کد خبر: 1004
تاریخ انتشار: 11/مهر/1397 - ساعت : ۱۷:۰۳

سالمندان گیلانی از امکانات رفاهی دستگاه های اجرایی بهره مند می شوند

سالمندان گیلانی از امکانات رفاهی دستگاه های اجرایی بهره مند می شوند

استاندار گیلان با بیان اینکه رشد سالمندی در استان اقتضا می کند که برنامه ریزی ویژه ای برای ارائه خدمات به این قشر داشته باشیم، گفت: برای بهره مندی سالمندان گیلانی از امکانات رفاهی، فرهنگی و ورزشی دستگاه های اجرایی ، برنامه ریزی های لازم صورت می گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری در جلسه شورای سالمندی استان به مطرح بودن گیلان به عنوان پیرترین استان کشور اشاره کرد و افزود: این امر علیرغم نگرانی هایی که در رابطه با کاهش نرخ موالید ایجاد می کند، نشان دهنده بالا بودن امید به زندگی در استان است.

دکتر سالاری ادامه داد: بالا بودن امید به زندگی به این معناست که بهداشت فردی در این جامعه در سطح بسیار خوبی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه تا پیش از راه اندازی مراکز توانبخشی و نگهداری از سالمندان، آن دسته از افراد سالخورده که خانواده قادر به نگهداری از آن ها نبودند و یا خانواده ای نداشتند به سختی گذران زندگی می کردند، یادآور شد: در حال حاضر با نهادسازی های انجام شده خدمات خوبی به این افراد ارائه می شود.

دکتر سالاری استفاده از مشارکت های مردمی را نقطه قوت خانه های سالمندان دانست و گفت: هر چقدر بیشتر از کمک های مردمی برای خدمات رسانی به جامعه سالمند استفاده شود، به همان نسبت فرهنگ تکریم سالمندان و توجه به آن ها در جامعه ارتقاء پیدا می کند.

وی اضافه کرد: مشارکت خیرین در زمینه حمایت از سالمندان و معلولین این فرصت را فراهم می کند که منابع عمومی در امور دیگری برای خدمت رسانی به مردم هزینه شوند.

استاندار گیلان با بیان اینکه رشد سالمندی در استان اقتضا می کند که برنامه ریزی ویژه ای برای ارائه خدمات به این قشر داشته باشیم، گفت: برای بهره مندی سالمندان گیلانی از امکانات رفاهی، فرهنگی و ورزشی دستگاه های اجرایی ، برنامه ریزی های لازم صورت خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون امکانات رفاهی دستگاه های اجرایی ساعات بسیاری در روز بدون استفاده هستند در حالیکه می توان بدون صرف هزینه جدید، این ظرفیت های خالی را برای خدمات رسانی به سالمندان مورد استفاده قرار داد.

دکتر سالاری همه دستگاه ها را ملزم به حمایت از مراکز نگهداری از سالمندان و معلولین در حد توان موجود دانست و عنوان کرد: از پیشنهادات کاربردی مراکز نگهداری از سالمندان و همچنین مراکز توانبخشی استقبال می کنیم و آمادگی داریم تعامل لازم را برقرار کنیم.

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان نیز در این نشست با اشاره به قرار گرفتن در هفته سالمند گفت: آهنگ رشد جمعیت سالمند در استان طی سال های اخیر سرعت گرفته است و باید نگاه ویژه ای به این قشر داشته باشیم.

منا ابروفراخ بر اهمیت اتخاذ تدابیر ویژه برای حمایت از سالمندان تاکید کرد و افزود: مناسب سازی فضای شهری و اماکن عمومی و اداری باید با جدیت دنبال شود.

وی همچنین توسعه کمی و کیفی خدمات پزشکی و مددکاری را حائز اهمیت خواند و بیان داشت: هم اکنون مراکز توانبخشی استان که به صورت خصوصی اداره می شوند خدمات خوبی به سالمندان ارائه می کنند.

ابروفراخ در پایان نقش فرهنگ سازی در تکریم سالمندان را یادآور شد و گفت: با گسترش فعالیت های آموزشی و حساس کردن جامعه نسبت به مراقبت از سالمندان می توان از بسیاری از هزینه های درمانی این افراد جلوگیری کرد.

گفتنی است؛ در پایان این نشست استاندار گیلان و هیئت همراه با حضور در بخش های مختلف آسایشگاه معلولین و سالمندان رشت با اهداء شاخه های گل از افرادی که در این مرکز نگهداری می شوند عیادت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *