کد خبر: 4715
تاریخ انتشار: 21/آبان/1397 - ساعت : 11:49

مدیرکل شیلات گیلان‌ خبرداد : افزایش 81 درصدی صید ماهیان استخوانی دریای خزر

مدیرکل شیلات گیلان‌ خبرداد : افزایش 81 درصدی صید ماهیان استخوانی دریای خزر

مدیرکل شیلات گیلان‌ با اشاره به روند مطلوب فعالیت‌های صید و صیادی در این استان گفت: صید انواع ماهیان استخوانی در دریای خزر ۸۱ درصد افزایش یافت.

به گزارش خط قرمز ، اسحاق شعبانی اظهار داشت:‌ با آغاز فصل صید و صیادی در استان گیلان تاکنون بالغ بر 337 تن انواع ماهیان استخوانی توسط صیادان صید شد که این مقدار صید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 81 درصد رشد داشته است.

مدیرکل شیلات گیلان خاطرنشان کرد:‌ تا این لحظه صیادان گیلانی در قالب فعالیت در شرکت‌های تعاونی پره موفق به صید 337 تن انواع ماهیان استخوانی به ویژه کفال از بستر دریای خزر شده‌اند در حالیکه در مدت مشابه سال گذشته چیزی در حدود 186 تن ماهی صید شده بود.

شعبانی علل افزایش صید امسال را برشمرد و افزود: تاریخ شروع فعالیت‌های صید و صیادی در استان گیلان بر اساس دلایل و برخی ضروریات خاص،‌ امسال به طور رسمی از 15 مهر آغاز شد به همین علت شاهد رونق چشمگیری در صید انواع ماهیان استخوانی توسط صیادان گیلانی هستیم.

وی گرم‌ شدن هوا را نیز یکی از علل مؤثر در افزایش صید دانست و بیان داشت:‌ با گرم‌تر شدن هوا زمینه و بستر لازم جهت صید ماهیان استخوانی به ویژه کفال ماهیان کاملاً مهیا می‌شود به همین علت صیادان گیلانی تاکنون موفقیت خوبی در حوزه صید این گونه‌های آبزی دریای خزر داشته‌اند.

به گزارش خط قرمز ، مدیرکل شیلات گیلان از صید 312 تن ماهی کفال خبر داد و عنوان کرد:‌ با توجه به اینکه سال گذشته در همین مدت زمانی صیادان گیلانی تنها 107 تن ماهی کفال صید کرده بودند آمار ارائه شده از میزان صید امسال، روزهای خوب و سال پرنعمتی را برای صیادان نوید می‌دهد.

شعبانی در تشریح انواع گونه‌های صید شده ماهی توسط صیادان گیلانی ابراز داشت:‌ 5 درصد از صید یعنی معادل 17 تن به ماهی سفید،‌ 92 درصد یعنی معادل 312 تن به ماهی کفال و 8 تن معادل 3 درصد از صید امسال نیز به سایر گونه‌های دیگر ماهیان استخوانی اختصاص دارد.

به گزارش خط قرمز ، وی ارزش ریالی این مقدار ماهی صید شده توسط صیادان گیلانی را حدود 120 میلیارد ریال برآورد کرد و افزود: 4 هزار صیاد گیلانی در قالب 48 پره فعال صیادی،‌ امسال به صورت مستمر در امر صید انواع ماهیان استخوانی شامل ماهی سفید،‌ کفال،‌ سیم و سوف مشارکت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *