کد خبر: 23212
تاریخ انتشار: 13/مرداد/1398 - ساعت : 13:12

طرح تعویض شبکه توزیع آب شرب روستایی گیلان در دستور کار قرار دارد

طرح تعویض شبکه توزیع آب شرب روستایی گیلان در دستور کار قرار دارد


مدیرعامل شرکت آبفار گیلان با اشاره به فیلم منتشر شده در مورد وضعیت نامناسب آب شرب روستای لاله‌دشت بخش کوچصفهان رشت گفت: طرح تعویض شبکه توزیع آب شرب روستایی بخشی از شهرستان رشت در دستور کار قرار دارد.


محب‌علی رنج‌ور از بافت ویژه آب‌های زیرزمینی شهرستان رشت که دارای آهن و منگنز بالایی هستند سخن گفت و اظهار داشت: طرح تعویض و نوسازی شبکه فرسوده توزیع آب شرب روستایی بخشی از شهرستان رشت به عنوان یک اولویت در دستور کار شرکت آبفار استان گیلان قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان با بیان اینکه به دلیل بافت مناطق جلگه‌ای این استان سفره‌های زیرزمینی آن دارای آهن و منگنز بالایی هستند عنوان کرد: در حال حاضر بیشترین تعداد سیستم‌های تصفیه فیزیکی حذف آهن و منگنز کشور در گیلان به ویژه در شهرستان رشت به عنوان مرکز استان وجود دارد.

رنج‌ور از وجود 64 سیستم تصفیه فیزیکی در کل کشور که از این تعداد 32 سیستم آن فقط در شهرستان رشت مستقر شده است خبر داد و تصریح کرد: این سیستم‌ها هم‌اکنون در حال فعالیت‌اند که با توجه به موقعیت و وضعیت خاص و ویژه مناطق جلگه‌ای شهرستان رشت در امر حذف منگنز و آهن از آب به کار گرفته می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه روستای لاله دشت بخش کوچصفهان رشت دارای 14 کیلومتر شبکه توزیع است ابراز داشت: آبرسانی به این روستا قبل از تأسیس شرکت آب و فاضلاب روستایی در سال 66 انجام شده است بنابراین با توجه به گذشت حدود 32 سال از عمر شبکه این منطقه، گاهی اوقات آب شرب آن از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان وضعیت اقلیمی و جغرافیایی این استان و پایین بودن عمر مفید کارکرد شبکه توزیع آب را مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: با توجه به اینکه جنس لوله‌های خطوط توزیع آب در روستای لاله دشت بخش کوچصفهان گالوانیزه است مقدار آهن و منگنز هم در آنجا بالا می‌رود.

رنج‌ور قطع و وصل در خطوط انتقال آب روستای لاله دشت و بالا رفتن آهن موجود در آن را متذکر شد و اظهار داشت: اگر قرار باشد برای جبران مشکل در این منطقه سیستم تصفیه فیزیکی برای حذف آهن و منگنز موجود در آب نصب بشود در وهله نخست باید مقدمات لازم جهت ساخت و احداث مخزن زمینی آن فراهم شود.

وی با تأکید بر اینکه شرکت آبفار استان گیلان امسال طرح تعویض و نوسازی شبکه توزیع آب را در دستور کار خود قرار داده است تصریح کرد: با وجود مشکلات اعتباری و مالی فعلی، سال گذشته بخشی از این خطوط اصلاح و نوسازی شد و امسال نیز اجرای این برنامه به عنوان یکی از اولویت‌های شرکت آبفار مطرح است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان بهبود کیفیت آب شرب را از اهداف راهبردی این دستگاه اعلام کرد و گفت: مناطق جلگه‌ای استان گیلان و شهرستان رشت با مشکلاتی در حوزه برخورداری از آب شرب مناسب مواجه هستند که در صورت تأمین اعتبارات لازم، شرکت آبفار اقدامات لازم برای نوسازی شبکه را انجام می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *