کد خبر: 3774
تاریخ انتشار: 6/آبان/1397 - ساعت : ۱۷:۳۴

شناسایی بیش از 6 هزار مورد سوء استفاده از کارت های بازرگانی در کشور

شناسایی بیش از 6 هزار مورد سوء استفاده از کارت های بازرگانی در کشور

مدیرکل امور مالیاتی گیلان: در سال 1396 بیش از 60 فقره شکایت درخصوص سوء استفاده از کارت های بازرگانی در مراجعه قضایی مطرح گردیده که عوامل اصلی واردکننده کالا با مبالغ بدهی های مالیاتی کلان تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند تا از این طریق مالیات های معوقه ناشی از کارت های بازرگانی به حیطه وصول درآید.

به گزارش خط قرمز ،جواد انوری گفت :  یکی از برنامه های مهم و مورد تاکید اقتصاد مقاومتی را کاهش اتکا به درآمدهای نفتی و افزایش درآمدهای مالیاتی دانست و اظهار کرد: در حال حاضر مالیات تنها وسیله ای برای کسب درآمد نیست، بلکه ابزار اعمال سیاست های اقتصادی دولت محسوب می شود.

وی با بیان اینکه دولت با وصول مالیات سیاست های اقتصادی را تعدیل و مصرف را کنترل می کند، افزود: امروزه اراده سازمان امور مالیاتی مقابله با فرار مالیاتی است و این سازمان به تنهایی نمی تواند با فرارهای مالیاتی مبارزه کند و نیازمند کمک دیگر دستگاه ها به ویژه دستگاه قضایی است که این موضوع با جرم انگاری فرار مالیاتی در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم تسهیل شده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان گیلان، تشدید مبارزه با فرار مالیاتی و قاطعیت در برخورد با مصادیق جرم مالیاتی در سال 97 را از اولویت های نظام مالیاتی کشور دانست و تصریح کرد: با اجرای طرح جامع مالیاتی، فرار مالیاتی کاهش یافته و نظام اقتصادی به سمت شفافیت سوق پیدا می کند.

این مقام مسئول ادامه داد: با اجرای طرح جامع مالیاتی و ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم، بانک های اطلاعاتی سازمان تقویت می شود و می توانیم به صورت سیستمی درآمدها را در همه حوزه ها شناسایی و شفاف سازی کنیم تا جلوی بسیاری از فرارهای مالیاتی گرفته شود.

وی با بیان اینکه بیش از 6 هزار مورد سوء استفاده از کارت های بازرگانی در کشور شناسایی شده است، عنوان کرد: در سال 1396 بیش از 60 فقره شکایت درخصوص سوء استفاده از کارت های بازرگانی در مراجعه قضایی مطرح گردیده که عوامل اصلی واردکننده کالا با مبالغ بدهی های مالیاتی کلان تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند تا از این طریق مالیات های معوقه ناشی از کارت های بازرگانی به حیطه وصول درآید.

انوری یادآور شد: نظام اطلاعاتی باید آنقدر قوی باشد که هیچکش امکان گریز از قانون و یا انجام فشاد مالی را نداشته باشد و عملا جلوی سوداگری های ناشی از نوسانات قیمت بازارهای سکه، طلا، مسکن و خودرو گرفته شود.

وی با بیان اینکه در نیمه نخست امسال بالغ بر 985 میلیارد ریال به حساب شهرداری ها و دهیاری ها و فرمانداری های استان گیلان واریز شده است، گفت: از این مبلغ بیش از 669 میلیارد ریال به حساب شهرداری ها، بیش از 299 میلیارد ریال به حساب دهیاری ها و افزون بر 16 میلیارد ریال به حساب فرمانداری ها واریز شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد 49 درصدی برخوردار بوده است.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان، سهم شهرداری رشت را از مبلغ مذکور حدود 270 میلیارد ریال دانست و خاطرنشان کرد: در نیمه نخست امسال بیش از 15 میلیارد ریال استرداد در بخش مالیات های مستقیم و نزدیک به 23 میلیارد ریال در بخش مالیات های غیر مستقیم انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *