کد خبر: 9651
تاریخ انتشار: 26/دی/1397 - ساعت : ۰۱:۳۵

نبود توجه لازم از سوی مدیران دلیل طولانی شدن ثبت جهانی ماسوله

نبود توجه لازم از سوی مدیران دلیل طولانی شدن ثبت جهانی ماسوله

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به طولانی شدن فرآیند ثبت جهانی شهرک تاریخی ماسوله، عدم توجه و پیگیری لازم از سوی مسئولان را یکی از دلایل طولانی شدن این فرآیند عنوان کرد.

به گزارش خط قرمز _ شهرود امیرانتخابی بعدازظهر سه‌شنبه در جلسه بررسی و ساماندهی به وضعیت شهدای گمنام شهرک تاریخی ماسوله که در شهرداری این شهرک برگزار شد با اشاره به اینکه ثبت جهانی ماسوله مهم‌ترین سیاست و اولویت این اداره‌کل است، اظهارکرد: در همین رابطه همراه رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی با رئیس سازمان میراث فرهنگی دیدار و گفتگویی انجام شده است.

امیرانتخابی با بیان اینکه ماسوله حدود ۴۳ سال پیش ثبت ملی شده ولی متاسفانه از آن تاریخ تاکنون اقدام خاصی انجام نشده است، افزود: اگر این اثر تاریخی در هر نقطه‌ای از جهان وجود داشت تاکنون ثبت جهانی شده بود.

وی با اشاره به اینکه این تأخیر نشان‌دهنده عدم توجه لازم از سوی مسئولان به این موضوع بوده است، گفت: در حال حاضر نیز بسیاری از اقدامات لازم برای ثبت جهانی ماسوله به دلیل عدم پیگیری از سوی مسئولان انجام نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان در ادامه با بیان اینکه متاسفانه در حوزه دفاع مقدس نیز کم‌کاری‌هایی صورت گرفته است، بیان‌کرد: بسیاری از کشورها با حوادث کمتر از دفاع مقدس اقدامات و برنامه‌های بسیاری اجرایی کرده اند.

ضرورت آشنایی گردشگران خارجی با دفاع مقدس

وی با اشاره به اینکه غیر از راهیان نور هیچ اقدام دیگری در حوزه حفظ ارزش‌های دفاع مقدس صورت نگرفته است، تصریح‌کرد: در حوزه دانشگاهی در سال‌های گذشته رشته گردشگری دفاع مقدس سرفصل آن نوشته شد. امروز که به دنبال ثبت جهانی شهرک تاریخی ماسوله هستیم یکی از دغدغه‌های مهم میراث فرهنگی آشنایی گردشگران با موضوع دفاع مقدس است.

امیرانتخابی با بیان اینکه ساماندهی مراز شهدای گمنام در شهرک تاریخی ماسوله یکی از این اقدامات در راستای آشنای گردشگران خارجی با ارزش‌های دفاع مقدس است، افزود: نباید از جایگاه شهدای دفاع مقدس غافل شد. سازمان میراث فرهنگی نیز ضوابطی دارد که تلاش می شود مزار این عزیزان براساس آن ضوابط ساخته و ساماندهی شود.

وی با بیان اینکه ساماندهی مزار شهدای گمنام باید به گونه‌ای باشد که به بافت تاریخی و سنتی شهرک تاریخی ماسوله آسیب وارد نشود، گفت: برای بازرسان سازمان یونسکو حفظ بافت تاریخی این شهرک بسیار مهم است.کمااینکه وجود تعدادی کابل مانع ثبت جهانی این شهرک تاکنون شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اینکه اداره‌کل میراث فرهنگی تلاش می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان مزار شهدای گمنام نیز ساماندهی شود، تصریح‌کرد: تلاش می شود این اقدام همزمان با ثبت جهانی ماسوله و در حوزه آشنایی گردشگران خارجی با فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع مقدس همراه شود.

اختصاص ۵۰ میلیون تومان اعتبار به ساماندهی مزار شهدای گمنام ماسوله

فرماندار فومن بااشاره به نقش و جایگاه شهدا در جامعه و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، اظهارکرد: رسیدگی به وضعیت مزار شهدای گمنام شهرک تاریخی ماسوله باید مدنظر قرار گیرد.

محمود قاسم‌نژاد در ادامه با بیان اینکه در سال‌های گذشته برای ساماندهی به وضعیت مزار شهدا اعتباراتی اختصاص یافته است، افزود: امسال نیز در کمیته برنامه‌ریزی ۵۰ میلیون تومان به این موضوع اختصاص داده است.خط قرمز خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *