کد خبر: 23202
تاریخ انتشار: 12/مرداد/1398 - ساعت : 21:45

سالانه ۳۲ میلیون قطعه ماهی زینتی در گیلان تولید می شود

سالانه  ۳۲ میلیون قطعه ماهی زینتی در گیلان تولید می شود


مدیرکل شیلات گیلان از تولید سالانه ۳۲ میلیون قطعه ماهی زینتی در این استان خبر داد و گفت: عمده تولیدات شیلاتی استان گیلان در این بخش بیشتر ماهیان قرمز است.


صمد درویشی ، تولید سالانه 32 میلیون قطعه ماهیان زینتی در گیلان و رتبه دوم کشوری این استان در حوزه یاد شده را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: البته عمده تولیدات شیلاتی گیلان در این بخش بیشتر ماهیان قرمز است که به استان‌های تهران و کرج صادر می‌شود.

مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه این استان در حوزه تولید ماهیان گرمابی دارای رتبه سوم کشوری است عنوان کرد: در حوزه تکثیر ماهیان گرمابی نیز استان گیلان از رتبه نخست کشوری برخوردار بوده و در حال حاضر مزارع پرورش ماهیان خاویاری یکی از برندهای ملی و جزء عرصه‌های قابل توسعه در این استان است.

درویشی ضمن اشاره به میزان اشتغال ایجاد شده در بخش شیلات ظرفیت‌های این حوزه در فراهم آوردن فرصت‌های جدید شغلی بسیار قابل توجه خواند و تصریح کرد: در حال حاضر چیزی حدود 12 هزار شغل مستقیم و 36 هزار شغل غیر مستقیم به وسیله صنعت آبزی پروری در استان گیلان ایجاد شده است.

وی از تهیه و تدوین یک برنامه تلفیقی بین اداره کل شیلات گیلان و بخش بوم‌گردی استان سخن گفت و در تشریح این موضوع ابراز داشت: یکی از اقدامات مهمی که به شکل جدی در دستور کار شیلات قرار دارد برنامه پیوستن به مشاغل خرد خانگی با محوریت آبزی‌پروری در استان گیلان با هدف افزایش فرصت‌های شغلی است.

مدیرکل شیلات گیلان با تاکید براینکه سالانه حدود 5 تا 4 میلیارد مترمکعب آب شیرین از رودخانه سفید رود گیلان وارد دریای خزر می شود افزود: میزان تولیدات صنعت آبزی پروری دنیا امروزه به حدود 80 میلیون تن و در عرصه صید هم به حدود 91 میلیون تن رسیده است که از اهمیت فعالیت‌های شیلاتی حکایت دارد.

درویشی دو محور نخست فعالیت‌های مجموعه شیلات گیلان را حوزه صید و صیادی و بخش آبزی پروری اعلام کرد و در مورد دیگر محورهای مورد نظر شیلات نیز بیان داشت: بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری و استخوانی و حفاظت از منابع آبزیان از فعالیت‌های دیگری است که در دستور کار مجموعه شیلات استان گیلان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *