کد خبر: 5821
تاریخ انتشار: 6/آذر/1397 - ساعت : ۱۲:۴۱

شفافیت در عملکرد مدیریت شهری حق شهروندان است

شفافیت در عملکرد مدیریت شهری حق شهروندان است

در شصت و چهارمین جلسه شورای شهر رشت طرح شفاف سازی ساختاری و عملکردی مدیریت شهری بررسی شد.

به گزارش خط قرمز، در شصت و چهارمین جلسه شورای شهر رشت، طرح شفاف سازی ساختاری و عملکردی مدیریت شهری که از سوی کمیسیون عمران شورا ارجاع شده بود، اعلام وصول شد.

احمد رمضانپور اظهار داشت: شفافیت یکی از پایه‌های مدیریت است. مردم باید از تصمیم‌های مسئولان آگاه باشند و به اطلاعات سازمانی دسترسی داشته باشند.
وی بر شفاف‌سازی مشارکتی تاکید کرد و افزود: مردم به طور مستقیم و یا به کمک نمایندگان خود باید از تصمیم‌های مسئولان مطلع باشند. همچنین هر نهاد تصمیم گیرنده باید در عملکرد شفاف باشد و بتواند در برابر نظام قضایی و افکار عمومی پاسخگوی عملکرد خود باشد.
رمضانپور تاکید کرد: از نتایج مهم شفاف سازی ارتقای کیفی تصمیمات متاخذه باشد و می تواند اعضای حلقه تصمیم‌ساز را افزایش دهد.
اکنون فساد سیستماتیک رسوخ کرده و شفاف سازی می تواند این فساد را چه فردی و چه گروهی کاهش دهد. امروز شاهد رانت و فساد به ویژه در قراردادها هستیم.
عضو شورای شهر رشت گفت: دسترسی به اطلاعات سازمانی حق مردم است و باید تصمیم ها و عملکردهای مدیریت شهری علنی باشد و این حق شهروندی است.
ذاکری نیز پیرامون این طرح اظهار داشت: بزرگترین آسیب، عدم اعتماد مردم است که از شورا و مدیریت شهری فاصله گرفته اند و در شرایط اقتصادی فعلی گام بزرگی است و حداقل انتظار مردم است.
عضو شورای شهر رشت بیان کرد: عدم اطلاع مردم از قوانین مدیریت شهری موجب سودجویی و کسب درآمد برخی افراد شده است.
وی افزود: در برخی قراردادهای شهرداری شائبه وجود دارد و ای کاش این طرح زودتر به صحن شورا می آمد. به عنوان نمایندگان مردم باید کمک کنیم، این طرح هرچه سریعتر مصوب و اجرایی شود و برای اجرای شرایط سخت افزاری نیز کمک کرده تا زودتر عملیاتی شود.
عاقل‌منش نیز با اشاره به رانت‌هایی که از درون شهرداری صورت می‌گیرد، اظهار داشت: عدم اطلاع درست به شهرداری و یا بی اطلاعی شهروندان موجب سواستفاده هایی می شود.
عضو شورا افزود: این طرح خوبی است و امیدواریم برای پیگیری و شفاف سازی آن اقدام شود.
 به گزارش خط قرمز، فرهام زاهد با اشاره به بررسی این طرح در سال گذشته ابراز امیدواری کرد که این طرح امسال رای بیاورد.
عضو شورای شهر رشت تاکید کرد: بودجه ما عمومی است و وظیفه ماست تا تمام اطلاعات شهرداری و عملکردی شفاف عمل گردد و این موجب سلامت در سیستم و اعتماد شهروندان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *