کد خبر: 3182
تاریخ انتشار: 30/مهر/1397 - ساعت : ۰۲:۵۴

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ‌‌نسبت به ‌نشر ویروس‌های اینترنتی هشدار داد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ‌‌نسبت به ‌نشر ویروس‌های اینترنتی هشدار داد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ‌‌نسبت به ‌نشر ویروس‌های اینترنتی هشدار داد و گفت: ‌با چنین ابزارهایی دشمن می‌تواند سیستم هوشمند کنترل از راه دور بسیاری از تأسیسات را در دست گرفته و در آن‌ها به اقدامات خرابکارانه دست بزند.
به گزارش خط قرمز و به نقل از تسنیم سردار پاسدار غلامرضا جلالی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در رشت اظهار داشت: با تمهیدات سازمان پدافند غیرعامل‌ رشته مصون‌سازی زیرساخت‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های کشور راه‌اندازی می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور منبع اصلی این مجموعه را تولید دانش قلمداد کرد و افزود:‌ در حال حاضر 17 رشته مختلف در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری توسط سازمان پدافند غیرعامل کشور راه‌اندازی شد که با جذب دانشجو در حال تربیت نیروهای متخصص است.

به گزارش خط قرمز سردار جلالی با بیان اینکه بیش از یک‌هزار و 500 نفر دانشجو و فارغ‌التحصیل در زمینه پدافند غیرعامل در کشور وجود دارد ابراز کرد:‌ توسعه رشته‌های مختلف و آموزش آن‌ها کنار برگزاری دوره‌های دکتری از اولویت‌ها و استراتژی اساسی سازمان پدافند غیرعامل است.

وی گسترش دانش‌های روز نظیر اینترنت اشیاء و هوشمندسازی را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد:‌ تمامی این ابزارها که برای ایجاد تسهیل در زندگی اجتماعی توسط اشخاص،‌ سازمان‌ها و در مقیاسی کلان‌تر توسط دولت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد کنار فرصت‌ها تهدیداتی را نیز به‌دنبال دارند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تسلط دشمن به حوزه سایبری به‌شیوه نشر ویروس‌های اینترنتی را مورد اشاره قرار داد و اعلام کرد:‌ با چنین ابزارهایی دشمن می‌تواند سیستم هوشمند کنترل از راه دور بسیاری از تأسیسات را در دست گرفته و در آن‌ها به اقدامات خرابکارانه دست بزند.

سردار جلالی ظرفیت‌های موجود در استان گیلان را نیز مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: گیلان در حوزه‌های کشاورزی،‌ دامداری،‌ تولید گوشت سفید و تأمین سبد غذایی کشور نقشی تعیین‌کننده دارد بنابراین برای حفظ این جایگاه باید همواره استراتژی‌های مشخصی اتخاذ شود.

وی به مسئله کمبود منابع آبی در گیلان و تهدیداتی که از این حوزه متوجه استان می‌شود اشاره کرد و ابراز داشت:‌ اینکه برخی کمبود آب را بهانه کرده و به‌سمت واردات برنج خارجی تمایل پیدا کرده‌اند تصمیمی اشتباه و خلاف مصالح عمومی مردم و اقتصاد کشور است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور بر لزوم خودکفایی و افزایش تولید ملی در عرصه برنج تأکید کرد و بیان داشت:‌ دشمن درصدد افزایش میزان وابستگی کشورمان به خارج کشور است به همین علت باید طرح‌هایی نظیر خودکفایی در تولید برنج و قوت اولیه مردم بیشتر مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

سردار جلالی تشدید جنگ اقتصادی و ایجاد فضای ملتهب روحی روانی را از نقشه‌های اساسی دشمن دانست و عنوان کرد:‌ دشمن با ایجاد تمرکزگرایی و تسلط به‌روی افکار عمومی جامعه و مردم قصد دارد از ابزار رسانه برای ملتهب کردن اوضاع اقتصادی کشور استفاده کند.

وی با ابراز اینکه آمریکایی‌ها در جنگ اقتصادی مقولات مورد نظر خود را دنبال می‌کنند تصریح کرد:‌ سازمان پدافند غیرعامل کشور با رصد و پایش رویکردهای دشمن در درجه نخست اقدام به شناسایی تهدیدات می‌کند و سپس در گام‌های بعدی راه‌های مقابله با آن را تدوین عملی می‌سازد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اغتشاشات ایجادشده در دی ماه سال گذشته را متذکر شد و افزود:‌ در آن مقطع از زمان آمریکایی‌ها و به‌طور کلی دشمن از ابزار رسانه به‌نفع خود استفاده کردند و با تمام ظرفیت‌های موجود از جمله منافقان به عرصه جنگ روانی در عرصه اقتصاد وارد شدند.

سردار جلالی رویکردهای سازمان پدافند غیرعامل در مقابل تهدیدهای دشمن را برشمرد و گفت:‌ شناسایی تهدید،‌ خنثی‌سازی آن‌ها،‌ کاهش آسیب‌پذیری،‌ مدیریت کردن شرایط و مقابله جدی با تهدیدات به‌وسیله تدوین استراتژی‌های مناسب از جمله این رویکردهای اساسی هستند.

وی ضمن تشریح مفهوم پدافند غیرعامل درباره کارکردهای آن خاطرنشان کرد:‌ پدافند غیرعامل به‌خلاف آن‌چه در اذهان عمومی شکل گرفته برای مبارزه با تهدیدات از ابزارهای نظامی استفاده نمی‌کند بلکه به‌روی رویکردها،‌ اعمال روش‌ها و اجرای استراتژی‌های مشخص استوار است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور راجع به مأموریت‌های مهم این سازمان اظهار داشت:‌ پایش دقیق شرایط فعلی کشور،‌ رصد دائمی تهدیدات و اولویت‌گذاری آن‌ها برای سیاست‌گذاری و اجرای برنامه‌های مقابله‌ای از جمله مهم‌ترین برنامه‌های این مجموعه است.

سردار جلالی با بیان اینکه “امروزه طیف گسترده‌ای از تهدیدات متوجه کشورمان است” گفت:‌ تمامی این تهدیدات با مؤلفه رسانه و فناوری اطلاعات به هم مرتبط و وابسته شده‌اند که مهم‌ترین آن جنگ تمام‌عیار اقتصادی، تهییج افکار عمومی بر ضد نظام و جنگ روانی در کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *