کد خبر: 7493
تاریخ انتشار: 27/آذر/1397 - ساعت : ۱۰:۱۳

عاقل منش: مشاغل آلاینده در بیرون از شهر ساماندهی شود

عاقل منش: مشاغل آلاینده در بیرون از شهر ساماندهی شود

به گزارش خط قرمز – در شصت و هفتمین جلسه شورای شهر رشت، محمد حسن عاقل منش ضمن تسلیت وفات حضرت معصومه (س) گفت: امروز ۲۷۳ روز از سال ۹۷ گذشته است و ۳ ماه به پایان سال باقی است و امیدوارم با حجم زیاد مشکلات در روزهای آتی بتوانیم با مدیربت زمان حداکثر بهره را ببریم.
عضو شورا بر همراهی دیگر اعضای شورا و مدیران شهرداری در رفع مشکلات شهر تاکید کرد.
وی با تبریک شب یلدا، باهم بودن در کنار خانواده را غنیمت دانست و افزود: شاید همه امکانات شب یلدا در همه خانواده ها نباشد ولی باید قدر با هم بودن ها را دانست. برخی از خاطرات با هم بودن ها امسال دیگر نیست. دلخوشی به مال و منال نیست، بلکه به صفای باطنی و مهربانی است.
عاقل منش با اشاره به فعالیت سازمان فن آوری اطلاعات و ساماندهی مشاغل شهری ، ابراز کرد: گزارش فعالیت این دو سازمان آماده شده و در صحن شورا ارائه می شود.
عضو شورا گفت: مشاغلی که آلاینده های صوتی و زیست محیطی دارند، طبق تصویب نامه هیات وزیران می باید به خارج از شهر منتقل گردد ولی سازمان شهرداری می گویند که هنوز به ما ابلاغ نشده است. درصورتیکه در تاریخ ۲۰/ ۸/ ۹۵ به شهرداری ابلاغ شده تا اصناف مزاحم را ساماندهی کنند.
عاقل منش افزود: در سند بالادستی شهرداری ۱۷ صنوف آلاینده شناسایی شده و ساماندهی آن به کاهش ترافیک و کاهش آلاینده ها کمک می کند. در این راستا مشاور، طرحی را هم آماده کرده و اگر بتوانیم این ساماندهی را طبق مطالعات انجام دهیم، می توانیم با فروش سرقفلی برخی از مغازه ها، درآمد پایدار کسب کنیم و هزینه بردار نیست.
وی افزود: این ساماندهی در شهرهای اصفهان و بندرعباس انجام شده و حتی این شهرها خواستار دریافت مطالعات شهرداری رشت در زمینه ساماندهی مشاغل هستند.
عضو شورا تاکید کرد: ساماندهی مشاغل آلاینده به بهبود محیط زیست هم کمک می کند. با آمدن قطار و حمل و نقل ریلی می توان بازار آهن آلات را به سمت محدوده قطار برد.
وی ادامه داد: اکنون برخی از صنوف به صورت خودجوش درحال ساماندهی مشاغل خود هستند. مثلا بازار خشکبار در محله امین الضرب ایجاد شده و یا بازار گیاهان دارویی و بازار مبل همه در یک محدوده تجمع دارند.
عاقل منش همچنین گفت: در رشت یک تجربه مناسب توسط بخش خصوصی داشتیم و اتحادیه اتومبیل اعلام همکاری کردند تا در یک مکان متمرکز شوند. اکنون ایجاد بازار عمده ماهی فروشان با جانمایی مناسب توانسته بازار مناسب خود را داشته باشد. هر چند این بازار توسط بخش خصوصی احداث شده است.
عضو شورا تصریح کرد: اگر می خواهیم منابع درآمدی پایدار جذب کنیم، به کمک اتحادیه اصناف و سمن ها و تعامل با مدیران استانی از جمله رییس اصناف و … می توانیم ولی باید دیگر مدیران استانی نیز به کمک شهرداری بیایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *