کد خبر: 10295
تاریخ انتشار: 3/بهمن/1397 - ساعت : ۲۱:۵۹

حجت‌الاسلام یاری خبر داد : ثبت نام ۲ هزار و ۵۰۰ مداح گیلان در سامانه طوبی

حجت‌الاسلام یاری خبر داد : ثبت نام ۲ هزار و ۵۰۰ مداح گیلان در سامانه طوبی

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان از ثبت نام تعداد ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از مداحان این استان در سامانه طوبی خبر داد و گفت: تعداد ۹۵۰ هیئت مذهبی گیلان در سامانه طوبی ثبت شدند.

به گزارش خط قرمز ، حجت‌الاسلام جمال یاری در دیدار رؤسای شورای هیئت های مذهبی، اعضای کانون مداحان و مسئولان کانون‌های فرهنگی تبلیغی استان با نماینده ولی فقیه در گیلان، با تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها و گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت هوشیاری در مقابل توطئه‌های دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب اسلامی، اظهارداشت: بر همه مبلغان، مداحان و مسئولان هیئت‌ها واجب است که با آگاهی و بصیرت نسبت به نقشه‌های شوم دشمنان روشنگری کنند و ترویج احکام و معارف اسلامی را به دور از انحرافات، خرافات و تعصبات بی پایه و مخرب به‌ عنوان یک اولویت اساسی مورد توجه قرار دهند.

این مقام مسئول هماهنگی، تعامل بیشتر، وحدت، انسجام و تعامل مسوولان هیئت های مذهبی و مداحان را در راستای تعظیم شعائر دینی و انتقال فرهنگ عاشورا به مردم ضروری دانست و مطرح کرد: تغذیه فکری هیئت های مذهبی و اجرای برنامه‌های تأثیرگذار در راستای استفاده بالقوه از تشکل های دینی و زدودن خرافات و آسیب های موجود، باید در اولویت کاری شورای هیئت های مذهبی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه سال ۱۳۸۵ شورای هیئت های مذهبی طبق دستورالعمل سازمان تبلیغات اسلامی در استان تشکیل شده است، تبیین کرد: اعضای شورای هیئت های مذهبی در شهرستان ها تعداد ۵ نفر و در شهرستان رشت ۹ نفر است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به فعالیت ۵۶ کانون فرهنگی تبلیغی در گیلان، اضافه کرد: موسسه دعبل خزاعی در راستای پیگیری خدمات رفاهی و بیمه مداحان در استان تشکیل شده است.

وی با اذعان اینکه تعداد ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از مداحان استان در سامانه طوبی ثبت نام کردند، متذکر شد: تعداد ۹۵۰ هیئت مذهبی گیلان در سامانه طوبی ثبت شدند.

حجت‌الاسلام یاری، ولایتمداری هیئت های مذهبی و مداحان را ضروری دانست و به درایت مقام معظم رهبری مبنی بر انسجام مداحان، هیئات مذهبی و کانون های فرهنگی تبلیغی اشاره کرد و یادآور شد: هدایت و نظارت بر فعالیت کانون های مداحان، هیئت های مذهبی و کانون های فرهنگی تبلیغی به عهده سازمان تبلیغات اسلامی است.

مداحی باید در راستای تعالی انقلاب باشد

آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه گیلان در این دیدار با ابراز اینکه شعر و مداحی ریشه در تاریخ اسلام دارد و مداحان خدمتگزاران آستان معنوی دین هستند به برگزاری جلسه های متعدد مقام معظم رهبری با مداحان و شاعران اشاره کرد و بیان داشت: یکی از مطالبات رهبر معظم انقلاب در دوره بعثت عظیم انقلاب اسلامی این است که شعر، شاعری و مداحی باید در راستای تعالی انقلاب باشد.

وی با تاکید براینکه اندیشه گرایش به اهل بیت(ع) مهم است، خاطرنشان کرد: امروز باید انقلاب را با دست، زبان، قلم و گفتار حمایت کنیم و بستر برای نام نیک از خود به جا گذاشتن فراهم است.

امام جمعه رشت به دو نگاه سلبی و اثباتی در شعر و مداحی اشاره کرد و ادامه داد: نگاه سلبی نسبت به شاعرانی بوده که بی بندوباری را در جامعه ترویج می‌کنند اما شعری که مایه تکامل جامعه باشد مورد حمایت ائمه(ع) است، شاعری و مداحی اهل بیت(ع) یکی از ابزارهای ترویج اسلام است.

وی، خواستار کنار گذاشتن افراد ناصالح از شاکله مداحان و زدودن پیرایه ها از هیئت های مذهبی شد و افزود: بستر فعالیت باید برای افراد مخلص فراهم شود.

آیت الله فلاحتی با اظهار اینکه فعالیت هیئت های مذهبی باید طوری باشد که مورد پسند و تایید مراجع تقلید باشد، عنوان کرد: پیشرفت کانون مداحان با پیوند روحانیونی که دارای درک عمیق از دین هستند تحقق پیدا می‌کند، مراجع تقلید به‌ویژه امام(ره) و مقام معظم رهبری برای هیئت های مذهبی حجت هستند و این امر را باید در هیئت ها ترویج کنیم.

وی به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر انقلابی بودن اشاره و تاکید کرد: همیشه در نظام اسلامی باید جوشش مردمی وجود داشته باشد، هیئت های مذهبی و مداحان باید مردم را در صحنه نگه دارند و مداحی باید برای اهل بیت(ع) و شهیدان باشد.

نماینده ولی فقیه در استان به بصیرت دهی مردم در مسیر نظام توسط مداحان اشاره و تصریح کرد: می طلبد مرکزی برای رصد اشعار مداحان در کانون مداحان گیلان تشکیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *