کد خبر: 9570
تاریخ انتشار: 25/دی/1397 - ساعت : ۱۶:۱۴

مدیرکل بهزیستی گیلان خبرداد : 149 کودک کار در رشت شناسایی شد

مدیرکل بهزیستی گیلان خبرداد : 149 کودک کار در رشت شناسایی شد

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به شناسایی ۱۴۹ کودک کار در شهر رشت‌ گفت: برای ۱۲۰ نفر از این کودکان پرونده تشکیل شد و ۳۹ نفر نیز تحت حمایت‌های بهزیستی گیلان قرار گرفتند.

به گزارش خط قرمز ، محمدرضا پارسی اظهار داشت: بهزیستی گیلان امسال حدود 149 کودک کار را در شهر رشت شناسایی کرده است که از این تعداد برای 120 نفر پرونده تشکیل شده و به تعدادی از این کودکان انواع خدمات حمایتی ارائه می‌شود.

مدیرکل بهزیستی گیلان بر اساس ماده 57 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ای کشور این نهاد را متولی حفظ سلامت اجتماعی خواند و افزود:‌ در برنامه ششم توسعه به صراحت تأکید شده است که دولت می‌بایست در طور اجرای این برنامه 25 درشد کودکان کار کشور را کاهش دهد

پارسی به برخی از قوانین و مصوباتی که مجلس در جهت ساماندهی و حفظ حقوق کودکان داشته اشاره کرد و بیان داشت: مصوبه سال 72 در مورد کنوانسیون جهانی حقوق کودکان و مصوبه سال 81 در باب قانون حمایت از کودکان کار از جمله قوانینی است که توسط مجلس به تصویب رسیده است.

وی از تصویب قانون جامع حمایت از کودکان در مجلس و ارسال آن به شورای نگهبان جهت تأیید خبر داد و عنوان کرد: در قانون،‌ اجبار کودکان جهت انجام هر گونه کاری که با وضعیت جسمی و اجتماعی آنان تناسب نداشته باشد جرم تلقی می‌شود و برخورد با مرتکبان احتمالی آن در دستور کار قرار می‌گیرد.

مدیرکل بهزیستی گیلان با تأکید بر اینکه کودکان کار اغلب به علت فقر مجبور به حضور در خیابان‌ها می‌شوند تصریح کرد: در این میان‌ وظیفه نهادهایی نظیر بهزیستی این است که با شناسایی و جذب این کودکان در مراکز خود زمینه ارائه انواع خدمات حمایتی به آنان را فراهم کند.

پارسی در مورد شناسایی 149 کودک کار در شهر رشت و تشکیل پرونده برای 120 نفر از آنان نیز اظهار دا‌شت: طبق بررسی‌های انجام شده ارتباط این کودکان با کانون خانواده‌هایشان ضعیف نشده است بلکه آنان برای کمک به اقتصادی خانواده مجبور به کار در خیابان شده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از کودکان کار شناسایی شده در شهر رشت هنوز ترک تحصیل نکرده‌اند ابراز داشت: کودکانی که با حضور در خیابان‌های شهر رشت امرار معاش می‌کنند اغلب مهاجر و دارای خانواده‌های فقیر هستند که به علت بیماری صعب‌العلاج و یا اعتیاد پدر مشغول به کار شده‌اند.

مدیرکل بهزیستی گیلان ارائه کمک خرج زندگی و تحصیل به کودکان کار شناسایی شده در شهر رشت توسط بهزیستی گیلان اشاره کرد و گفت:‌ با کمک مددجویان و کارشناسان بهزیستی گیلان خانواده 57 نفر از این کودکان شناسایی شده امسال تحت پوشش دریافت مستمری ماهانه قرار گرفتند.

پارسی از فعالیت یک سمن و تشکل   ngo درگیلان برای حمایت از کودکان کار خبر داد و خاطرنشان کرد:‌ بهزیستی گیلان تمامی فعالیت‌ها و اقدامات سمن‌های مجاز را رصد می‌کند اما این نهاد حمایتی در حال حاضر از تعداد تشکل‌های غیررسمی دیگر اطلاع درست و دقیقی ندارد.

دبیرکمیسیون اصل 90 مجلس نیز در این جلسه از ارائه لایحه حمایت از کودکان کار به مجلس در تابستان امسال سخن گفت و عنوان کرد:‌ در این قانون جدید با تعریف مشخص و دقیقی از کودکان کار برخلاف قانون سال 81 تمامی نیازهای روز و واقعی آنان در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم آستارا در مجلس بی‌توجهی،‌ سوءاستفاده،‌ خرید و فروش کودکان،‌ فحشا،‌ ابتذال، هرزه‌نگاری و مواردی نظیر این را از مفاد قانون جدید حمایت از کودکان کار اعلام کرد و بیان داشت:‌ طبق ماده 2 تمامی افرادی که به سن 18 سال تمام می‌رسند مشمول این قانون هستند.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان قرار دادن کودکان در موقعیت‌های مخاطره‌آمیز و جرم‌انگاری را از مفاد قانون جدید حمایت از حقوق کودکان دانست و افزود:‌ عدم اقدام برای ثبت واقعه ولادت و نظایر آن نیز در این قانون از مصادیق موقعیت‌های مخاطره‌آمیز شمرده شده که نهادهای ذیربط مسئول برخورد با آن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *