کد خبر: 63443
تاریخ انتشار: 10/آذر/1402 - ساعت : ۱۴:۴۲

حمایت از کانون را برخود فرض‌‌می‌دانیم

حمایت از کانون را برخود فرض‌‌می‌دانیم

فرهنگ، عقل هر ملت است و برهمین اساس نیز حمایت از مجموعه‌های فرهنگ‌سازی چون کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان را بر خود فرض و واجب می‌دانیم.

این بخشی از سخنان محمد‌جلائی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان در دیدار با معاون توسعه مدیریت و منابع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور است .
جلائی در این دیدار که به‌منظور فرصت‌سازی برای توسعه زیر‌ساخت‌های فرهنگی گیلان، بستر‌سازی جهت افزایش گستره فعالیت‌ها و کیفیت‌بخشی به برنامه‌های کانون پرورش فکری استان صورت‌گرفت، با بیان این مطلب‌افزود: انقلاب اسلامی ایران، انقلابی اجتماعی و فرهنگی است و رسیدگی به امور فرهنگی، جزئی جدایی‌ناپذیر از هویت این نظام مردمی است.
معاون سیاسی،‌ امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان در‌همین‌زمینه، به سخنان مقام معظم رهبری (مد‌ظله‌العالی) درارتباط با اهمیت توجه به امور فرهنگی و انگیزه‌بخشی به خانواده‌ها برای فرزند‌آوری اشاره و اظهار‌کرد: برای تحقق منویات رهبری و تشویق جامعه افزایش جمعیت، برطرف‌سازی خلاء‌های فرهنگی و فرصت‌سازی برای نسل کودک و نوجوان لازم و ضروری است.
او هم‌چنین، حمایت از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را بستری برای پیش‌گیری از آسیب‌های اجتماعی و ظهور و بروز استعداد‌ها و توان‌مندی‌های آینده‌سازان ارزیابی‌کرد و با اشاره به تجربه روز‌های عضویت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان فومن‌گفت: فعالیت‌های مناسب، منابع مطالعاتی مطلوب و مربیان دلسوز، از شاخصه‌های این مجموعه فرهنگی است و نقش‌به‌سزایی در تعلق خاطر اعضا به کتاب و امور فرهنگی داشته و دارد.
وی برهمین اساس نیز عضویت در کانون را زمینه‌ساز تعلق خاطر خود نسبت به کتاب و امور فرهنگی دانست و با اشاره به فراهم‌سازی امکان اُنس و الفت فرزندان با کتاب افزود: این حرکت در ارتقای سطح آگاهی‌های آنان نقش به‌سزایی ایفا‌کرده است.
این مسئول استانی دیگر بخش سخنان خود را به لزوم تکمیل مرکز درحال احداث کانون پرورش فکری شهرستان خمام اختصاص‌داد و با خاطر‌نشان‌کردن اهمیت راه‌اندازی این مجموعه فرهنگی اظهار‌کرد: در این مسیر، حرکت‌های سازنده‌ای صورت‌گرفته و با برطرف‌سازی موانع اداری و مالی، در صدد هستیم تا امکان بهره‌برداری از این مجموعه فراهم‌شود.
او دراین میان به برنامه‌ریزی برای نشست مسئولان کانون پرورش فکری، برنامه‌و‌بودجه، مسکن و شهرسازی استان، فرماندار شهرستان خمام و پیمانکار این طرح طی هفته آتی اشاره و این مهم را مقدمه‌ای برای نیل به این هدف عنوان‌کرد.
حمایت از اختصاص بودجه برای تعمیر و تجهیز مراکز فرهنگی‌هنری کانون، ازدیگر موضوع‌هایی بود که مورد‌تاکید جلائی‌قرار قرار‌گرفت و وی با مهم توصیف‌کردن خدمات‌رسانی به کودکان و نوجوانان مناطق روستایی و کم‌برخوردار شهری گفت: برای اختصاص منابع مالی لازم جهت راه‌اندازی مراکز سیار این مجموعه در سطح استان تلاش‌می‌کنیم.
معاون توسعه مدیریت و منابع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور نیز طی این دیدار که با همراهی مدیر‌کل، معاون اداری‌مالی و مسئول حراست این نهاد فرهنگی در استان صور‌ت‌گرفت، با قدردانی از نگاه فرهنگی مسئولان و حمایت آنان از کودکان و نوجوانان اظهار‌داشت: نسل کودک و نوجوان معصوم‌ترین افراد هستند و تلاش برای این نسل، زمینه‌های سعادتمندی و عاقبت‌به‌خیری را فراهم‌می‌کند.
امین‌کمالوندی ادامه صحبت‌های خود را به تشریح اولویت‌های این نهاد در جهت گشایش، تعمیر و تجهیز مراکز فرهنگی هنری کانون استان اختصاص‌داد و با خاطر‌نشان‌کردن موانع پیش رو در راه‌اندازی کانون پرورش فکری شهرستان خمام گفت: معطل ماندن این طرح ارزش‌مند فرهنگی، محروم‌سازی جامعه از مواهب نظام مقدس جمهوری اسلامی است و از این رو، ضرورت‌دارد برای تکمیل این طرح، اقدام مقتضی صورت‌گیرد.
او در همین‌زمینه، پیشنهادی برای نیل به اهداف داشت و با ضروری ارزیابی‌کردن تحویل موقت این طرح عمرانی به کانون گفت: این امر نقش‌به‌سزایی در پیش‌گیری از هدر رفت بودجه بیت‌المال دارد.
وی درهمین‌حال، به خواسته‌های کانون در زمینه اختصاص بودجه مناسب برای اجرا و تکمیل طرح‌های عمرانی و کیفیت‌بخشی به ملزومات مراکز فرهنگی هنری اشاره‌کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها، فرسودگی تجهیزات است و امیدواریم به موازات حمایت‌های کانون کشور، امکانی برای افزایش حمایت‌های مسئولان استانی فراهم‌شود.

معاون توسعه و مدیریت و منابع کانون کشور در این‌میان از گستره فعالیت‌های کانون استان و نگاه این مجموعه به تحقق عدالت اجتماعی، فرهنگی و آموزشی سخن‌به‌میان‌آورد و با خاطر‌نشان‌کردن فعالیت‌های مراکز سیار کانون پرورش فکری در روستا‌ها و مناطق‌کم‌برخوردار شهری افزود: لازم‌است برای افزایش این مراکز در سطح استان تلاش‌کنیم.
کمال‌وندی اضافه‌کرد: در صورت اختصاص خودرو از سوی مسئولان استانی، مناسب‌سازی و تجهیز خودو‌ها را برعهده خواهیم‌گرفت.
گفتنی‌است، این نشست صبح روز پنج‌شنبه، 9 آذر 1402 در محل معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری استان گیلان برگزار‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *