کد خبر: 7800
تاریخ انتشار: 1/دی/1397 - ساعت : ۱۵:۴۰

مراسم رونمایی از ۲۰ اثر پژوهشی در میراث فرهنگی گیلان برگزار شد

مراسم رونمایی از ۲۰ اثر پژوهشی در میراث فرهنگی گیلان برگزار شد

همزمان با هفته پژوهش مراسم رونمایی از ۲۰ کتاب پژوهشی در حوزه میراث فرهنگی با حضور شهرود امیرانتخابی مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان و مسئولین استانی رونمایی شد.

به گزارش خط قرمز ، در این مراسم که پژوهشگران حوزه های میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نیز حضور داشتند ؛ شهرود امیر انتخابی مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: متاسفانه در ادوار گذشته نگاه پژوهشی بر فعالیت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حاکم نبوده و بدان سطحی نگریسته می شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با تاکید بر ضرورت تدوین طرح جامع گردشگری استان افزود: باید پروژه های سرمایه گذاری سازمان دارای پیوست های فرهنگی و اجتماعی باشد. وی خواستار نگاه استراتژیک در پروژه های سازمان شد و اظهار کرد: در طرح های سازمان به مسایل پژوهشی توجه تا چالش های این حوزه برطرف شود.

امیرانتخابی ادامه داد: باید از نظرات پژوهشگران در حوزه های مختلف بهره برده تا به موفقیت دست یافت و عامل موفقیت دولت و شخص رئیس جمهور توجه به پژوهش و آینده پژوهی است .‌

وی در ادامه خواستار ارایه خلاصه راهبردهای این ۲۰ عنوان کتاب شد و گفت: نکات استراتژیک و راهبردی این کتب احصا و در اختیار مدیران و مسئولان استانی قرار گیرد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به حوزه صنایع دستی گفت: در تجاری سازی و برند سازی این حوزه خلاء های بسیاری وجود دارد که باید رفع شود.

وی به حوزه گردشگری استان اشاره و بیان کرد: نگاه به حوزه گردشگری استان نگاهی اشتباه است و برای رونق صنعت گردشگری مطابق با شناسایی کشورهای هدف باید ارزآوری را مورد توجه قرار داد.

امیر انتخابی با بیان اینکه مزیت میراثی و گردشگری گیلان دیده نشده است ادامه داد: بافت های تاریخی و میراثی استان به عنوان مزاحم تلقی شده و بسیاری از تقاضاها مبنی بر تخریب این بافت ها و ایجاد بنای جدید است . وی بافت های تاریخی را عامل جذب گردشگر خارجی دانست و تصریح کرد: باید حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی را تقویت کرد.

به گزارش خط قرمز ، مدیرکل میراث فرهنگی استان با تاکید بر تقویت صنایع دستی استان گفت: متاسفانه ظرفیت های استان در این حوزه مغفول مانده و باید بدان هویت بخشید

وی با توجه به ظرفیت این استان در حوزه پژوهش، تاکید کرد: شورای پژوهشی و اتاق فکر در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان راه اندازی شود. امیرانتخابی با بیان اینکه تمام تصمیمات و برنامه ریزی های سازمان باید متکی بر پژوهش باشد تا منجر به نتیجه مطلوب شود اظهار کرد: باید مطالعات این حوزه تقویت شود.

وی با اشاره به ضعف های پژوهشی این حوزه گفت: با همت همگان سال آینده شاهد فعالیت های پژوهشی مطلوبی در این سه حوزه خواهیم بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *