کد خبر: 5057
تاریخ انتشار: 24/آبان/1397 - ساعت : ۱۷:۴۱

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی : نمایش فیزیکالیست بین جمهوری اسلامی و‌ پهلوی مشترک است

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی :  نمایش فیزیکالیست بین جمهوری اسلامی و‌ پهلوی مشترک است

 

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی با بیان اینکه نمایش فیزیکالیست بین جمهوری اسلامی و‌ پهلوی مشترک است گفت: این نوع رفتار مسوولان نوعی نمایش سیاسی است که مسوولان روبان می‌برند و خبرنگاران توسعه عمرانی را نمایش می‌گذارند و نهایتاً از وجه فرهنگی توسعه غفلت می‌شود.

چهلمین نشست ماهانه توسعه گیلان با موضوع «جای خالی انسان در توسعه» با حضور عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی ظهر امروز در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان برگزار شد.

مدیران استان بیش‌ازپیش نیازمند فهم عمیق در توسعه هستند

به گزارش خط قرمز ، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در این نشست با بیان اینکه اگر مفهوم توسعه در ادبیات اداری و انسانی شکل نگیرد، توسعه پیدا نمی‌شود اظهار کرد: این نشست در ابتدا برای کارکنان اداری سازمان برنامه‌ریزی است تا در مطالعات و برنامه‌ریزی‌ها مفهوم توسعه را بگنجانند.

محمدعلی محمدی با بیان اینکه مدیران استان بیش‌ازپیش نیازمند فهم عمیق در توسعه هستند افزود: مدعوین زیادی برای اینکه مفهوم توسعه در استان تبیین شود به گیلان دعوت‌شده‌اند اما همچنان نیازمند تعمیق توسعه در دل‌وجان استان هستیم.

وی با بیان اینکه مفهوم توسعه به استدلال کارشناسان و صاحب‌نظران تنها به کمیت‌ها بسنده نمی‌شود گفت: توسعه انسانی یکی از ابعاد توسعه است که مفهوم توسعه را به سمت‌وسوی دیگری می‌برد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با بیان اینکه عدالت اجتماعی پس از توسعه انسانی به وجود می‌آید خاطرنشان کرد: آزادی در برخی از دیدگاه‌ها به‌عنوان هدف و در برخی از دیدگاه‌ها به‌عنوان ابزار توسعه به کار می‌رود درحالی‌که اگر انسان آزاد باشد عدالت را از نا عدالتی‌ها تشخیص می‌دهد.

مفهوم توسعه انسانی قابل‌اندازه‌گیری نیست

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی نیز در این نشست به مفهوم توسعه و نقش انسان در آن اشاره و اظهار کرد: مفهوم توسعه درگذشته عمران بوده و به توسعه انسانی کمتر توجه می‌شد.

نعمت‌الله فاضلی با اشاره به پیروزی فیزیکالیست بر فرهنگ افزود: در این گفتمان با پرداختن به مباحث عمرانی و ساخت‌وسازها به فقدان مشارکت شهروندان در شهرها اشاره‌شده است.

مؤلف و مترجم ۴۰ عنوان کتاب در حوزه علوم انسانی و‌ فرهنگی با بیان اینکه مفهوم توسعه باید در انسان نمود عینی پیدا کند گفت: رویکرد توسعه در انسان سهم و نقش انسان در توسعه را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و این رویکرد به نقش مردم و شهروندان در جوامع کنونی می‌پردازد

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی با اشاره به برخی از رویکردهای منتقد به مفهوم توسعه به‌منظور احیا آن افزود: برخی از دیدگاه‌ها معتقد هستند توسعه مرده است و با نقد و بررسی می‌توانند دوباره آن را به زندگی برگردانند.

به گزارش خط قرمز ، فاضلی با بیان اینکه جای خالی توسعه را در فرهنگ انسانی گذشته می‌توان به‌وفور دید خاطرنشان کرد: جای خالی توسعه انسانی را در زبان برنامه‌ریزی در بخش درآمد سرانه، رشد، تولید کالا و خدمات و توجه به همه موجودات سنجش پذیر و قابل‌اندازه‌گیری کاملاً احساس می‌شود.

وی با بیان اینکه مفهوم توسعه انسانی قابل‌اندازه‌گیری نیست گفت: فاجعه‌بارتر از غیرقابل‌اندازه‌گیری بودن توسعه انسانی تلاش برای اندازه‌گیری آن است.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی با بیان اینکه در توسعه فعلی تمامی توسعه فرهنگی و انسانی هضم می‌شوند گفت: در تبیین مفهوم توسعه در نگرش‌ها و اجرای خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها اشکال فرهنگی و ابعاد آن هضم و یا از اشکال آن کاسته می‌شود.

فاضلی با بیان اینکه ایران تنها ملتی است که از بروز گوناگونی فرهنگی خودداری می‌کند گفت: مستتر شدن گوناگونی فرهنگی در برنامه‌ریزی‌های توسعه کشور حذف و هضم تنوع‌های فرهنگی و توسعه انسانی در بخش‌ها اداری و آموزشی است.

وی با بیان اینکه سیاست‌های اداری ایران هضم و حذف فرهنگ ایرانی هدف قرارگرفته گفت: در ساختار اداری کشور لباس رسمی در تن کارکنان است و‌ هویت فرهنگی و تاریخی جرئت نمایش حداقل برای منطقه محلی را هم ندارد.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی با بیان اینکه نمایش فیزیکالیست بین جمهوری اسلامی و‌ پهلوی مشترک است گفت: این نوع رفتار مسوولان نوعی نمایش سیاسی است که مسوولان روبان می‌برند و خبرنگاران توسعه عمرانی را نمایش می‌گذارند و نهایتاً از وجه فرهنگی توسعه غفلت می‌شود.

کاستی فرهنگ در ایران ریشه در تاریخ ملت ایران

فاضلی بر کارایی بودن گفتمان‌های توسعه‌ای در کشور تأکید کرد و افزود: نباید همگی گفتمان کشور رنک و بوی سیاسی بگیرد بلکه هر چیزی باید به‌اندازه کیفیت خود به نمایش گذاشته شود.

وی با بیان اینکه کاستی فرهنگ در ایران ریشه در تاریخ ملت ایران دارد خاطرنشان کرد: برنامه توسعه در بهبود و تعالی زندگی اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایران به دوره فتحعلی شاه برمی‌گردد.

به گزارش خط قرمز ، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی با تأکید بر اینکه حکومت و دولت باید خواسته‌های توسعه محور فرهنگی مردم توجه کند بیان کرد: توسعه در ایران از سال ۱۳۲۷ به‌صورت رسمی البته مبتنی بر فیزیکال و عمرانی شروع شد.

فاضلی با رد استبداد دائمی و کلی طی ۲۵۰۰ ساله تاریخ ایران افزود: دولت‌ها و حاکمیت‌های روز گرچه میل به استبداد داشتند اما ابزار استبداد به معنای کامل در کشور وجود نداشت.

وی با بیان اینکه گفتمان توسعه درگذشته پیوسته فرهنگ گریز بوده گفت: ملت ایران تنها یک مفهوم انتزاعی است و امکان بروز توسعه فرهنگی اقوام و اندیشه‌ها وجود ندارد.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی با اشاره به بحران‌های محیط‌ زیست پس از استفاده از آن گفت: محیط‌زیست ایران در بسیاری از بخش‌ها از بین رفته و مناطقی از ایران طی سال‌های آینده امکان سکونت ندارند و باید از سوی مسوولان توسعه‌ای مدنظر قرار بگیرند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *