کد خبر: 4360
تاریخ انتشار: 14/آبان/1397 - ساعت : ۲۱:۲۰

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان : وقف بزرگ‌ترین مظهر اصلاح انسانی و اجتماعی است که باید فرهنگ‌سازی شود

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان : وقف بزرگ‌ترین مظهر اصلاح انسانی و اجتماعی است که باید فرهنگ‌سازی شود

به گزارش خط قرمز ، حجت‌الاسلام والمسلمین ستار علیزاده پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت دهه وقف اظهار کرد:  وقف اقدام انقلابی واقفین خیراندیش است ، وقف باعث تند کردن چرخ اقتصاد است که به اصلاح جامعه کمک بسیاری می‌کند.

وقف مظهر مردانگی و جوانمردی است و واقف شخصیت دیگران رعایت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه وقف انفاق بی‌منت است افزود: وقف درواقع آغاز کمال و تعالی انسانی است و بزرگ‌ترین مظهر اصلاح انسانی و اجتماعی است که باید فرهنگ‌سازی شود.

علیزاده با اشاره به اینکه باید از کالای ایرانی حمایت شود بیان کرد: نتیجه حمایت از کالای ایرانی باعث آرامش جامعه می‌شود و وقف نیز به‌مانند حمایت از کالای ایرانی آرامش‌بخش جامعه است.

وی با بیان اینکه باید وقف مشارکتی در جامعه ترویج داده شود افزود: باید ذهن مردم به‌سوی وقف و موقوفات جدید متناسب با نیاز روز جامعه سوق داده شود و در این کار رسانه‌ها نقش بسزایی دارند.

به گزارش خط قرمز ، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با اشاره به اینکه کارهای قابل‌توجهی در اوقاف اتفاق افتاده است گفت: پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته و نواقص زیادی هم وجود دارد و باید به کمک هم دیگر نواقص برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه 941 بقعه متبرکه در گیلان وجود دارد خاطرنشان کرد: طرح‌های مختلفی در ایام مختلف سال در بقاع متبرکه با توجه به ظرفیت‌ها برگزار می‌شود و بیش از چهار میلیون نفر در این طرح‌ها شرکت داشتند.

علیزاده با اشاره به اینکه 15 وقف جدید تا به امروز در استان ثبت‌شده است بیان کرد: 393 وقف جدید بعد از انقلاب در گیلان به ثبت رسید که فقط در دهه 90 تعداد 290 وقف توسط خیرین گیلانی ثبت شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با بیان اینکه در سال 97 بیش از یک میلیارد و 400 میلیون تومان در برنامه‌های مختلف اوقاف گیلان هزینه شده است گفت: در دهه وقف 50 نشست صنفی و مجموعاً 215 برنامه در استان برگزار می‌شود.

وی با اشاره اینکه امسال 44 میلیارد تومان طرح مودت غیر نقدی در گیلان داشتیم خاطرنشان کرد: این مبلغ سال گذشته 28 میلیارد تومان بود و امسال تقریباً تاکنون دو برابر شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با بیان اینکه برای اولین بار ستاد معنوی وقف در گیلان تشکیل شد گفت: کمیته امنیت در بقاع متبرکه تشکیل‌شده و ستاد خادمان رسانه‌ای نیز در بقاع متبرکه تشکیل شد.

علیزاده با بیان اینکه 356 هزار مترمربع کار عمرانی در 941 بقعه متبرکه انجام‌شده افزود: در هزینه‌های مالی نظارت‌های دقیق صورت می‌گیرد و واقفین از وضعیت وقف خودآگاه هستند و 314 بقعه متبرکه گیلان به دوربین‌های مداربسته مجهز شدند.

وی با اشاره به اینکه برای تکمیل ساخت بقعه امام‌زاده اسحاق شهرستان شفت و بقعه خواهر امام به 10 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تصریح کرد: علی‌رغم اینکه چهل درصد نذورات مردم در بخش عمرانی استفاده می‌شود و با توجه به حدود 200 میلیون نذورات مردمی این دو بقعه در سال بااین‌حال برای تکمیل این بقاع نیاز به اعتبار ملی داریم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان در لشت نشاء حق‌وحقوق موقوفه را گرفتیم افزود: مشکل لشت نشاء حل‌شده و مانع توسعه لشت نشاء عدم پرداخت حق‌وحقوق موقوفه است البته وقف بودن لشت نشاء را نمی‌توان از بین برد. خط قرمز خبر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *