کد خبر: 6414
تاریخ انتشار: 13/آذر/1397 - ساعت : ۱۶:۲۴

نشست تخصصی وقف با حضور،‌مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان با روسای اتحادیه های صنفی شهرستان لاهیجان برگزار شد

نشست تخصصی وقف با حضور،‌مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان با روسای اتحادیه های صنفی شهرستان لاهیجان برگزار شد

نشست تخصصی وقف با حضور حجت الاسلام علیزاده ،‌مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان با روسای اتحادیه های صنفی شهرستان لاهیجان برگزار شد

اوقاف به دنبال تصدی گری و تولیت موقوفات نیست بلکه به دنبال ترویج فرهنگ وقف است
به گزارش خط قرمز حجت الاسلام ستار علیزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان در نشست با روسای اتحادیه های صنفی لاهیجان که ظهر امروز(13 آذر ) در اتاق اصناف این شهرستان برگزار شد اظهار کرد: سوابق بازاریان در تاریخ اسلام و انقلاب درخشان است.

وی افزود: امام صادق(علیه السلام) در حدیثی قوام دین را بر چهار رکن استوار دانسته که ثروتمندانی که کریم بوده و دست بخشنده دارند در کنار عالمان دین از آن جمله هستند.

علیزاده خاطرنشان کرد: در اهمیت قشر بازاریان همین بست که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) یک تاجر امین و صادق و درستکار بود.

وی در ادامه از اهداف تشکیل این جلسه را نهادینه کردن فرهنگ وقف دانست و گفت: اوقاف به دنبال تصدی گری و تولیت موقوفات نیست بلکه به دنبال ترویج فرهنگ وقف است.

به گزارش خط قرمز مدیرکل اوقاف گیلان اذعان کرد: سنت وقف از قبل از اسلام وجود داشت اما اسلام این سنت را نظام مند تر کرد چرا که وقف بهترین راه ماندگاری مال است.

وی با بیان اینکه از ابتدای انقلاب تا سال 90، 184 وقف در گیلان داشتیم، اعلام کرد: از سال 90 تاکنون به برکت استفاده از ظرفیت اصناف و اقشار مختلف و تبیلغ فرهنگ وقف 210وقف جدید در استان داشتیم.

علیزاده یادآور شد: بزرگترین موقوفه در دهه اخیر در گیلان متلعق به بانو صغری المعی در لاهیجان است.

وی اظهار داشت: اگر کسی توانایی وقف به تنهایی مانند بانو المعی را ندارد راهکاری تحت عنوان وقف مشارکتی از سازمان اوقاف طرح شده و نمونه این نوع وقف در لنگرود و تالش به ثبت رسیده است.

مدیر کل اوقاف گیلان یادآور شد: مقدمه وقف مشارکتی تشکیل انجمن یاوران وقف در صنوف مختلف مانند انجمن یاوران وقف بازاریان یا اصناف است که با جمع آوری سرمایه های خرد موقوفه ای با تولیت یکی از اعضای این انجمن با نیتی که نیاز روز جامعه را پوشش دهد به ثبت برسانند.

وی گفت: اصناف و بازاریان به جهت ارتباط بی واسطه با مردم از نیازهای روز جامعه اطلاع دارند و می توانند با عمل به وقف با نیت اشتغال زایی، تولید و حمایت از نخبگان علمی به جامعه و نیازمندان خدمت رسانی ویژه داشته باشند.

علیزاده با بیان اینکه وقف یک نهاد اقتصاد کارآمد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی است، اظهار کرد: هر کمکی به ترویج سنت وقف کمک به ترویج اسلام است.

در پایان روسای اتحادیه های صنفی به بیان نظرات خود در خصوص نحوه مشارکت با اوقاف شهرستان لاهیجان در ترویج فرهنگ وقف و ثبت وقف مشارکتی پرداختند.

تشکیل کمیته یاوران وقف بازاریان و اصناف لاهیجان

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان لاهیجان از تشکیل کمیته یاوران وقف بازاریان و اصناف در اتاق اصناف این شهرستان خبر داد.

به گزارش خط قرمز حجت الاسلام سیر حامد میرحسینی اشکوری، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان لاهیجان در نشست روسای اتحادیه های صنفی این شهرستان با مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان که امروز(13آذر) در اتاق اصناف لاهیجان برگزار شد گفت: شهرستان لاهیجان از شهرستانهای پر موقوفه گیلان است.

وی تاکید کرد: بازاریان در پیروزی انقلاب و حمایت از رزمندگان دفاع مقدس نقش بارزی داشته اند.

میر حسینی اشکوری خاطرنشان ساخت: نشست امروز یک نشست مقدماتی برای طرحی است که روسای اتحادیه های صنفی به کمک اعضای صنف در حوزه وقف و بازسازی بقاع متبرکه مشارکت نظام مند داشته باشند.

وی افزود: طی یک سال گذشته 400 میلیون تومان از محل درآمد موقوفات لاهیجان اجرای نیت شده است.

به گزارش خط قرمز رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان لاهیجان اظهار کرد: هرچه بیشتر به وقف عمل شود و یا احقاق حقوق موقوفات انجام شود دست سازمان اوقاف برای اجرای امور عام المنفعه گشاده تر است.

میر حسینی اشکوری از افتتاح دفتر مشاوره وقف در اتاق اصناف شهرستان لاهیجان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: نتیجه نشست امروز توافق برای تشکیل کمیته یاوران وقف بازاریان و اصناف در اتاق اصناف این شهرستان است. خط قرمز خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *