کد خبر: 10487
تاریخ انتشار: 6/بهمن/1397 - ساعت : ۱۶:۴۵

تشکیل کارگروه Ict در دانشگاه علوم پزشکی گیلان

تشکیل کارگروه Ict در دانشگاه علوم پزشکی گیلان

در راستای توسعه فناوری های پیشرفته پزشکی، کارگروه Ict با حضور ریاسست دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن اجلاس ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تشکیل شد.
به گزارش خط قرمز – دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک – رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در اولین جلسه کارگروه Ict حوزه سلامت در گیلان با اشاره به این مطلب که از سال 95 برنامه راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای ده سال آینده طراحی شد، گفت: خرسندیم از این که امروز دانشگاه علوم پزشکی گیلان در راستای اهداف راهبردی توزیع شده، حرکت می کند. امیدواریم ادامه راه را، پرتوان تر طی نماییم.

وی ادامه داد: برای انجام کارهای علمی هر چقدر پیش رویم، نه تنها این مسیر قابل توقف نیست، بلکه آن موانعی که سد راه هستند برای رسیدن به هدف بیشتر می شوند. دکتر یوسف زاده چابک زبان مشترک را، اولین اقدام برای رسیدن به هدف و خواسته ها عنوان کرد و افزود: وقتی جمعی برای رسیدن به هدفی تشکیل کارگروه می دهد، قطعا” به تنهایی نمی تواند به آن هدفی که در پی آن است، برسد و بی شک برای رسیدن به هدف باید چشم اندازی را طراحی کرد.

رییس دانشگاه با اشاره به نقشه راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، چشم انداز ده سال آینده دانشگاه را ” پیشرو در بین دانشگاه های نسل سوم” عنوان کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان زمانی این طراحی را انجام داد که رتبه فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بین دانشگاه های کشور رتبه 64 و آخرین رتبه را داشت.

وی ایجاد مجتمع فناوری های پیشرفته پزشکی و راه اندازی سه مرکز رشد و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان را در طی ماه های اخیر در دانشکده های داروسازی، پیراپزشکی لنگرود و دانشکده بهداشت از جمله اقدامات دانشگاه عنوان کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال حاضر گیلان دارای 45 شرکت و هسته فناور است.

دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک ضمن تشریح طرح جلگه سپیدرود به عنوان جلگه علم و فناوری در حوزه سلامت ، تصریح کرد: این طرح براساس چشم انداز دانشگاه علوم پزشکی گیلان به مسوولان پیشنهاد شد. اولین قدم، با حضور پروفسور مجید سمیعی در مهر ماه سال 96 در خصوص حلقه پیوندی بین حوزه سلامت و حوزه فناوری برداشته شد. رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان حوزه سلامت را، حوزه بسیار وسیعی عنوان کرد و گفت: این حوزه بالاترین تکنولوژی از جمله آی تی را به خود اختصاص داده است که سطح وسیعی برای ارایه خدمات به مردم را دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این که اخیرا” دهمین پیوند کبد با موفقیت در استان گیلان به انجام رسیده است، افزود: این مهم نشان دهنده ظرفیت دانشگاه در حوزه بالینی است. در حال حاضر یکی از رسالت های مهم دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گسترش دانش پیوندی است. وی ادامه داد : ثروت اصلی کشور ما در ذهن جوانان ما است. در حال حاضر، کشور ۱۰ میلیون دانش آموخته و 5 میلیون دانشجوی در حال تحصیل دارد. این دانشجویان و این حجم بالای افراد تحصیل کرده جامعه، می تواند آینده کشور را بسازد و ضامن سرافرازی کشور در عرصه های علمی باشد.

دکتر یوسف زاده پابک با اشاره به چشم انداز دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، یادآور شد: باید روند حرکت اقتصاد در دنیا را ببینیم . باید رقابت را به عرصه های علمی بین المللی برسانیم. وی پروژه فرایند خرید متمرکز دارو تجهیزات را در طی سال اخیر در دانشگاه علوم پزشکی گیلان یک تجربه خوب عنوان کرد و گفت: با برنامه ریزی قطعا” می توان موفق عمل کرد و به هدف رسید.

رییس دانشگاه عدم حضور مدیر ارشد، اجرایی نشدن و گسترش نیافتن برنامه راهبردی را دو آفت مهم برنامه راهبردی عنوان کرد و گفت: لازم است در طراحی برنامه راهبردی ابتدا از این آفت ها جلوگیری شود و در این خصوص دانشگاه علوم پزشکی گیلان آمادگی خود را در خصوص تدوین برنامه راهبردی کارگروه آی تی سی تی اعلام می کند.

وی در پایان برای رسیدن به هدف برگزاری جلسات، تعیین چشم انداز، شناسایی نقاط ضعف، تهدیدها و فرصت ها ، داشتن برنامه و استفاده از تجارب افراد با تجربه را برای بحث تجاری سازی لازم دانست.

در ادامه متین رمضانی – مدیر آمار و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با اشاره به این که در حوزه سلامت در بحث پرونده الکترونیک سلامت اقداماتی خوبی انجام گرفته است، افزود: توسعه خدمات الکترونیک سلامت در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار گرفته است.

رمضانی یادآورشد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال حاضر در راه اندازی نظام ارجاع الکترونیک نسبت به دانشگاه های کشور پیشرو است و بی شک کارگروه آی تی سی تی پنجره جدیدی برای هدف اصلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان که ارتقا سلامت جامعه است باز خواهد کرد.

دکتر مصطفی گل شکن- رییس مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز برگزاری جلسات را دو هفته یک بار در سایر سازمان ها خواستار شد و خاطرنشان کرد: توسعه فناوری در حوزه سلامت می تواند دستاوردهای حایز اهمیتی را برای ارتقای سلامت مردم فراهم آورد. در این خصوص کارگروه Ict حوزه سلامت پذیرای طرح ها و پروژه هایی پیشنهادی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. خط قرمز خبر 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *