کد خبر: 23249
تاریخ انتشار: 13/مرداد/1398 - ساعت : 23:10

مدیر کل اوقاف گیلان : زندگی مشترک حضرت علی(ع) و فاطمه(س) از هر نظر الگو و نمونه است

مدیر کل اوقاف گیلان : زندگی مشترک حضرت علی(ع) و فاطمه(س) از هر نظر الگو و نمونه است

مدیرکل اوقاف گیلان گفت: ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) منجر به تشکیل خانواده مقدسی شد که از هر نظر برای یک مسلمان الگو و نمونه است.
به گزارش خط قرمز – حجت الاسلام ستار علیزاده، مدیرکل اوقاف گیلان در جشن بزرگ سالروز ازدواج حضرت على(ع) و حضرت زهرا(س) که در آستان مقدس آقا سيد محمد آخوند مزار آستانه اشرفیه برگزار شد گفت: در زمان حیات رسول خدا(ص)، خانواده ای تشکیل شد که دو عضو مهم آن را حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) تشکیل می داد و این خانواده مقدس از هر نگاه برای مسلمانان الگو و نمونه هستند.
وی اظهار داشت: در این ازدواج از رسم عروسی گرفته تا جهیزیه، ولیمه و سایر فرایندهای لازم در ازدواج، همه برای کسانی که می خواهند بنا به دستور اسلام تشکیل خانواده بدهند، الگو و سرمشق است.
مدیرکل اوقاف گیلان خاطرنشان کرد: امروز متاسفانه مراسم های ازدواج نه تنها مطابق سنت پیامبر (ص)و اهل بیت (ع) به عنوان یک الگو نیست، بلکه خیلی از رسومات غیر مشروع و نامعقول در آن رواج یافته و سادگی جای خود را به تجمل گرایی داده است.
وی اذعان داشت: پیوند مبارک ازدواج که بیشتر یک امر معنوی است، امروزه جای خود را به یک معامله و داد و ستد مادی داده و رنگ تجمل گرایی به خود گرفته است.
علیزاده به چند نمونه از زندگی حضرت علی (ع) و فاطمه زهرا(س) اشاره کرد و گفت: خوب شوهر داری، قناعت ورزیدن و از شوهر تقاضای نابجا نکردن ، احترام متقابل، کمک کردن به یکدیگر در کارهای دنیا و آخرت ، ارضای عاطفی همسر، کمک و یاری همسر، تربیت فرزند و … از عمده ترین شاخصه هایی است که در زندگی این دو بزرگوار به چشم می خورد.
وی تاکید کرد: اگر خواهان سعادتیم و پیروی راستین اسلام، بایستی تا مرز توان تلاش کنیم تا مراحل اول ازدواج بر مبنای صحیحی صورت گیرد و دوم آنکه ساده زیستی در تمام شئون زندگی جامعه و بخصوص ازدواج راه یابد وگرنه قید و بندهای اجتماعی در امر ازدواج که بیشتر نشأت گرفته از فرهنگ غیر اسلامی و یا ساخته ‌و پرداخته ذهن‌های کوتاه مادی و اشرافی است بر نابسامانی‌های روانی و مشکلات اخلاقی دامن میزند.
مدیرکل اوقاف گیلان گفت: در جریان ازدواج آن دو بزرگوار که به فرموده حضرت رسول (ص) خداوند فاطمه را به ازدواج علی درآورد نکات بسیار مهم آموزشی و الگویی وجود دارد.
وی اظهار داشت: از آن جمله می‌توان به کفو و همتا بودن، خواستگاری بدون واسطه، قناعت، دوری از اشرافی گری و تجملات، سخت نگرفتن بر همدیگر، ملاک قرار دادن معیارها و خصوصیات معنوی و دینی و اخلاقی، مهریه پایین، بنا کردن زندگی بر پایه محبت و عشق واقعی از روی شناخت، حجب و حیا و… اشاره کرد.
علیزاده اعلام کرد: به این خاطر است که یک پیوند با این ویژگی‌ها پیوند آسمانی لقب می‌گیرد چرا که رضایت خدا و رسول خدا (ص) در آن وجود دارد.
مدیحه سرایی حاج مسعود عارفی از مداحان برجسته استان گیلان و اهدای جوایز به برخی از حاضران پایان بخش این مراسم بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *