کد خبر: 5740
تاریخ انتشار: 5/آذر/1397 - ساعت : ۱۵:۱۵

رشد ۲۰۰ درصدی مساحت زمین های زیر کشت برنج ارگانیک در منطقه آزاد انزلی

رشد ۲۰۰ درصدی مساحت زمین های زیر کشت برنج ارگانیک در منطقه آزاد انزلی

به گزارش خط قرمز در دومین سال تولید محصول برنج ارگانیک در محدوده این منطقه، مساحت زمین های زیر کشت برنج به سه برابر افزایش یافت.

براین اساس ظرف دو سال اجرای این طرح، مساحت زیر کشت برنج ارگانیک از ۴ هکتار در سال ۹۶ به ۱۲ هکتار در سال زراعی جاری رشدی ۲۰۰ درصدی داشته و نکته حائز اهمیت اینکه تعداد کشاورزانی که در این طرح الگویی مشارکت داشتند از ۱۶ کشاورز در سال گذشته به ۲۸ کشاورز بالغ شده و در عین حال بر اثر درآمدهای خوبی که کشاورزان در این حوزه به دست آوردند، سه کشاورز از شهر به روستای خود مهاجرت معکوس داشتند.

بنابر این گزارش تولید محصول برنج ارگانیک یک برنامه پنج ساله سازمان منطقه آزاد انزلی است که در راستای تولید محصولات کشاورزی سالم، با کیفیت و ارزش غذایی بالا، و ایجاد منطقه الگویی در سطح ملی و کاهش استفاده از سموم و کود شیمیایی برای حفاظت از منابع آب و خاک، ارتقاء امنیت غذایی و سلامت جامعه، معرفی شیوه های نوین کشاورزی، اصلاح الگوی کشت، توانمندسازی کشاورزان در راستای ارتقا معیشت و افزایش بهره وری از سال گذشته با حمایت این سازمان و به همت کشاورزان این منطقه انجام شده است.

این طرح در روستاهای فشتکه و بلسکله به عنوان روستاهای پایلوت منطقه با استفاده از برنج نوع هاشمی از گونه های محبوب بازار برنج کشور اجرا شده و فرآیند برند سازی برنج ارگانیک منطقه آزاد انزلی مطابق با استاندارد ملی ۱۱۰۰ از شرکت بازرسی تحت نظر انجمن ارگانیک، با همکاری یکی از موسسات مطرح کشور، با نام تجاری “سبز بج” صورت گرفته تا محصول عرضه شده تحت نام و برند این منطقه از امکان بازاریابی بهتری برای کشاورزان برخوردار باشد.
به گزارش خط قرمز  گفتنی است در طرح تولید محصولات کشاورزی ارگانیک با محوریت محصول برنج، سموم و کودهای شیمیایی به طور کامل حذف و به جای آن از پرنده اردک، ورمی کمپوست، زنبور تریکو گراما و کودهای زیستی برای مبارزه با آفات و حشرات و همچنین تقویت زمین و محصول استفاده شده که علاوه بر افزایش کیفیت محصول به دلیل بالاتر بودن قیمت برنج ارگانیک نسبت به برنج معمولی، باعث افزایش درآمد و بالتبع استقبال بیشتر کشاورزان منطقه شده است. خط قرمز خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *