کد خبر: 11362
تاریخ انتشار: 16/بهمن/1397 - ساعت : ۱۷:۵۰

رئیس سازمان بهریستی کشور: خانواده های دارای ۲ معلول صاحب خانه میشوند

رئیس سازمان بهریستی کشور: خانواده های دارای ۲ معلول صاحب خانه میشوند

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه برای مسکن دو معلول‌ها رایزنی‌های صورت گرفته است، گفت: ۵ هزار مسکن به این زمینه تخصیص یافته و واگذار شد
به گزارش خط قرمز – وحید قبادی‌دانا ظهر امروز سه‌شنبه (16 بهمن ماه) در دیدار با نماینده ولی فقیه در کردستان که در این شهر انجام شد، با اعلام اینکه سازمان بهزیستی کشور تنها متولی امور معلولین در کشور است، اظهار داشت: هم‌اکنون یک‌ میلیون و 415 هزار معلول در سطح کشور شناسایی و برای آنان پرونده تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه به 800 هزار نفر از معلولان که معلولیت شدید و خیلی شدید دارند، مستمری پرداخت می‌شود، افزود: بخش کوچکی از این تعداد شامل دریافت حق پرستاری نیز شده و کمک هزینه‌های درمانی نیز به آنان پرداخت می شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه حدود 92 درصد از تصدی‌گری‌های بهزیستی به مراکز نگهداری خیریه و مردمی واگذار شده است، تصریح کرد: در راستای کمک به این نهادها یارانه‌هایی نیز از سوی دولت پرداخت می‌شود.
وی با ذکر اینکه اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی، بیکاری، حاشیه‌نشینی پنج آسیب‌های اجتماعی است که در کشور وجود دارد، اضافه کرد: خارج از بحث‌های روتین تلاش‌هایی برای رسیدگی به این امور صورت گرفته است.

وی با اعلام اینکه تلقی مردم از وجود آسیب بیش از وجود آسیب است، افزود: میزان 54 درصد از مردم درک وجود آسیب اجتماعی را داشته‌اند که درصد واقعی آسیب‌های اجتماعی در کشور کمتر از 23 درصد است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اذعان به اینکه سامانه سراج در مجموعه سازمان بهزیستی در راستای رصد و علت‌یابی فاکتورهای خطر و آسیب‌های اجتماعی راه‌اندازی می‌شود، خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که با تکیه بر بنیاد خانواده می‌توان از آسیب‌های اجتماعی پیشگیری کرد.

وی رسالت سازمان بهزیستی را معطوف به پیشگیری قبل از وقوع آسیب اجتماعی دانست و گفت: در ادامه از طریق توانمندسازی افراد در راستای کاهش آسیب‌ها گام برداشته می‌شود.

دو سوم معلولیت‌ها بر اثر سوانح رانندگی است

رئیس سازمان بهزیستی کشور با ذکر اینکه دو سوم معلولیت‌ها بر اثر سوانح رانندگی است، خاطرنشان کرد

وی بیماری‌های ژنتیک را دیگر عامل معلولیت دانست و افزود: اگر غربالگری ژنتیک به بصورت اجباری صورت پذیرد، گروه‌های پرخطر مشخص می‌شوند و می‌توان آن را در کاهش آمار معلولان لحاظ کرد.

قبادی‌دانا با تأکید بر اینکه اجباری بر عدم ازدواج برای افراد مشکوک به بیماری‌های ژنتیکی وجود ندارد، اعلام کرد: با توجه به قیمت بالای آزمایشات تلاش شد تا انجام این آزمایشات برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی رایگان انجام شود.

وی در ادامه با بیان اینکه حضور خیرین می‌تواند به لحاظ فرهنگ‌سازی و تأمین منابع مؤثر واقع شود، اظهار کرد: خیرین کردستان، دو درصد از خیرین کل کشور را تشکیل می‌دهند که با ایجاد اعتماد عمومی، شفاف‌سازی و تبلیغات بیشتر می‌توان به افزایش این آمار کمک کرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با ابراز تأسف از اینکه بهزیستی زمینه و امکانات ایجاد اشتغال و درآمدزایی را ندارد، تصریح کرد: وجود بیشترین معلولان در مشهد مقدس به‌دلیل پناه بردن این افراد به امام رضا(ع) است و باید برای رسیدگی به امور این افراد می‌توان از امور خیریه بهره برد و مشارکت بیشتر افراد و خیرین را به کار بست.

وی در بحث اشتغال و مسکن، گفت: تا سال 85 حدود 600 واحد مسکونی از سوی سازمان بهزیستی برای مددجویان ساماندهی شده بود که تاکنون در مجموع یکصدهزار واحد ساخته شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه 53 هزار واحد مسکونی مددجویی در حال ساخت است، اضافه کرد: 113 هزار خانوار در نوبت دریافت مسکن مددجویی هستند.

خبر خوش برای خانواده‌های دارای دو معلول

وی با یادآوری اینکه در خصوص مسکن دو معلول‌ها رایزنی‌های صورت گرفته است، گفت: پنج هزار مسکن به این زمینه تخصیص یافته و واگذار شد.

قبادی‌دانا با هشدار اینکه طلاق در حال حاضر از حالت تابو خارج می‌شود، افزود: در این زمینه نیاز به فعالیت‌های فرهنگی است تا بتوان هر یک از فاکتورهای خطرآفرین را کاهش داد.

وی در ادامه ضمن گرامیداشت ایام دهه مبارک فجر، خاطرنشان کرد: طی چهار دهه اخیر فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است که باعث گردیده امروز این مشکلات کاهش یافته و بسیاری از معلولان ساماندهی شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به افزایش جمعیت سالمندان هشدار داد و یادآور شد: غربالگری‌های بینایی و شنوایی از جمله مواردی بود که در گذشته وجود نداشته و امروزه دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه در کتاب 40 سالگی انقلاب در حوزه بهزیستی که روز گذشته رونمایی شد به برخی اقدامات انجام شده از سوی سازمان بهزیستی اشاره شده است، اظهار داشت: عزم خوبی برای رفع کاستی‌ها شکل گرفته که همکاری و مشارکت همگان را می‌طلبد.

ادارات بستر و فضای مناسب را برای حضور معلولان در جامعه فراهم سازند

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه مستمری‌ها در دولت سه برابر شده است، خاطرنشان کرد: اهتمام جدی مبنی بر ارائه خدمات حمایتی شکل گرفته است.

وی مخارج رسیدگی به معلولان را برای خانوده‌ها بسیار بالا توصیف و تأکید کرد: اماکن عمومی و ادارات باید بستر و فضای مناسب را برای حضور خود معلولین در جامعه فراهم سازند تا معلولین خود بتوانند کارهای خود را مدیریت کرده و انجام دهند. خط قرمز خبر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *