کد خبر: 9127
تاریخ انتشار: 19/دی/1397 - ساعت : ۱۳:۳۱

مدیرکل تعاون گیلان خبرداد : صادرات 27 میلیون دلاری تعاونی‌های گیلان در سالجاری

مدیرکل تعاون گیلان خبرداد : صادرات 27 میلیون دلاری تعاونی‌های گیلان در سالجاری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان به اشاره به صادرات ۲۷ میلیون دلاری شرکت‌های تعاونی استان گفت:

پیش‌بینی می‌شود حجم صادرات این شرکت‌ها در پایان سال به بیش از ۳۰ میلیون دلار برسد.

در چهل سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد تعاونیها  از ۱۱۸ تعاونی در سال ۱۳۵۸ به 2605 تعاونی فعال رسیده است.

دانشجویان علاقه مند تحت عنوان شرکتهای تعاونی دانش بنیان می توانند از خدمات متنوعی از قبیل تسهیلات ارزان‌قیمت برخوردار باشند

به گزارش خط قرمز – روزچهارشنبه مورخ 97/10/19 گفت گوی ویژه خبری با علیزاده مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان در محل صدا و سیمای مرکز گیلان برگزار و صورت مستقیم از شبکه باران پخش گردید.

توضیحات وی در این گفت و گو به شرح ذیل می باشد:

1-شرکت های تعاونی در سال 96 حدود 18 میلیون دلار صادرت داشته اند  و در 9 ماهه سال 97 حدود 27 میلیون دلار صادرات انجام داده اند . این مقدار صادرات توسط 16 شرکت تعاونی انجام شده است . نسبت به سال 96 صادرات رشد 182 درصدی دارد . کشورهای مقصد صادراتی شامل روسیه – ترکیه – کانادا – سوئد – هنگ کنگ – آلمان – فرانسه –گرجستان – اوکراین –  ا زبکستان – ترکمنستان – عراق – افغانستان و پاکستان است

عمده کالاهای صادراتی : چای خشک – کیوی – مصالح ساختمانی – زعفران – خرما  – تابلو فرش – خاویار و مصنوعات پلاستیکی می باشد .

ضمناً دو شرکت تعاونی بعنوان صادرکننده برتر استان گیلان انتخاب شدند ( تعاونی محبوب پلاست و تعاونی حمل و نقل نصر لنگرود )

2-الف : قبل از انقلاب تعداد 118 شرکت تعاونی با 38000  عضو با اشتغال 2420 نفر عمدتاً در زمینه مصرف و اعتبار و مسکن فعالیت داشتند .

پس از انقلاب ، اقتصاد بخش تعاونی بعنوان یکی از سه بخش اقتصادی طبق اصل 44 قانون اساسی تعریف شده و با توجه به مزیت های بخش تعاون و تصویب قانون بخش تعاونی و حمایت های دولت های گذشته در طی 40 سال اخیر 2605 شرکت تعاونی با اشتغالزایی 32 هزار نفر تاسیس گردیده است  تعداد اعضاء این تعاونی ها با احتساب اعضاء تعاونی های سهام عدالت بالغ بر 2 میلیون و صد هزار نفر می باشد .( اعضاء تعاونی های سهام عدالت 1700000 نفر ) که در زمینه کشاورزی ، صنعتی ، خدماتی ، مسکن ، مصرف ، اعتبار ، فرش دستباف و صنایع دستی و تامین نیاز فعالیت دارند .

ب: رویکرد جدید اداره کل براساس سیاست های وزارتخانه تشکیل تعاونی های بزرگ و فراگیر بوده و در همین راستا تشکیل تعاونی ها توسعه و عمران در دستور کار قرار گرفته و در 13 شهرستان در حال پیگیری است . در دو شهرستان تشکیل و ثبت شده و در شهرستان های رشت و لاهیجان و صومعه سرا تا پایان سال تشکیل خواهد شد و ضمن اینکه در تعدادی از شهرستان های عضوگیری تا پایان سال به اتمام خواهد رسید .

شرایط تشکیل و عضویت : نیم درصد جمعیت شهرستان – سرمایه 300 میلیون تومان – با عضویت ساکنین ،متولدین و شاغلین شهرستان .

– اولین تعاونی سهامی عام استان در سال 96 تاسیس شد

–   طرح روستا تعاون درحال پیگیری است تاکنون 23 تعاونی در مناطق روستایی براساس مزیتها ایجاد و 79 تعاونی نیز به روز رسانی شد که در مجموع 1350 فرصت شغلی جدید در روستاها ایجاد می نماید .

3-  اگر چه سهم ملی  50 درصد زمین در نظر گرفته شده اما بدلیل محدودیت زمین در استان گیلان متاسفانه امکان تحقق آن وجود ندارد و از طرفی هنوز نگاه مسئولین ذیربط استانی و کشوری متناسب با جایگاه واقعی تعاونی نمی باشد . مثلاً طرح کشاورزی در دوره ریاست جمهوری گذشته ( دولت نهم ) ابلاغ و علیرغم تشکیل بیش از 250 تعاونی کشاورزی ، تعداد انگشت شماری از تعاونی ها موفق به اخذ زمین شدند .

4-  تعامل خوبی با سازمان جهادکشاورزی وجود دارد اما بدلیل فعالیت های موازی تعاون روستایی در این خصوص هیچ مساعدتی از سوی وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهادکشاورزی استان نشده است . البته جلساتی در حال برگزاری است و امیدواریم ظرفیت های تعاونی های مصرف جهت عرضه محصولات کشاورزی استفاده شود .

5-  تعداد تعاونی های فعال و در دست اجرا

فعال و دردست اجرا :2667 تعاونی

فعال : 2188 تعاونی

تعداد اعضاء بدون سهام عدالت : 237000 نفر

تعدا اعضاء با سهام عدالت : 2133000 نفر

اشتغال  : 34500 نفر

سرمایه : 6467 میلیارد ریال  ( 646 میلیارد تومان )

تعداد 17 اتحادیه با عضویت 410 تعاونی

بیشترین تعاونی ها در:

 بخش کشاورزی  789 تعاونی

بخش خدمات 675 تعاونی

بخش صنعتی : 473

مصرف : 130 تعاونی

6- این اداره کل ورود به تعاونی های دانش بنیان را تازه آغاز کرده است و در عین حال تاکنون 6 شرکت تعاونی دانش بنیان به ثبت رسیده است . ولی 4 شرکت تعاونی در حال فعاالیت در بخش های فن آوری آطلاعات ، صنعتی و کشاورزی می باشند .

البته دفتر تعاون و کارآفرینی در دانشگاه گیلان درحال راه اندازی است و پس از راه اندازی این دفتر ارتباطات بیشتری با دانشجویان برقرار خواهد شد .

این اداره کل از تشکیل تعاونی های دانش بنیان استقبال می کن د و می توانند از مزایای بخش تعاون بهره مند شوند .

اداره کل از انجام پایان نامه ها با موضوع تعاون در سطوح کارشناسی ارشد و دکتری حمایت می کند ( ارشد 2 میلیون تومان و دکتری 4 میلیون تومان )

7-   مشکلات موجود و ضعف کار دسته جمعی و همچنین عملکرد نامناسب برخی شرکت های تعاونی باعث شده آنگونه که انتظار می رود فعالان اقتصادی از بخش تعاون استقبال نکنند .

اما اخیراً با برگزاری جلسات با مسئولین ، فرمانداران – شوراها و دهیاری ها و سایر اقشار گفتان جدیدی در بخش تعاون شروع شده است

ازجمله تشکیل تعاونی برای بیش از 2000 نفر کمباین داران در حال انجام است

تشکیل تعاونی برای خراطان استان در حال انجام است .

تشکیل تعاونی برای تعدادی از فعالین کشت گیاهان داروئی در سال گذشته

تشکیل  تعاونی برای فرشبافان در حال انجام است .

بعلاوه در سال جاری تاکنون 64 شرکت تعاونی توسط متقاضیان تشکیل شده و انتظار می رود تا پایان سال این تعداد به 100 تعاونی برسد.

8-  راه اندازی هر شرکت تعاونی بسته به سرمایه گذاری مورد نیاز طرح ، 10 درصد سرمایه گذاری بعنوان سرمایه ثبتی در نظر گرفته می شود که 3/1 ( یک سوم ) آن باید نقداً واریز شود . البته در مجموع متقاضیان باید توان سرمایه گذاری 30 درصد از کل هزینه های برآوردی طرح را داشته باشند

–  متاسفانه شرکت های تعاونی از نظر برخورداری از هزینه های زیرساختی همانند آب و برق تفاوتی با شرکت های خصوصی ندارند . و در ارئه تسهیلات نیز تفاوت نرخ سود در حد دو درصد می باشد و حتی در تسهیلات اشتغال روستایی نیز تفاوتی بین تعاونی و غیر تعاونی نیست .

9-  تاکنون 75 طرح تعاونی در قالب تسهیلات اشتغال روستایی با تسهیلات مصوب بالغ بر 80 میلیارد تومان بهره مند شده اند . خط قرمز خبر 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *