کد خبر: 9090
تاریخ انتشار: 18/دی/1397 - ساعت : ۱۹:۰۷

سال آینده ؛ تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب شهر رشت به بهره‌برداری می‌رسد

سال آینده ؛ تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب شهر رشت به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل شرکت آبفای گیلان گفت: در صورت تخصیص اعتبارات ساماندهی رودخانه‌ها‌ تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب شهر رشت سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

سیدمحسن حسینی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب شهر رشت واقع در محدوده مسکن هم‌اکنون با پیشرفت فیزیکی 56 درصد در حال تکمیل است و در صورت تأمین اعتبارات لازم سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آبفای گیلان از طراحی یک طرح در قالب 10 پروژه مجزا جهت ساماندهی فاضلاب‌های ورودی به رودخانه‌های شهر رشت از سال 93 سخن گفت و افزود: این طرح جامع شامل 8 پروژه جمع‌آوری فاضلاب شهری و ساخت 2 واحد تصفیه‌خانه در نقاط تعیین شده شهر رشت بود.

حسینی در مورد روند ساخت تصفیه‌خانه جنوب شهر رشت واقع در محدوده مسکن مهر تصریح کرد: این پروژه با ظرفیت تصفیه 12 هزار و 500 متر مکعب فاضلاب شهری در حال ساخت است و در سال‌های 95 تا 96 مبلغ 30 میلیارد تومان از منابع ملی برای تکمیل آن اختصاص پیدا کرد.

 

وی مجموع اعتباراتی که شرکت آبفای گیلان برای ساماندهی رودخانه‌ها تاکنون دریافت کرده را 30 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: پروژه تصفیه‌خانه مسکن مهر رشت هم‌اکنون 56 درصد پیشرفت دارد و در صورت تکمیل آن امکان ساماندهی 24 هزار متر مکعب فاضلاب منطقه جنوب شهر ممکن می‌شود.

مدیرعامل شرکت آبفای گیلان تعریف و اجرای پروژه‌های زودبازده جهت جمع‌آوری سریع‌تر فاضلاب را از دیگر اقدامات شرکت آبفای گیلان در سطح شهر رشت اعلام کرد و بیان داشت: با تکمیل تصفیه‌خانه جنوب شهر رشت از ورود پساب‌ها به داخل دو رودخانه گوهررود و زرجوب جلوگیری می‌‌شود.

حسینی تکمیل و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه مسکن مهر رشت را در گرو تزریق اعتبارات ساماندهی رودخانه‌ها دانست و عنوان کرد: اگر این بودجه از محل منابع ملی به موقع به شرکت آبفای گیلان تخصیص داده شود تا دهه فجر سال آینده زمینه لازم برای افتتاح این تصفیه‌خانه فراهم می‌شود.

وی با استناد به آمارهای موجود در سیستم مشترکان آبفای گیلان از تولید روزانه 95 هزار متر مکعب فاضلاب در شهر رشت خبر داد و ابراز داشت: در حال حاضر 60 درصد این فاضلاب‌ها به داخل رودخانه گوهررود و 40 درصد باقیمانده آن نیز به داخل رودخانه زرجوب ریخته می‌شود.

مدیرعامل شرکت آبفای گیلان نحوه فعالیت تصفیه‌خانه فخب شهر رشت را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: از مجموع 95 هزار متر مکعب فاضلابی که به داخل رودخانه‌های گوهررود و زرجوب شهر رشت می‌ریزد حدود 39 هزار متر مکعب آن در محل تصفیه‌خانه فخب ساماندهی می‌شود.

حسینی در مورد سایر مجاری که اعتبار لازم برای اجرای پروژه‌های عمرانی شرکت آبفای از آن محل تأمین می‌شود نیز عنوان کرد: منابع موجود در تبصره 3 که به ازای هر لیتر آب یک ریال از مردم دریافت می‌شود در مسیر اجرای طرح‌ها و توسعه شبکه فاضلاب شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *