کد خبر: 23052
تاریخ انتشار: 10/مرداد/1398 - ساعت : 15:51

چهارمین جشنواره جوکول در ‍‍پیاده راه فرهنگی رشت برگزار می شود

چهارمین جشنواره جوکول در ‍‍پیاده راه فرهنگی رشت برگزار می شود


نشست خبری برگزاری چهارمین جشنواره جوکول به منظور پیگیری و آغاز فرآیند ثبت ملی این محصول در تالار گفتگوی عمارت تاریخی شهرداری رشت برگزار شد.


به گزارش خط قرمز محمدحسن عاقل منش رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر با اشاره بر اینکه نسل جوان از فواید این برنج نارس (جوکول) بی اطلاع هستند، گفت: در سراسر گیلان وقتی دو هفته به برداشت برنج باقی مانده است، جوکول برداشت میشود.

وی در ادامه با ذکر اینکه از این گیاه ۶۰ نوع فرآورده خلاقانه تولید میشود، افزود: جوکول را میتوان یکی از ابتکارات گیلانی ها دانست که متاسفانه برای حفظ و گسترش آن تبلیغ زیادی نشده است.

رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای شهر رشت همچنین خواستار همت و کمک اداره جهاد کشاورزی و اداره میراث فرهنگی برای ثبت ملی شدن این محصول شد و عنوان کرد: این آیین باید به همه معرفی شود تا افراد بومی و گردشگران با آن آشنا شوند

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت با بیان اینکه جشنواره امسال چهارمین جشنواره جوکول است، گفت: هدف از برگزاری جشنواره هایی از این قبیل احیای آداب و سنن گذشتگان است.

علیرضا حسنی از برگزاری این جشنواره به مدت چهار روز در پیاده راه فرهنگی رشت خبر داد و تلاش اداره میراث فرهنگی را جهت ملی کردن این جشنواره ارج نهاد و افزود: این جشنواره همراه با فعالیت های جانبی شامل موسیقی محلی، بازی های بومی محلی و ارائه صنایع دستی است.

در ادامه رضا حقی، دبیر اجرایی این جشنواره نیز به ایراد سخن پرداخت و گفت: در استان ۸ جشنواره جوکول برگزار میشود اما در هیچکدام چرخه جوکول تعریف نشده است.

وی با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان این محصول بجای تولید انبوه تولید خانگی دارند و لازمه پیشرفت شان سرمایه گذاری است، اضافه کرد: جنبه توریستی فقط یک مزیت این جشنواره است که باید با کمک ادارات این توانایی به رخ همگان کشیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *