کد خبر: 5047
تاریخ انتشار: 24/آبان/1397 - ساعت : ۱۶:۳۱

جنگل های هیرکانی گشت رودخان در انتظار ثبت جهانی

جنگل های هیرکانی گشت رودخان در انتظار ثبت جهانی

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: ثبت‌ جنگل‌های هیرکانی به عنوان مقاصد گردشگری و اکوتوریسم و به عنوان میراث جهانی یونسکو ، با مشارکت دستگاه‌های مختلف، تشکل‌های مردم نهاد و مشارکت تنگاتنگ مردم محلی، هدف ارزشمندی است.

به گزارش خط قرمز ، قربانعلی محمدپور گفت: جنگل‌های هیرکانی بازمانده دوران سوم زمین شناسی (ژوراسیک) یا همان عصر دایناسورها و مادر جنگل‌های جوان اروپا و شمال آمریکا محسوب شده و رویشگاه شماری از گونه‌هایی است که در سایر نقاط جهان از بین رفته است. تنوع ارتفاعی و حاصلخیزی خاک، تغییرات دما و بارش فراوان ناشی از آن سبب رویش بیش از ۸۰ گونه درختی پهن برگ، ۴ گونه سوزنی برگ و ۵۰ گونه درختچه‌ای در این جنگل‌ها شده است.

وی افزود: به همین دلیل معرفی جهانی و حفاظت جنگل‌های هیرکانی یکی از اولویت‌های دولت جمهوری اسلامی ایران است که در قالب این پروژه محقق خواهد شد.
محمدپور ادامه داد: با توجه به این‌که بسیاری از زیستگاه‌های ما در معرض خطر است، ثبت‌جهانی این جنگل‌ها  می‌تواند ضمن حفظ زیستگاه‌ها جلب توجه جهانیان به این مناطق جنگلی به عنوان مقاصد گردشگری و اکوتوریسم  شود.
به گزارش خط قرمز ، وی خاطرنشان کرد: این اقدام دسته‌جمعی برای ثبت‌ جنگل‌های هیرکانی به عنوان میراث جهانی یونسکو، با مشارکت دستگاه‌های مختلف، تشکل‌های مردم نهاد و مشارکت تنگاتنگ مردم محلی، هدف ارزشمندی است و می‌تواند در تداوم حفاظت از این جنگل‌ها به‌عنوان یک سرمایه ارزشمند ملی و جهانی تأثیرگذار باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: سه منطقه جنگلی سیاه رود (حفاظت از سال 1378)، گشت رودخان (حفاظت از سال 1378) و منطقه حفاظت شده لیسار (حفاظت سال 1356)  با حداقل 20 سال سابق حفاظتی به عنوان مناطق پیشنهادی برای ثبت جهانی، گام اولیه در این راه است.
وی اضافه کرد: توجه به سابقه سکونتی هزار ساله در این مناطق گویای پیوند جدایی‌ناپذیر و همزیستی مسالمت آمیز انسان و طبیعت  و تداوم  چرخه حیات در این مناطق است.
وی تصریح کرد: در همین راستا و همراه با افزایش حفاظت و حراست این مناطق و فعال‌سازی و تقویت تشکل‌های مردمی در کنار انجام  فعالیت‌هایی نظیر آموزش زیست‌محیطی جوامع محلی به ویژه دانش آموزان، زنان خانه دار، دهیاران و…، تفکیک از مبدا زباله، ترویج بوم‌گردی به عنوان گردشگری همخوان با طبیعت و اکولوژی منطقه با هدف حفظ حیات جنگل و پایداری شیوه زندگی رایج در این مناطق صورت گرفته و ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *