کد خبر: 6632
تاریخ انتشار: 16/آذر/1397 - ساعت : ۱۲:۵۵

در نشست رئیس شورا با مدیرعامل آب و فاضلاب استان گیلان ؛بررسی اجرای سه تصفیه خانه برای شهر رشت

در نشست رئیس شورا با مدیرعامل آب و فاضلاب استان گیلان ؛بررسی اجرای سه تصفیه خانه برای شهر رشت

به گزارش خط قرمز ، این جلسه مشترک در سیزدهمین روز از ماه آذر در شورای اسلامی شهر رشت به جهت گزارش عملکرد اخذ مجوز و اجرای ابلاغیه تبصره ۳ ماده واحده و ماده ۷ برگزار شد.
رییس شورای اسلامی شهر رشت پس از استماع گزارش آماری مسئولین آبفای استان، با ابراز تشکر جهت برنامه ریزی و انجام پروژه های ضروری برای مردم و به خصوص حاشیه شهر رشت، بیان داشت: از همکاری که بین این دو نهاد خدمت رسان برای مردم شکل گرفته است بسیار خرسندم و این آغاز راهی است تا با جذب اعتبارات ملی مشکل دو رودخانه شهر رشت را به سرانجامی مطلوب برسانیم.
سید امیرحسین علوی با اشاره با محل درآمد به وجود آمده از تصویب قانون تبصره ۳ ماده واحده آب و فاضلاب افزود: تصویب این طرح پتانسیل خوبی است تا آبفای استان گیلان بتواند تصفیه خانه هایی به شکل محلی با روش BOT را برنامه ریزی کند و بر همین اساس انتظار میرود سه تصفیه خانه فخب، تصفیه خانه مسکن مهر و تصفیه خانه خرمشهر هر چه سریعتر مورد بهره برداری قرار گیرد.
وی یکی از پروژه های دارای اهمیت برای مردم و همچنین شورای شهر رشت را، خط فاضلاب لاکان دانست و افزود: شورای شهر برای آسفالت و تعریض جاده لاکان در نظر دارد در بودجه سال آینده اعتبارات خوبی را مصوب کند.
رییس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به انتظارات به حق مردم از مسئولین و شورای اسلامی شهر رشت بیان داشت: از موارد ضروری، برنامه ریزی برای طرح جامع آب و فاضلاب شهر رشت است. نبودن یک طرح جامع در بخش آب فاضلاب موجب سردرگرمی مردم و به دنبال آن مشکل در پاسخگو بودن مسئولین در این حوزه می باشد.
علوی، خدمت رسانی به تمام محلات و مناطق رشت با تمام گستردگی آن را از دغدغه های اعضای شورا عنوان نمود و افزود: شورای شهر رشت تلاش می کند نقشی تسهیلگر برای دیگر دستگاه های خدمات رسان به مردم را داشته باشد و خواستار تبعیت این دستگاه های خدمات رسان از تقسیم بندی شهری رشت بر اساس مناطق پنجگانه شهرداری شد. وی ناهماهنگی در این حوزه را موجب سردرگمی مردم در حوزه کاری مشترک بین دستگاه های مختلف دانست.
رییس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به حضور اعضای شورا در محلات و در بین مردم جهت مطلع بودن از معضلات شهری و اولویت های مردم بیان داشت: در برنامه های هفتگی میز خدمت با حضور در بین مردم و در محلات مختلف از خواسته های همشهریان از نزدیک مطلع می شویم و خواسته ما ارائه بهترین خدمات به شهروندان است. مردم نباید تاوان نداشتن امکانات را بدهند. وقتی مردم شاهد انجام پروژه هایی مانند اجرای طرح فاضلاب منطقه معلولین و تصفیه خانه ها باشند اعتماد آنها برای همکاری بیشتر با مسئولین جلب خواهد شد.
رییس شورا، خواستار پیگیری طرح خرید تضمینی آب استحصالی و پساب تصفیه شده از طرف دولت برای افزایش درآمد جهت خدمات رسانی بهتر برای شهروندان شهر رشت شد.
رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت نیز گفت: تا کنون ۴۱۲ میلیون تومان از محل اجرای تبصره سه(افزایش آب بهای مصرفی) در رشت جمع آوری شده و باید تمام این مبلغ به منظور رفع مشکلات آب و فاضلاب محلات کم برخوردار رشت هزینه شود.
فاطمه شیرزاد در اولین جلسه کمیته فنی بررسی اقدامات پیرامون اجرای تبصره سه( افزایش آب بهای مصرفی مشترکین رشت) که با حضور مدیر عامل آبفای گیلان در ساختمان شورای رشت واقع در خیابان سعدی برگزار شد اظهار کرد: افزایش آب بهای مصرفی مشترکین رشت بر اساس تبصره سه و با پیشنهاد آبفای گیلان و موافقت برخی از اعضای شورای اسلامی شهر در تیرماه سال جاری به تصویب رسید.
http://rashtshora.ir/dorsapax/userfiles/sub34/abfa159_25.jpg
وی با بیان اینکه تا کنون ۴۱۲ میلیون تومان از محل افزایش آب بهای مصرفی مشترکین رشت بر این اساس جمع آوی شده است افزود: پس از طی مراحل قانونی این افزایش آب بها از تاریخ هفدهم مهرماه لغایت سی ام آبان سال جاری محاسبه و تا کنون از این محل ۴۱۲ میلیون تومان جمع آوری شده است.
شیرزاد به کلنگ زنی پروژه انتقال فاضلاب در محله معلولین رشت اشاره کرد و گفت: در نخستین گام و پس از جمع آوری هزینه افزایش آب بهای مصرفی بر اساس تبصره سه از مشترکین رشت شاهد کلنگ زنی پروژه انتقال فاضلاب به طول پنج کیلومتر در محله معلولین رشت بودیم.
وی با تاکید به رفع مشکلات آب و فاضلاب در محلات کم برخوردار رشت بیان کرد: محلات سیاه اسطخر،کوی حسینی، فخب، میدان امام علی تا ابتدای جاده سنگر که جزو حوزه رشت است از جمله محلات کم برخوردار در بحث آب و فاضلاب بوده و انتظار داریم مدیران آب و فاضلاب گیلان با بهره مندی از اجرای تبصره سه در اسرع وقت نسبت به رفع مشکلات مشترکین مناطق نام برده شده اقدام کنند.
شیرزاد به اجرای پروژه تصفیه خانه امام رضا(ع) در شمال شهر رشت اشاره کرد و گفت: اجرای این پروژه نیازمند اعتبار پنجاه میلیارد تومانی بوده و این مبلغ باید از محل اعتبار ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهر رود رشت تامین شود.
وی با تاکید به تسریع اجرای پروژه آب و فاضلاب در محلات کم برخوردار افزود: با تسریع در احداث تصفیه خانه های امام رضا(ع) و مسکن مهر یقینا بخش عظیمی از فاضلابها به آن سمت هدایت شده و از ورود فاضلاب به داخل رودخانه های رشت جلوگیری خواهد شد.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت به تکمیل پروژه انتقال فاضلاب در محله معلولین اشاره کرد و گفت: مدیر عامل آبفای گیلان در این جلسه زمان تکمیل پروژه انتقال فاضلاب محله معلولین را یکساله اعلام نموده که این مهم باید تسریع و در مدت زمان کوتاهتری به سرانجام برسد.
وی با ابراز گلایه از برخی پروژه های عمرانی نیمه کاره رها شده در رشت تصریح کرد: انتظار داریم آب و فاضلاب گیلان ضمن تسریع در اجرای پروژه های مربوط به مشترکین رشت نسبت به تکمیل نهایی آنها نیز اقدام کرده و پروژه های عمرانی آب و فاضلاب نیمه کاره رها نشود.
شیرزاد با اشاره به تصفیه خانه مسکن مهر رشت بیان کرد:تصفیه خانه مسکن مهر رشت ۵۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تکمیل آن نیازمند اعتبار ۲۷ میلیارد تومانی است.
شیرزاد با تاکید به پیگیری کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت مبنی بر ارائه خدمات مناسب آب و فاضلاب در محلات کم برخوردار شهر افزود: محلاتی از جمله سیاه اسطخر، فخب، کوی حسینی و غیره جزو محلات کم برخوردار هستند که به لحاظ نداشتن شبکه های انتقال آب و فاضلاب بهداشتی با مشکلات فراوانی مواجه بوده و انتظار داریم پس از تکمیل پروژه انتقال فاضلاب محله معلولین مبالغ جمع آوری شده از محل افزایش آب بهای مصرفی مشترکین رشت( تبصره سه) در این محلات هزینه شود.
مدیرعامل آب و فاضلاب استان گیلان با اشاره به اهمیت بسیار بالای پروژه خط انتقال فاضلاب لاکان افزود: با اجرای طرح مذکور جلوی آلودگی رودخانه گوهر رود از سرمنشا گرفته می شود.
سید محسن حسینی فاضلاب منازل حاشیه رودخانه ها و مجتمع های مسکونی مسیر لاکان را از اولین فاضلاب هایی دانست که در بافت شهری رشت وارد رودخانه گوهر رود می شوند و اجرای پروژه تصفیه خانه جنوب شهر را در همین راستا بیان نمود، تا با انجام این دو پروژه با هم، در جلوگیری از آلودگی رودخانه گوهر رود گام مثبتی را برداریم.
وی خواستار امضای توافق نامه بین شورای شهر رشت و آبفای استان گیلان شد و این توافقنامه را ملاک عملکرد سالانه و معیاری برای شفافیت و پاسخگو بودن آبفای استان گیلان دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *