کد خبر: 65311
تاریخ انتشار: 30/فروردین/1403 - ساعت : ۲۳:۰۴

رئیس شورای شهرستان رشت : گیلان نیازمند توجه ویژه وزارت خانه در بحث زیرساخت هاست

رئیس شورای شهرستان رشت : گیلان نیازمند توجه ویژه وزارت خانه در بحث زیرساخت هاست

جلسه شورای شهرستان رشت با حضور معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری رشت و نمایندگانی از شرکت توزیع برق ، آب منطقه و اعضای شورای شهرستان رشت برای بررسی مشکلات و مسائل کشاورزی در فصل زراعی پیش رو برگزار شد.

مجید عزیزی رئیس شورای شهرستان رشت در این جلسه اظهار داشت :
حمله غرور آفرین دلاورمردان نظامی و انتظامی علی الخصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اسرائیل غاصب ، که به شیوه های مختلف سبب نا امنی و اخلال در نظم جهانی، به خصوص جنایات وحشتناکی را که در غزه به وجود آورد و در نهایت حمله ای که به سفارت ایران در سوریه صورت گرفت، سبب شد که اسرائیل آن سیلی محکمی را که باید میخورد ، از ایران خورد .

عزیزی افزود : ایران همیشه آمادگی خود را در تقابل با استکبار جهانی اعلام میکرد اما میگفت که دنبال تنش نیستیم ، اما لازم بود که این اتفاق صورت بگیرد ، که به لطف خدا این موضوع جایگاه ایران را در عرصه های بین المللی تقویت خواهد بخشید و باعث غرور و عزت هرچه بیشتر ایران اسلامی خواهد شد.

رئیس شورای شهرستان رشت با انتقاد از مشکلات زیرساخت ها در استان اظهار داشت: بافت جغرافیایی گیلان نیاز به توجه ویژه وزارت خانه هم در بحث زیرساخت های برق هم در بحث زیرساخت های آب دارد .

وی افزود: این امر نیازمند حضور وزیر در گیلان و بررسی جدی مسائل و مشکلات زیرساخت های استان دارد تا با کاهش مشکلات در بخش کشاورزی ، مشکلات و سختی های معیشتی کشاورزان کاهش پیدا کند .

کشاورزانی که سال گذشته مجوزی از آب منطقه ای مبنی بر انشعاب موقت داشتند ، در سال جاری هم به آنها انشعاب واگذار می شود
ابراهیم خوشنود مدیر توزیع برق شهرستان رشت گفت:
در حوزه برق عمده مشکلی که در بخش ها داریم بحث فرسودگی شبکه های فشار ضعیف است که عمدتا هم بخاطر سطح مقطع پایین ، طول عمر خیلی زیاد و همچنین سرقت های متعدد می باشد.

این مشکلات در حوزه روستایی کماکان ادامه دارد و
شرکت با توجه به برنامه ریزی هایی که در این حوزه انجام داده ، بحث تبدیل شبکه مسی به خودنگهدار است که تاکنون کارهای خیلی خوبی انجام شده است.

وی افزود: در سال گذشته در شهرستان رشت حدود ۳۰۰ کیلومتر کابل خودنگهدار کار شد که بیش از ۷۰ درصد آن در حوزه روستایی بود.

خوشنود اظهار داشت: بزرگترین نقطه ضعف شبکه های توزیع استان ، به دلیل ماهیت جغرافیایی گیلان ، طول زیاد شبکه های فشار ضعیف است که عمدتا یک مسیر طولانی می باشند.
باتوجه به افزایش ساخت و سازها در روستاها و افزایش مصرف در حوزه روستایی که با روی آوردن مصرف کولرگازی اتفاق افتاده مشکلات ضعف برق در روستاها افزایش یافته است.
وی افزود: کولرهای گازی در فصل تابستان به دلیل ماهیت شبکه ، سطح مقطع شبکه و طولانی بودن شبکه ، مشکلاتی را ایجاد میکنند.

خوشنود بیان کرد: در این حوزه دوراهکار وجود دارد ، در جاهایی که ترانس نزدیک باشد، تبدیل شبکه مسی به خودنگهدار مشکل ضعف برق را حل میکند و به راحتی میتوانند استفاده کنند اما جاهایی که فاصله از ترانس خیلی زیاد است ما باید احداث خط فشار قوی و احداث پست هوایی را داشته باشیم که هزینه بر است که حداقل برای رفع ضعف برق یک کوچه روستایی به طور متوسط بین یک تا یک و نیم میلیارد تومان هزینه نیاز است.

خوشنود با اشاره به مشکلات حوزه کشاورزی اظهار داشت:
استفاده از پمپاژ آب کشاورزی و استفاده از آبهای سطحی برای آبیاری کشاورزی ، باتوجه به سیاستی که وزارت نیرو دارد
ما در سطح کشور فقط دو استان (گیلان و مازندران )هستیم که انشعابات موقت آب کشاورزی را داریم .
مابقی استان ها هر فعالیتی در حوزه کشاورزی و استفاده از برق را با پروانه دائم دارند ، چون بحث مدیریت منابع آب و مدیریت مصرف مطرح است .

در سال جاری تصمیم بر این شد که کشاورزانی که سال گذشته مجوزی از آب منطقه ای مبنی بر انشعاب موقت داشتند ، در سال جاری هم به آنها انشعاب واگذار بشود و به همه ادارات اعلام شده که همکاری لازم با کشاورزان انجام شود .

کشاورزان به تقویم زراعی توجه داشته باشند
سید مجید محمدنژاد معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری رشت: درخواست فرماندار این است که دستگاه خدمات رسان از جمله اداره آب و گاز و برق که همیشه پای کار هستند در این چندماه فصل کشاورزی بیشتر از همیشه پای کار و آماده خدمات رسانی باشند.

محمدنژاد گفت: کشاورزان باید به تقویم زراعی که توسط صدا و سیمای مرکز گیلان اطلاع رسانی می شود ، توجه داشته باشند تا از جزئیات و زمان رهاسازی آب کشاورزی باخبر باشند.

انشالله با رعایت تقویم زراعی بتوانیم امسال، سال زراعی خوبی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *