کد خبر: 3574
تاریخ انتشار: 3/آبان/1397 - ساعت : ۲۰:۲۵

مدیر کل بیمه سلامت گیلان :طرح تحول نظام سلامت دستاورد بزرگ نظام است

مدیر کل بیمه سلامت گیلان :طرح تحول نظام سلامت دستاورد بزرگ نظام است

به گزارش خط قرمز ، علی اکبری مدیر کل بیمه سلامت گیلان در این همایش در سالن مرکز بهداشت ،  ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین، به اهمیت بیمه سلامت اشاره کرد و گفت: 27مهر تا سوم آبان به مناسبت هفته بیمه سلامت نامگذاری شد.وی با اشاره به روند تصویب فعالیت سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: 40 میلیون از بیمه شدگان کشور زیر پوشش بیمه سلامت هستند که 23 میلیون نفر بیمه شده روستایی و حدود 7 میلیون نفر بیمه شده شهری هستند که سرجمع بالای 30 میلیون نفر بیمه شده ریالی بابت دریافت دفترچه بیمه پرداخت نکردند و رایگان بیمه شدند.
وی با بیان اینکه در گیلان یک میلیون و 300 هزار نفر زیر پوشش بیمه سلامت هستند، افزود: این بیمه شدگان از خدمات سرپایی و بستری به صورت رایگان در روستاها استفاده می کنند.
به گزارش خط قرمز ، مدیر کل بیمه سلامت گیلان تعداد بیماران خاص در این استان را 2 هزار و 427 نفر عنوان کرد و گفت: سالانه 14 میلیون و 600 هزار تومان به ازای هر بیمار خاص هزینه می شود.علی اکبری با اشاره به طرح نظام ارجاع پزشک خانواده ، بیان کرد: 650 هزار نفر بیمه شده روستایی داریم که به صورت رایگان از خدمات پزشک خانواده استفاده می کنند و 200 هزار نفر در شهرهای زیر 20 هزار نفر گیلان  زیر پوشش پزشک خانواده هستند و در مجموع 850 هزار نفر زیر پوشش بیمه رایگان پزشک خانواده قرار دارند.علی اکبری با بیان اینکه در گیلان 177 مرکز بهداشت درمانی فعالیت دارند، تصریح کرد: 326 پزشک خانواده و 260 ماما و 43 دندانپزشک به بیمه شدگان خدمات ارائه می دهند.
وی در ادامه طرح تحول نظام سلامت را دستاورد بزرگ نظام دانست و اظهار کرد: این طرح رضایت مندی مردم را به دنبال داشت.دکتراکبری طرح نظام ارجاع را نیازمند آسیب شناسی خواند و بیان کرد: راهکارها در کنترل هزینه این طرح دیده شده و همه سازمان های بیمه گر کمک کنند تا این طرح ادامه پیدا کند.به گفته وی، 71 دفتر پیشخوان گیلان خدمات بیمه گری را انجام می دهند.

در ادامه جمشید نژاد معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان  در همایش بزرگداشت هفته بیمه سلامت گفت:در طرح نظام سلامت باید رضایتمندی و ارزیابی افکار عمومی درنظر گرفته شودوی به طرح نظام سلامت اشاره کرد و گفت: در طرح نظام سلامت باید رضایتمندی و ارزیابی افکار عمومی در نظر گرفته شود.
وی بیان کرد: منابع مالی این طرح تامین شده تا دریافت کنندگان درمان به سهولت خدمات بگیرند.
معاون سیاسی استاندار گیلان، سرویس دهی بهتر به مردم در راستای جامعه محور کردن خدمات را ضرورت دانست و گفت : عملکرد دولت تدبیر و امید در حوزه طرح تحول سلامت بی نظیر بود و امیدوارم همه مسئولین و   دست اندرکاران حوزه سلامت همراهی لازم در جهت ادامه این طرح ملی داشته باشند.

در پایان منوچهر جمالی نماینده مردم رودبار در مجلس و عضو کمیسیون بهداشت درمانی مجلس نیز در این همایش با اشاره به اهمیت بیمه، گفت: بیمه خرید خدمت می کند و خدمات مورد نیاز عامه مردم را انجام می دهد
وی درباره اهمیت طرح تحول نظام سلامت گفت: این طرح می تواند آسیب رسان به فروشنده خدمت و یا مفید برای همه گروه های بیمه شده باشد.جمالی با اشاره به اینکه مجلس و دولت بیشترین همکاری را در طرح سلامت داشتند، افزود: برای این طرح اعتبارات خوب اختصاص یافته اما کافی نیست.

وی گفت: اعتبارات بخش سلامت و بهداشت کشور بر خلاف کشورهایی مانند ژاپن و آمریکا که 20 تا 30 برابر ما بودجه اختصاص می دهند، بسیار کم است.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سالانه 10 میلیون دلار برای حوزه بهداشت و سلامت کشور هزینه می شود، افزود: اعتبارات ما برای این بخش کافی نیست.

وی با تصریح بر اینکه در حوزه بهداشت و سلامت کشور در شرایط خوبی نیستیم، خاطرنشان کرد: 20 هزار پرستار بازنشسته و یا از این حرفه خارج شدند که جایگزین نشدند و هنوز بسیاری از مراکز درمانی تخت اضافه نکرده اند.

جمالی با تاکید بر نظارت هزینه کرد های نظام سلامت، گفت: اگر بر این اعتبار اندک نظام سلامت نظارت صورت نگیرد آسیب آن دامنگیر نظام و مردم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *