کد خبر: 9123
تاریخ انتشار: 19/دی/1397 - ساعت : ۱۳:۱۶

شورای ثبت تهران برای بررسی انتساب خانه ابتهاج به گیلان می آید

شورای ثبت تهران برای بررسی انتساب خانه ابتهاج به گیلان می آید

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: هیاتی از شورای ثبت تهران برای بررسی انتساب خانه ابتهاج به گیلان می‌آید.

به گزارش خط قرمز ، امیر انتخابی در دیدار با اعضای شورای شهر رشت با بیان اینکه نوع نگاه ما در صنعت گردشگری گیلان از جنس فرهنگی است، گفت: سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی صنعت گردشگری در استان با دیگر دستگاه ها باید همراهی داشته باشد.

وی بر احیای بافت های تاریخی گیلان تاکید کرد و افزود: تلاش ما ثبت جهانی ماسوله است. اکنون تعداد ورود گردشگران خارجی به گیلان بسیار پایین است و باید نوع نگاهمان را در حوزه گردشگری تغییر دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان تصریح کرد: سند توسعه گردشگری در گیلان در حال تدوین است و به زودی به دیگر ادارات ابلاغ می شود.

وی خواستار همراهی اصحاب رسانه با مدیریت میراث فرهنگی شد و ادامه داد: رسانه ها بجای نزاع باید در همراهی با مسئولان کمک کنند.

انتخابی، با اشاره به اخبار رسانه‌ها در مورد خانه ابتهاج گفت:رضا رسولی عضو شورای رشت اعلام کرد، شهرداری قرار است تا خانه را خریداری کند. امروز با مالک دیداری داشتیم و ایشان گفت که قصد فروش ملک خود را ندارد. اما از آنجا که این یک مطالبه عمومی است، حتی اگر ساختمان جدید باشد، می توان به عنوان یک مکان رویداد ثبت کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه پیگیریهای قانونی با میراث کشور در این زمینه صورت گرفته است،تصریح کرد: مالک عنوان می کند که اینجا خانه ابتهاج نیست و حرف رسانه ها نشر اکاذیب است. این مهم نیازمند به بررسی بیشتر است و اگر انتساب ساختمان حل شود، به عنوان یک مطالبه عمومی برای ثبت آن تلاش می‌کنیم.

انتخابی با اشاره به قصد شورای شهر رشت برای خرید این خانه گفت: حتی اگر کوچکترین اثری از استاد ابتهاج در این بنا باشد، می‌توان برای ثبت اقدام کرد. اگر چه در سازمان میراث فرهنگی کشور نیز فرش قرمز برای ما پهن نکرده‌اند و باید با همدلی برای خرید و ثبت بنا تلاش شود، ولی مالک این بنای دهه ۴۰ اعلام کرده قصد فروش ندارد.

وی  افزود: روزهای آتی هیاتی از شورای ثبت تهران برای بررسی انتساب خانه ابتهاج به گیلان می آید و پس از اعلام نتیجه شورا می توان برای ثبت اقدام کرد.

انتخابی در ادامه خواستار نصب تابلوی معرفی بناهای میراثی و بویژه بقعه خواهر امام در ورودی رشت و سطح شهر شد.

مدیرکل میراث با اشاره به اینکه در رشت فقر موزه داریم گفت: مساحت کم موزه رشت پاسخگوی اشیا نیست. بیش از ۷۰ هزار شی در انبار موزه نگهداری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *