آمار، حدود 18 هزار و هشتاد و هشت هزار زوج در کلاس ها تحت آموزش قرار گرفتند و در حال حاضر در 16 شهرستان استان گیلان کلاس های آموزشی پیش و حین ازدواج انجام می شود. دکتر عباسی با اشاره به افزایش طلاق و کاهش ازدواج ، تصریح کرد: برای کاهش طلاق و افزایش ازدواج باید زیر ساخت های لازم از جمله اشتغال جوانان را به عنوان اصلی ترین موارد افزایش ازدواج، مورد توجه قرار داد.

وی تصریح کرد: ما معتقد هستیم که با توجه به امکانات موجود باید پایداری ازدواج را افزایش دهیم زیرا 14 درصد ازدواج در سال اول زندگی منجر به طلاق می شود و پنج سال اول زندگی مشترک، سال بحران تلقی می شود. معاون بهداشتی دانشگاه با تاکید بر اینکه در مورد پایداری ازدواج باید در سه بخش آموزش های لازم داده شود، گفت: این بخش ها شامل آموزش قبل از ازدواج ، آموزش حین ازدواج و آموزش پس از ازدواج است که در حال حاضر آموزش های حین و در شرف ازدواج انجام می گیرد اما باید بخش دیگر نیز مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خط قرمز – دکتر عباسی آموزش و مشاوره قبل از ازدواج به منظور انتخاب همسر برای زوجین را بسیار اثربخش دانست و اظهار داشت: در این خصوص باید بیشترین مداخلات را طراحی کنیم که ازدواج منجر به شکست نشود. این مهم در وزارت بهداشت و سایر سازمان ها رقم خورده و تفاهم نامه هایی نیز در این خصوص نوشته شده است. در خصوص آموزش و مشاوره بعد از ازدواج باید مداخلات ما حول محور زوج درمانی باشد. وی یادآورشد: بخش مشاوره حین ازدواج فعلا تعریفی خوبی ندارد و دیدگاه ما این است که باید مرکز مشاوره حین ازدواج هم داشته باشیم و باید بخش مذکور تقویت شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان با اشاره به اینکه در بخش آموزش و مشاوره پس از ازدواج معمولا ” زوجین به روان پزشکان مراجعه می نمایند، گفت: به علت حجم گسترده این مشکل قطعا” سازمان های دولتی موفق نخواهند بود. این مهم نیز از عهده دانشگاه علوم پزشکی گیلان به تنهایی بر نمی آید در عرصه کمک به سلامت روان ، موضوع ازدواج و سلامت خانواده بدون کمک و مشارکت بخش های خصوصی موفق نخواهیم بود.

دکتر حسین اسماعیل پور – مدیر کل امنیتی، انتظامی و اتباع استانداری گیلان نیز در این نشست با اشاره به تغییرات جمعیتی و تغییرات اقلیمی ، گفت: تغییرات اقلیمی در کشور، تغییرات جمعیتی را هم به دنبال داشت.
وی افزایش تجرد قطعی در گیلان را بسیار نگران کننده خواند و یادآور شد: دومین مورد پنجره جمعیتی است که در این خصوص می توان از پنچره جمعیتی به عنوان یک فرصت استفاده کرد.
مدیر کل امنیتی، انتظامی و اتباع استانداری گیلان با بیان این که رشد جمعیت ، پیری جمعیت را نیز به دنبال خواهد داشت ، افزود: میل به جاودانگی در همه انسان ها وجود دارد. وی ضمن تشریح میل به جاودانگی در انسان، یادآور شد: میل به جاودانگی نشاط اجتماعی را هم به دنبال دارد . فرزند دار شدن هم یکی از حالت های میل به جاودانگی است که میزان فرهنگ پذیری میل به جاودانگی را بسیار افزایش خواهد داد. این بخش در مجموعه سیاست گزاری های خالی است و در این خصوص باید تدابیری اندیشیده شود.

دکتر اکرم حسینی مجرد- دبیر کمیته علمی برنامه آموزش های هنگام ازدواج کشور نیز با حضور در این مراسم ابراز امیدواری کرد که با افزایش ساعت آموزشی زوجین از دو به شش ساعت بتوانیم در امر خیر و مقدس مشارکت داشته باشیم. وی افزود: در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر برنامه ریزی و حل معظل طلاق، کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق در شورای عالی انقلاب فرهنگی با همکاری دستگاه های ذی ربط تشکیل شد. در این خصوص نشست آموزشی توجیهی مربیان آموزش های هنگام ازدواج با همکاری دستگاه های اجرایی استان و با حضور مسوولان شورای عالی انقلاب فرهنگی، مدیرکل پیشگیری های اجتماعی و فرهنگی قوه قضاییه، معاون مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کل کشور، معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی و مدیر کل دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت و جمعی از مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان صبح امروز چهارشنبه در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد. خط قرمز خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *