کد خبر: 2701
تاریخ انتشار: 24/مهر/1397 - ساعت : ۱۴:۰۵

دوره آموزشی وظایف و نقش شهروندان در مدیریت پسماند

دوره آموزشی وظایف و نقش شهروندان در مدیریت پسماند

همسو با فعالیتهای فرهنگی آموزشی حقوق و وظایف شهروندی برگزار شد :

با مشارکت سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت ، کارکنان اداره کل تامین اجتماعی گیلان با وظایف شهروندان و نقش آنها در فرایند مدیریت پسماند آشنا شدند .


به گزارش خط قرمز با هدف آشنایی کارکنان تامین اجتماعی استان با مفاهیم و فرایندهای مدیریت پسماند و نقش و تاثیر گذاری هر یک از شهروندان در این امر یک دوره آموزشی در اداره کل استان برگزار گردید .

 

در این نشست آموزشی که با همکاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت انجام پذیرفت خانم دکتر محمدی از متخصصان حوزه محیط زیست با اشاره به ویژگیهای فرهنگی اجتماعی و زیست محیطی استان گیلان از جمله تراکم چمعیتی ، رطوبت ، مصرف گرایی بالا ، وجود اکوسیستم های ویژه همچون جنگل و دریا و… به تبیین نتایج سهل انگاری در مدیریت پسماند و آثار ناشی از آن در زندگی شهروندان پرداخت .

 

ایشان با بیان اینکه گیلان یکی از بالاترین سرانه های میزان تولید زباله در سطح کشور را داراست افزود : تلاش میکنیم تا با فرهنگ سازی و آموزش شهروندان در گام نخست کاهش تولید زباله با استفاده صحیح در مصرف را آموزش دهیم و بکارگیری مجدد زباله ها از طریق بازیافت و تفکیک و استحصال و تولید انرژی دیگر اقدامات در این راستا میباشد .

 

دکتر محمدی با بیان اینکه تولید گاز متان و شیرابه های ناشی از زباله ها  از آثار سوء بر حیات بشری و موجودات زنده منطقه است تاکید نمود : وجود رودخانه ها ، جنگلها و بارندگی های استان که منجر به بالا رفتن و انتقال این شیرابه ها میگردد مرگ و میر و عواقب نگران کننده ای را بدنبال دارد که زندگی مردم استان را با مخاطره مواجه میسازد و در واقع با دور ریختن ، زباله ها از ما دور نشده و با چرخه ای در طبیعت از طریق خوراکی ها یا اثرات تخریبی در طبیعت دوباره بسوی ما بازمیگردند .

 

کارشناس متخصص سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت با اشاره به اینکه زباله را میتوان طلای کثیف نامید اظهار داشت : پسماند ثروتی عظیم است که نه تنها هدر میرود بلکه ضرر هم میرساند .

 

بالابودن هزینه های جمع آوری زباله ها ، اهمیت تفکیک در مبداء ، تلاش صورت گرفته برای حفظ منابع طبیعی و محیط زیست و جلوگیری از آلودگیها از طریق زباله سوزها و کارخانجات کمپوست و… در کنار نقش خانواده ها و اثرگذاری آنها در تفکیک اصولی و استفاده مناسب در الگوهای مصرف از دیگر مباحث تشریح شده در این دوره آموزشی بود .

 

این دوره همسو با فعالیتهای کمیته صیانت ازحقوق شهروندی و با هدف اشاعه و گسترش فرهنگ مشارکتهای عمومی برای ساخت جامعه ای خوب با همکاری واحد آموزش اداره کل تامین اجتماعی گیلان و سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت برگزار شد .

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *