کد خبر: 9388
تاریخ انتشار: 23/دی/1397 - ساعت : ۱۳:۴۵

مدارک شهردار منتخب رشت امروز به وزارت کشور ارسال شد

مدارک شهردار منتخب رشت امروز به وزارت کشور ارسال شد

رئیس شورای اسلامی رشت گفت: مدارک حجت جذب شهردار منتخب رشت امروز (یکشنبه) به وزارت کشور ارسال شد.

امیرحسین علوی افزود: رونوشتی از مدارک شهردار منتخب رشت نیز به استانداری گیلان ارسال خواهد شد.
به گزارش خط قرمز و به نقل از ایرنا ، وی درباره انتخاب شهردار کلانشهر رشت با توجه به آیین نامه جدید شرایط احراز تصدی سمت شهردار (تصویب هیات وزیران) اظهار داشت: این آیین نامه توسط استانداری به ما ابلاغ شد و به عنوان رئیس شورا آن را به اعضای شورا اعلام کردم تا طبق آن شهردار انتخاب شود.
علوی با بیان اینکه 1+ 5 نفر از اعضای شورا با توجه به علاقمندی در انتخاب حجت جذب به عنوان شهردار منتخب رایزنی هایی را انجام دادند، خاطر نشان کرد: به صورت مکتوب استعلام کرده ام اما از وزارتخانه پاسخ شفافی دریافت نکرده ام ضمن اینکه شورای اسلامی این کلانشهر برای انتخاب شهردار ، طبق قانون و در چارچوب ضوابط اقدام کرده و نگرانی از این بابت ندارد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر مطالب مطرح شده درباره انحلال شورای اسلامی رشت بیان داشت: شورا، کار غیرقانونی انجام نداده تا نگران باشد ولی برخی که منافع شان به خطر می افتد، چنین مطالبی را مطرح می کنند.
علوی در پاسخ به این سوال که در صورت تایید نشدن صلاحیت شهردار منتخب تکلیف چیست، گفت: به محض دریافت چنین مطلبی از وزارت کشور، در اولین جلسه شورای اسلامی رشت، شهردار دیگری را انتخاب خواهیم کرد.
دوشنبه هفته گذشته و در هفتاد و یکمین جلسه شورای اسلامی رشت پس از ارائه برنامه نامزدهای تصدی پست شهرداری این کلانشهر، حجت جذب یکی از گزینه ها با شش رای به عنوان شهردار منتخب این کلانشهر انتخاب شد.
مسعود نصرتی قزوینی نژاد آخرین شهردار کلانشهر رشت که با انتخاب اعضای شورای دوره پنجم، با شعار رشت به سوی شکوفایی به عنوان شصت و پنجمین شهردار رشت سکان مدیریت شهری این کلانشهر را به دست گرفته بود، سی ام تیرماه سال جاری پس از 10 ماه استعفایش را به رئیس شورا تقدیم کرد، اعضای شورای اسلامی رشت با انتخاب و معرفی علی بهارمست به عنوان سرپرست شهرداری این کلانشهر، برای انتخاب شهردار جدید رشت اقدام کردند.
هیات وزیران در جلسه بیست و پنجم آذرماه گذشته به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 و اصلاحات بعدی آن، آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار را تصویب کرد؛ در ماده یک این آیین نامه آمده که شوراهای اسلامی شهرها موظفند ظرف مدت یک ماه پس از رسمیت یافتن، شهردار مورد نظر خود را بر اساس ضوابط و شرایط موضوع این آیین نامه ، انتخاب و صورتجلسه مصوبه شورا را به همراه مدارک و مستندات مورد نیاز، برای صدور حکم انتصاب به مرجع صدور حکم ارائه کنند.
9 سال سابقه مدیریت میانی برای شهرهایی با جمعیت ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار نفر یکی از موارد مطرح شده در آیین نامه جدید احراز شرایط شهردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *