کد خبر: 6800
تاریخ انتشار: 18/آذر/1397 - ساعت : ۱۹:۵۸

دلق پوش: اصناف و بازار، پشتیبان بخش تولید و سیاست های اقتصادی کشور هستند

دلق پوش: اصناف و بازار، پشتیبان بخش تولید و سیاست های اقتصادی کشور هستند

به گزارش خط قرمز ، فرهاد دلق پوش در گردهمایی هم اندیشی روسای اداره های صنعت ، معدن و تجارت و اتاق های اصناف استان گیلان در شهرستان لاهیجان افزود: ظرفیت های تولیدی کشور باید توسط بازار به سمت صادرات و بازارهای خارجی و گردشگران سوق داده شوند تا بتوانند موجب رونق اقتصادی باشند.
وی افزود: در حال حاضر 102 هزار واحد صنفی دارای مجوز در استان گیلان فعالیت دارد که باید فضای لازم برای رونق اقتصادی ، تولید و سرمایه گذاری را فراهم کنند و در فعالیت های اقتصادی نقش فعالانه ای داشته باشند.
به گفته رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان، اصناف نقش مهمی در ترانزیت کشور دارد و بازاریان و اصناف باید اهتمام ویژه ای در همدلی و حل مشکلات جامعه ، ساماندهی سود و پیگیری مسایلی مانند قیمت گذاری داشته باشند.
دلق پوش خاطرنشان کرد: در کل 25میلیون نفر بطور مستقیم به اصناف و بازار وصل هستند که این جمعیت چرخ اقتصادی کشور را در عرضه و توزیع برعهده دارند و می توانند پشتیبان واقعی بخشهای تولید، صنعت و تجارت باشند.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود، کیفیت پخت نان را یک معضل در گیلان دانست و یادآور شد: 20درصد قیمت نان در استان گیلان بخاطر رفاه حال نانوایان افزایش یافته که این افزایش از سال 93تاکنون صورت نگرفته بود و از آنان نیز انتظار می رود نسبت به افزایش کیفیت نان اقدام کنند.
این مسئول بر حفظ اتحاد و انصاف که برگرفته از اسم اتحادیه و نام اصناف است تاکید کرد و گفت: بازارو اصناف همواره امین و معتمد جامعه و مردم بوده وهستند و هم اکنون نیز در شرایط دشوار اقتصادی مردم انتظار همگرایی و مراعات ویژه جهت عبور از مشکلات را دارند.
جلال الدین شکریه رئیس اتاق اصناف مرکز استان گیلان نیز در این مراسم گفت: جامعه اصناف باید اختلافات خود را کنار بگذارند و در شرایط فعلی اقتصادی، ایجاد وحدت بین اصناف امری ضروری است و با همدلی و هم افزایی می توان مشکلات را حل کرد.
وی تصریح کرد: اصناف در شرایط اقتصادی امروز سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی کشور هستند و باید این مسیر را شجاعانه طی کنند که در این راه ، همه باید در کنار هم باشیم.
وی بخش خدمات را مهم دانست و اظهار داشت: در کشور نسبت به بخش خدمات بی توجهی شده در حالی که 110کشور جهان، درآمدشان از بخش خدمات از سایر بخش های اقتصادی بیشتر است و در نظام صنفی کشور ما بخش خدمات مغفول مانده که باید به آن توجه شود.
به گفته شکریه ، 60درصد اشتغال در کشورها را بنگاه های اقتصادی کوچک در دست دارند و این واحدها با تولید کالای اساسی، حذف موانع تولید ، اشتغال و قوانین مزاحم و کاهش شیب قانون در اقتصاد و تولید نقش مهمی دارند.
وی بر ایجاد شرکت های سرمایه گذاری صنفی به شکل ملی تاکید و اضافه کرد: با سرمایه گذاری سه میلیون واحد صنفی و توزیع در کشور و نوین سازی قانون تجارت می توان نظام مدیریت را مهندسی کرد.
یوسف اکبری پور رئیس اتاق اصناف لاهیجان نیز در این مراسم اظهار داشت: در شهرستان هفت هزار و 500 واحد صنفی در قالب 26 اتحادیه فعالیت می کنند که سالیانه یک هزار و 400پروانه کسب توسط این اتاق صادر می شود.
وی افزود: 350واحد صنفی فاقد پروانه نیز در این شهرستان شناسایی شده که برای آنها مجوز صادر می شود.
حسین نیا رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان نیز در این مراسم گفت: لاهیجان به عنوان قطب صنعتی استان به شمار می رود و در این بخش 99واحد صنعتی فعالیت دارند و تولید کیک ، کلوچه و چای در لاهیجان به عنوان قطب تولید و صادرات است که به کشورهای عراق ، آذربایجان ، امارات ، ترکمنستان و کشورهای آفریقایی صادر می شود.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون هشت هزار و 800 شغل توسط واحدهای صنفی لاهیجان ایجاد شده و یک هزار و 38نفر در سال جاری در دوره های آموزشی این اداره شرکت کرده اند که دو نمایشگاه تخصصی عرضه کالا نیز در این شهرستان تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *