کد خبر: 66982
تاریخ انتشار: 19/تیر/1403 - ساعت : ۲۲:۱۶

رئیس اتاق بازرگانی گیلان؛ صادرکنندگان فرش مشوقی ندارند

رئیس اتاق بازرگانی گیلان؛ صادرکنندگان فرش مشوقی ندارند

رئیس اتاق بازرگانی گیلان تصریح کرد: کاهش میزان رفع تعهد ارزی برای فرش دستباف در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ دیده نشد در نتیجه اجرای این قانون در سال جاری فعلا منتفی است؛ بنابراین باید به دنبال راه حلی برای تمدید این قانون بود.

رئیس اتاق بازرگانی گیلان در نشست تخصصی گیله فرش با اشاره به جایگاه فرش ایرانی اظهار کرد: تولید فرش دستباف ایران از ابتدایی‌ترین مراحل تولید تا رسیدن به دست مصرف کننده حدود ۳۰ فرصت شغلی ایجاد می‌کند این صنعت به لحاظ اشتغالزایی از صنایع دارای بیشترین حجم از ایجاد شغل است.

قاسم رضائیان ادامه داد: هزینه‌های ایجاد اشتغال در حوزه فرش دستباف یک دهم میزان متوسط هزینه ایجاد اشتغال در صنعت است و از آنجایی که هزینه مواد اولیه تنها ۲۰ درصد از ارزش فرش را تشکیل می‌دهد و ۸۰

درصد مابقی هزینه طرح برند و کار و دستمزد است، فرش به عنوان محصولی با ارزش افزوده نسبتاً بالا که می‌تواند به تقویت اقتصاد ملی کمک کند، محسوب می‌شود به این ترتیب این صنعت به دلیل ارزش افزوده بالا با ارزش صادراتی و کسب درآمد ارزی باعث افزایش درآمد ملی کشور می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به مزایایی که رونق و توسعه این صنعت برای اقتصاد کشور دارد، لزوم توجه به آن و رفع مشکلاتش باید به عنوان یکی از اولویت‌ها در تصمیمات سیاست گذاران قرار گیرد.

رضائیان اضافه کرد: طبق اعلام گمرکات صادرات فرش دستباف در سال ۱۴۰۲ به کمتر از ۵۰ میلیون دلار رسیده که تصویر روشنی از افول صادرات فرش دستباف ایران ترسیم می‌کند در حقیقت ایران در سال گذشته یک دهم سالهای قبل از تحریم فرش صادر کرده است.

وی در خصوص دلایل سقوط صادرات فرش گفت: ایران جایگاه گذشته را در حوزه فرش ندارد اما این ظرفیت وجود دارد که با همراهی دولت دوباره به جایگاه قبل برگردد و درآمد سالهای میانه دهه ۹۰ را کسب کند.

رضائیان گفت: براساس آمارهای رسمی طی دهه گذشته متوسط رشد سالانه ارزش صادرات فرش دستباف ایران به نقاط مختلف جهان معادل منفی ۱۹ درصد بوده و به طور میانگین ایران هرسال ۱۹ درصد از صادرات فرش دستباف خود را به دلایل مختلف از دست داده است.

وی تاکید کرد: اکنون صادرکنندگان فرش مشوقی ندارند و مصوبه تعهد ارزی به ضرر صادر کنندگان فرش بوده است در ۲ دولت قبل به هر فرشی که صادر می‌شد پنج درصد جایزه صادراتی تعلق می‌گرفت اما امروز آن جایزه صادراتی نه تنها وجود ندارد بلکه گفته شده ارز حاصل از صادرات به حساب بانک مرکزی برگردانده شود.

رئیس اتاق بازرگانی گیلان تصریح کرد: کاهش میزان رفع تعهد ارزی برای فرش دستباف در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ دیده نشد در نتیجه اجرای این قانون در سال جاری فعلا منتفی است؛ بنابراین باید به دنبال راه حلی برای تمدید این قانون بود.

وی گفت: از سوی دیگر ورود گردشگر به ایران از زمان شیوع کرونا به بعد با کاهش جدی روبرو شد و همین تعداد اندک گردشگری که به کشور می‌آیند نیز اطلاعاتی از فرش ایرانی ندارند از اینرو موضوع برندسازی و بازاریابی از معضلات اقتصادی‌سازی عرضه فرش در کشور و استان هاست.

رضائیان اضافه کرد: گاه گردشگران هزینه لازم برای خرید فرش دستباف ایرانی را به همراه ندارند و شرایط نظام بانکی ما نیز به گونه‌ای است که امکان استفاده از کارت‌های اعتباری خارجی وجود ندارد که این خود مشکلی جدی است. تحریم‌ها موجب شده اقتصاد هشت میلیون نفری فعال این حوزه به خطر بیفتد. عمدتا بازار فرش دستباف متاثر از تحریم هاست زیرا کشورهای هدف مانع از ورود این کالا به کشورشان می‌شوند.

وی اظهار کرد: بخش خصوصی در احیای جایگاه فرش گیلان به نگاه و توجه خاص و بیشتر نیاز دارد. این امر مستلزم اقدامات منسجم و برنامه محور حوزه‌های مختلف است. باید بستر برای برگزاری دوره‌های آموزشی فعالان این عرصه در استان فراهم شود تا از طریق تلفیق آموزه‌های علمی با تجربه کاری علاوه بر موفقیت در بازارهای داخلی به بازارهای بین المللی نیز ورود کرد.

رضائیان اضافه کرد: فرش دستباف کالایی لوکس محسوب می‌شود و نمی‌توان آن را مانند سایر صنایع دستی استان در بازارهای سنتی و روز به فروش رساند. بنابراین باید به دنبال ایجاد نمایشگاه دائمی برای تولیدکنندگان فرش بود تا به طور مرتب بازدید کنندگان با این هنر و صنعت ارزشمند گیلان آشنا باشند. فعالیت نمایشگاه دائمی کمک می‌کند تا با ورود هیاتهای تجاری خارجی به استان بتوان ضمن معرفی این هنر ارزشمند بستر لازم را برای صادرات آن فراهم کرد.

وی گفت: موضوع رفع تعهدات ارزی که مشکلات فراوانی را برای برخی صنایع فراهم کرده از طریق مطالبه‌گری بخش خصوصی و اتاق بازرگانی گیلان در کنار سایر اتاق‌های سراسر کشور به نتایج قابل قبولی منتج شده که اتاق گیلان آمادگی کامل را برای پیگیری موضوع رفع تعهدات ارزی صادر کنندگان فرش و انجام رایزنی‌ها و مکاتبات لازم دارد.

وی خاطر نشان کرد: در بحث تسهیلات از مسئولان بانکهای استان انتظار می‌رود با پرداخت کمک هزینه خرید فرش در قالب تسهیلات کم بهره و قرض الحسنه به خریداران به تولید کننده‌ها و کار آفرینان فرش استان کمک کنند.

در پایان این نشست تخصصی از ۱۱ نفر از کارآفرینان حوزه فرش و نخبگان طراحی فرش گیلان تحلیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *