کد خبر: 5855
تاریخ انتشار: 6/آذر/1397 - ساعت : ۱۴:۰۷

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد گیلان بهره‌مندی هفت هزار نفر از مددجویان از مشاوره و راهنمایی در سال جاری خبر داد

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد گیلان بهره‌مندی هفت هزار نفر از مددجویان از مشاوره و راهنمایی در سال جاری خبر داد

طی هشت ماه سال جاری هفت هزارو 862 نفر مددجویان گیلانی از مشاوره و راهنمایی این نهاد بهره‌مند شده‌اند که این مشاوره‌ها به‌صورت گروهی ویا فردی در قالب چهار هزار و ۱۲۷ جلسه بوده است.
معاون حمایت و سلامت کمیته امداد گیلان اقدامات انجام‌شده این نهاد در حوزه مشاوره و راهنمایی زنان سرپرست خانوار به ازدواج مجدد را تشریح کرد.

به گزارش خط قرمز عباس فلاحتی، معاون حمایت و سلامت کمیته امداد استان گیلان با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌ها و اولویت‌های این نهاد، توانمندسازی خانوارهای تحت حمایت است، گفت: مشاوره نقش مؤثری در تقویت عزت‌نفس، مناعت طبع و خودباوری مددجویان دارد و به کاهش ناهنجاری‌ها و اختلالات روحی، روانی، عاطفی و اجتماعی آن‌ها کمک می کند.

وی بابیان اینکه تعداد زیادی از مددجویان تحت حمایت را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند افزود: یکی از روش‌های مطمئن و سازنده برای توانمندسازی و بهره‌مند ساختن از زندگی شاد و توأم با سلامت جسمی، روانی و اجتماعی آن‌ها، ازدواج مجدد است که از طریق مشاوره و راهنمایی درست میسر می‌شود.

فلاحتی ارائه خدمات مشاوره فردی و گروهی به زنان سرپرست خانوار را از دلایل مهم ترغیب و تشویق آن‌ها به سمت ازدواج مجدد عنوان کرد و با اشاره به بسته‌های تشویقی کمیته امداد برای ازدواج مجدد آن‌ها، ادامه داد: زنان سرپرست خانواری که بعد از متارکه یا فوت همسر تصمیم به ازدواج مجدد بگیرند از هدیه ازدواج و کمک‌هزینه خرید جهیزیه بهره‌مند می‌شوند.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد استان گیلان بابیان اینکه در سال جاری ۵۱۷ نفر از زنان سرپرست خانواده تحت حمایت استان اقدام به ازدواج مجدد و بازگشت به زندگی کرده‌اند، افزود: ۴۱۷ نفر از مددجویان هم مشاوره ازدواج دریافت کرده‌اند.

وی یکی از وظایف مشاوران کمیته امداد را راهنمایی و هدایت مددجویانی دانست که در شرایط اختلالات روحی، روانی، عاطفی و اجتماعی قرارگرفته‌اند و با بهره‌گیری از مشاوره‌ها راه‌حلی برای مشکل خود پیدا می‌کنند و مددجویانی که دارای موارد حاد ویژه هستند هم به مراکز درمانی طرف قرارداد با این نهاد معرفی می‌شوند.

فلاحتی بابیان اینکه طی هشت‌ماهه سال جاری هفت هزار و ۸۶۲ نفر از مددجویان گیلانی از مشاوره و راهنمایی بهره‌مند شده‌اند گفت: این مشاوره‌ها به‌صورت گروهی ویا فردی در قالب چهار هزار و ۱۲۷ جلسه بوده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه آسیب اعتیاد به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل متارکه زوجین به شمار می‌رود، افزود: طی هشت‌ماهه سال جاری از ۱۱۰ نفر مددجوی گرفتارشده به دام اعتیاد با انجام مشاوره‌های فردی و گروهی ۱۵ نفر بهبود پیداکرده و ۵۴ نفر هم به کمپ ارجاع داده شدند و مابقی هم تحت درمان قرار گرفتند.

به گزارش خط قرمز معاون حمایت و سلامت کمیته امداد استان گیلان از پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی به مددجویانی که بهبودیافته‌اند و یا همسران آن‌ها خبر داد و گفت: این افراد طی مشاوره‌های شغلی با دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی به فعالیت و کسب‌وکار مشغول می‌شوند و به خودکفایی و توانمندی می‌رسند.

فلاحتی تصریح کرد: مددجویانی که دارای شرایط حاد ویژه روحی و روانی هستند برای ارجاع به کلینیک‌های تخصصی توان پرداخت هزینه‌های درمانی را ندارند به همین دلیل طی انعقاد تفاهم‌نامه فی‌مابین کمیته امداد، آموزش‌وپرورش، سپاه، نیروی انتظامی کلینیک‌های وابسته به این سازمان‌ها با ۳۰ درصد تخفیف خدمات مشاوره‌ای و روان‌شناختی به مددجویان ارائه می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *