کد خبر: 7796
تاریخ انتشار: 1/دی/1397 - ساعت : ۱۵:۳۲

مدیرکل شیلات گیلان : افزایش صادرات گیلان با پرورش گونه‌های اقتصادی ماهی

مدیرکل شیلات گیلان : افزایش صادرات گیلان با پرورش گونه‌های اقتصادی ماهی

مدیرکل شیلات گیلان با تأکید بر پرورش گونه‌های اقتصادی آبزیان جهت افزایش بهره‌وری و ارتقاء سهم صادراتی استان گفت:‌‌ ماهیان خاویاری و یا قزل‌آلا از جمله این گونه‌های مهم به‌شمار می‌روند.

یه گزارش خط قرمز ، اسحاق شعبانی  اظهار داشت:‌ برای بهره‌مندی از استعدادهای موجود در صنعت آبزی‌پروری گیلان،‌ افزایش ارزش اقتصادی و ارتقاء میزان صادرات انتخاب و پرورش گونه‌های اقتصادی نظیر ماهیان خاویاری و قزل‌آلا باید در دستور کار قرار گیرد.

مدیرکل شیلات گیلان استفاده از فناوری‌های نوین در صنعت آبزی‌پروری را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد:‌ اداره کل شیلات گیلان برنامه خود در جهت افزایش ارزش اقتصادی آبزی‌پروری استان را با ترویج و ترغیب فعالان این حوزه به سمت پرورش گونه‌های اقتصادی دنبال می‌کند.

شعبانی با بیان اینکه ماهیان خاویاری شرایط لازم را برای افزایش بهره‌وری تولید دارند عنوان کرد: پرورش این گونه از دو سو ارزش اقتصادی فراوانی دارد به طوری‌که علاوه بر عرضه گوشت آن در بازار که بسیار نیز مشتری‌پسند است خاویار آن هم سود خوبی را نصیب تولیدکنندگان می‌کند.

ی از افزایش تقاضا جهت تولید ماهیان خاویاری در گیلان سخن گفت و تصریح کرد: آبزی‌پروران بسیار زیادی در گیلان علاقمند به پرورش ماهیان خاویاری هستند به همین علت از 90 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در سطح کشور بیش از 50 درصد آن در نقاط مختلف استان گیلان مستقر است.

مدیرکل شیلات گیلان از استقرار 47 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در این استان سخن گفت و ابراز داشت:‌ در کنار پرورش ماهیان خاویاری،‌ ماهی قزل‌آلا نیز هواخواهان بسیار زیادی در گیلان دارد به همین علت این اداره کل در زمینه توسعه مزارع پرورش این‌ نوع از آبزیان فعالیت زیادی دارد.

شعبانی استفاده از یافته‌های جدید و فناوری‌های نوین در صنعت آبزی‌پروری را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت‌: از سال‌های گذشته تاکنون تکنولوژی کمک‌های زیادی را به صنعت شیلات گیلان کرده است که ورود استخرهای فلزی پرتابل یا برخی تجهیزات مدرن دیگر از جمله آن‌ها است.

وی با اشاره به اینکه اداره کل شیلات گیلان از توسعه فناوری‌های نوین در صنعت آبزی‌پروری استان حمایت می‌کند خاطرنشان کرد: یکی از بارزترین این شیوه‌های تقریباً جدید،‌ پرورش ماهی در قفس است که البته قدمت آن در دنیا بیش از 40 یا 50 سال تخمین زده می‌شود.

مدیرکل شیلات گیلان وجود برخی محدودکننده‌ها در استان جهت پرورش ماهی را مورد تأکید قرار داد و بیان داشت:‌ نبود زمین کافی از جمله مهم‌ترین این محدودیت‌ها است اما می‌توان این مشکلات را با استفاده از روش‌ پرورش ماهی در قفس یا پرورش ماهی در استخرهای فلزی برطرف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *