کد خبر: 47177
تاریخ انتشار: 22/تیر/1400 - ساعت : ۱۵:۳۹

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران : اجازه هیچگونه تعرضی به مجتمع دخانیات گیلان را نخواهیم داد

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران : اجازه هیچگونه تعرضی به مجتمع دخانیات گیلان را نخواهیم داد

به گزارش خط قرمز ، مدیرعامل و نائب رییس هیات مدیره شرکت دخانیات ایران در سفر خود به گیلان پس از افتتاح سالن کنفرانس مجتمع دخانیات گیلان که به نام سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی مزین شده است ، در نشست خبری رسانه های استان حاضر و به سوالات خبرنگاران در خصوص فعالیت ها و تولید این شرکت پاسخ داد .
راه اندازی خط جدید تولید در مجتمع دخانیات گیلان و جذب نیرو در ماه آینده
سیاوش افضلی با اشاره به اینکه شرکت دخانیات ایران هفت مجتمع تولیدی دارد ، افزود : در مجموعه های دخانیات ایران 6 هزار پرسنل خدمت می کنند و در سال گذشته که کشورمان با بحران کرونا مواجه شد تا کنون نه تنها تعدیل نیرو نداشته ایم و امروز در شرکت ۳ شیفت در حال فعالیت است. اگر دولت و قانون گذار این شرایط را فراهم کند، ما توانایی  افزایش تولید را خواهیم داشت. بالاترین جذب در شرکت دخانیات را در گیلان داشتیم و در سال گذشته ۱۱۰ نفر به صورت کاملا بومی از طریق آزمون استخدامی جذب ذخانیات گیلان شدند که در سال جاری هم تصمیم به برگزاری آزمون و همچین جذب نیرو در حوزه تولید خواهیم داشت همچنین 300 نفر از کارگران مجتمع دخانیات گیلان از حالت روزمزدی به قراردادی تبدیل شدند و می توانیم بگوییم که در مدت کرونا حقوق و مزایای کارگران در موعد مقرر پرداخت شد .
وی افزود : دخانیات هویت بیش از صد ساله دارد و باید سیاست ها در جهت حمایت این صنعت تغییر کند و نیاز به نگاه در این خصوص داریم زیرا اختیاراتی از دخانیات گرفته شده است این در حالیست که وظایف حاکمیتی را از آن نگرفته اند.
افضلی با بیان اینکه بزرگترین مجمتع دخانیات خاورمیانه در گیلان قرار دارد و ۹۵ درصد از محصولات دخانیات از اصلی ترین و خرمن ها تولید می شود ، تاکید کرد : در حال حاضر ۷۰ درصد از بازار ۴۰ هزار میلیارد تومانی دخانیات ایران در اختیار شرکت های خارجی است و این درحالی است که شرکت دخانیات ایران در سال 1400 وارد بازار بورس می شود و ما با تمام قوا برای گرفتن سهم واقعی بازار تلاش می کنیم .
وی با تاکید به این که بیش از ۹۵ درصد مدیران این شرکت از داخل دخانیات انتخاب شده اند ،تصریح کرد : سیاست هایی در سطح کلان و نبود مدیریت هوشمند باعث شده که سهم دخانیات در بازار کم شود.

حمایت دولت در پیشرفت و پایداری این صنعت بسیار موثر است.
افضلی عملکرد تولیدات دخانیات ایران را مطلوب اعلام کرد و گفت : خوشبختانه در سه ماهه اول سال در بحث تولید ۶۵ در افزایش و در بحث فروش ۲۵ درصد افزایش داشتیم و با تلاش همکاران ، ۱۰ نوع محصول مستقل تقریبا در این شرکت تولید و ۸ محصول جدید در رده کلاس B، هم رده با محصولات خارجی مانند محصول سی‌وان (C1) با جدیدترین طراحی تولید خواهیم کرد که در نیمه دوم سال به بازار عرضه خواهند شد و همچنین در حوزه تولید ۲ عدد ماشین آلات تخصصی در پایان ماه امسال به چرخه صنعت در این شرکت، اضافه خواهند شد. ما اگرچه عملکردی مطلوب داریم اما هنوز به ایده آل نرسیده ایم و تلاش می کنیم با ایجاد انگیزه و شوق در همکاران به ایده آل مورد نظر برسیم .
در دفاع از صنعت و تولید داخل، لکنت زبان داریم
افضلی در خصوص اظهار نگرانی نماینده رشت نسبت به دخانیات گیلان گفت : اظهارنظرات این عزیزان کاملا به جا و درست است اما سیاست‌گذاری ها غلط و نابه جا است. مسئله، صیانت از تولید ملی است اما عمل مهم است. من به جرات می گویم، امروز هیچ امری مقدس تر از تولید نیست.تولید حمایت میخواهد. من در مجلس از آقایان خواهش کردم که ما را هم مثل خارچی ها ببینید. این خیلی بد است که ما در دفاع از صنعت و تولید داخل، لکنت زبان داشته باشیم.
مدیرعامل شرکت دخانیات تاکید کرد : بحث ما این نیست که چرا مردم سراغ برند های خارجی میروند، مسئله مسئله بازار است. دخانیات ایران دنبال جای پای برند های خارجی و تعرض به سهم آنان نیست. اینجاست که نمایندگان دولت باید بدانند صیانت و عمل کردن به آن و حمایت از تولید کننده، بخش مهمی برای نگه داشتن سهم تولید و فروش داخل است. من این اطمینان را به مردم میدهم، نخواهیم گذاشت کسی، چشم طمعی به این مجموعه تولیدی داشته باشد.
احداث نیروگاه 6 هزار مگاواتی برق برای تامین و توسعه مجتمع دخانیات گیلان
افضلی با انتقاد به قطعی برق بی برنامه برای مجتمع تولیدی دخانیات گیلان ، اظهار کرد : ما تصمیم گرفته ایم که برای مجتمع دخانیات گیلان نیروگاه 6 هزار واتی احداث کنیم . امروز اگر می گوییم تولید ملی صورت گیرد باید همه جانبه برای این امر حمایت کنیم اما با قطعی برق بسیاری از دستگاههای دخانیات گیلان خاموش هستند اگر زیر ساخت ها درست باشد توانایی اولید بسار بالا است .
مازاد تولید دخانیات گیلان صادر می شود

مدیر مجتمع دخانیات گیلان نیز در این جلسه  با اشاره به خاک مناسب سه شهرستان تالش، صومعه سرا و آستارا برای توتون مرغوب اظهار داشت : بنا داریم تا سه سال آینده ۵۰۰ هکتار زیر کشت این محصول افزایش یابد که حدود یک هزار و ۵۰۰ اشتغالزایی می شود .
مهدی زکی پور خاطر نشان کرد: بنا داریم تا مازاد ظرفیت تولید صادرات داشته باشیم.
در این سفر افضلی همراه با خبرنگاران از بخش های مختلف تولید مجتمع دخانیات گیلان بازدید کرد .
خبر و عکس : طیبه قدیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *