کد خبر: 7936
تاریخ انتشار: 2/دی/1397 - ساعت : ۲۱:۲۶

به همت فَرهَت فومن برگزار شد ؛ پنجمین همایش تجلیل از پژوهشگران فومن (جایزه موسوی رهپیما)

به همت فَرهَت فومن برگزار شد ؛ پنجمین همایش تجلیل از پژوهشگران فومن (جایزه موسوی رهپیما)

پنجمین همایش تجلیل از پژوهشگران شهرستان فومن(جایزه موسوی رهپیما) در عصر پنجشنبه بیست و نهم آذر ماه در سالن شهدای خدمتگزار تالار ارشاد فومن برگزار شد. این مراسم که هر ساله توسط کانون فرهنگ فرهت فومن برگزار می گردد، بار دیگر پژوهشگران و خانواده های ایشان و سایر همشهریان و علاقمندان گردهم آمدند.

به گزارش خط قرمز ، همراهان و حاضران این همایش دكتر علي باستي عضو هيات علمي دانشگاه گيلان و رييس پارك علم و فن آوري گيلان، دكتر سجاد گشتي عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد رشت و رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد فومن و شفت، دكتر ميثم عفتي عضو هيات علمي دانشگاه گيلان، دكتر اميد گشتي پژوهشگر برتر سه دوره گذشته ی همايش، بودند.
در ابتدا پس از قرائت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، سعید فتحی نژاد، دبیر همایش پنجم حادثه دلخراش آتش سوزي مدرسه در زاهدان و فوت دانش آموزان را به همه ايرانيان تسليت گفت و از درگاه الهي براي خانواده داغدارشان صبرو شكيبايي آرزو نمود.
وی افزود : در كانون فرهنگ فرهت فومن افتخار اين را داريم تا در پنجمين سال متوالي به پاس ارج نهادن به موضوع پژوهش با تجليل از پژوهشگران شهرستان فومن در خدمت شما باشيم كه با كسب اجازه از مهندس موسوي رهپيما پدر علم و صنعت ايران از امسال و انشالله سال هاي آتي اين همايش تحت عنوان جايزه موسوي رهپيما برگزار خواهد گردید.

ارسال 130 اثر به دبیرخانه همایش جایزه موسوی ره پیما

وی در ادامه به تشریح گزارش عملکرد دبیرخانه پرداخت و گفت : همانند سال هاي گذشته همايش در سه محور مقاله، كتاب و پژوهش هاي كاربردي مرتبط با شهرستان فومن فراخوانی شد كه ٣٠ پژوهشگر بيش ١٣٠ اثر به دبيرخانه همايش ارسال شد که از اين تعداد ١٤ نفر از گرايش علوم انساني ١٠ نفر از گرايش علوم فني و ٦ نفر از گرايش علوم پايه بودند. با عنايت به بحران هاي اقتصادي كه گريبان گير جامعه شده نمي توان از كاهش كيفي آثار ارايه شده به دبير خانه چشم پوشي كرد اما خدا را شكر اهميت موضوع پژوهش باعث شد كه تعداد آثار نه تنها كاهش پيدا نكرده بلكه بيشتر از دوره هاي گذشته باشد. هیات داوران آثار امسال را چند تن از سرمايه هاي علمي شهرستان به عهده داشتند.

وی همچنین افزود، با توجه به اهداف و سياست هاي كانون، در این دوره بخش تجليل از دانش آموزان و معلمان برتر شهرستان نيز به همايش اضافه شد، نفرات برگزيده امسال در اين بخش با توجه به مستندات ارايه شده از سوي اداره آموزش و پروش شهرستان فومن انتخاب شدند. در نظر داريم براي سال هاي آتي شاخص و پارامتر مناسبي براي نفرات اين بخش تعريف كنيم تا خداي ناكرده حقي از دانش آموزان و معلمان عزيز تضییع نگردد.
وی در پايان ضمن تشکر و قدردانی از همرهان و همدلان این راه، سخنش را با كلام شيرينِ فرزند خلف گیلان، استاد هوشنگ ابتهاج به پايان رساند.

سایر بخش های همایش با اجرای امیر نام آور، مجری توانمند فومنی ادامه پیدا نمود و شش دانش آموز به نام های مهدی جعفرنیا، امیر درویش پور، علیرضا صفتی، محمدجواد اطهری و آرمین محمدی به دلیل کسب مقام در جشنواره خوارزمی استانی و دو معلم به نام های خانم زینب بهارمست به دلیل برگزیده شدن در روش معماری نوین در تدریس و آقای فریدون واحدی به دلیل تحقیق و پژوهش تاریخی و تالیف کتاب، در این بخش جدید، تجلیل به عمل آمد.

در ادامه ضمن پخش برنامه های متنوع از جمله کلیپ هایی از برنامه ی سال گذشته و اجرای موسیقی زنده، از سازمان نظام مهندسی و ساختمان استان گیلان، اداره ارشاد فومن و کانون تبلیغاتی دلفین فومن به عنوان حامیان دائمیِ این همایش نیز تقدیر و تشکر شد.
همانند سالیان گذشته در بخش اول به تمام نفرات شرکت کننده لوح یادبودی اهدا شد.

امر پژوهش ، در ایران فاجعه آمیزاست

دکتر علی یعقوبی چوبری عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه گیلان، در این بخش به ایراد سخن پرداخت.

وی در بخش اول از فعالیت های سازمان های مردم نهاد به عنوان حلقه ی واسط و میانجی بین مردم و دولت یاد نمود که می توانند برای استقرار صحیح در مسیر توسعه، نقش قابل اعتنایی داشته باشند.

وی ضمن تمجید از زحمات کانون فرهنگ فرهت، فعالیت های اینچنینی را مایه امید دانسته که قادرند چنین جمعی را گردهم آورند، در حالی که هیچ نهادی از سوی دولت قادر به خلق چنین محافلی نبوده و این را از خواص سمن های فعال دانست.

در ادامه دکتر یعقوبی جوبری ، امر پژوهش را در ایران فاجعه آمیز دانست و دلایلی را در این زمینه برشمرد.

به گزارش خط قرمز ،این عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان در این انتقاد چند سویه، ناصحیح بودن معیارهای ارزیابی برای ارتقای اعضای هیات علمی در تمام دانشگاه ها و توجه مفرط بر کمیت را جزو مهمترین دلایل این زوال دانست که اساتید و دانشجویان را به تولید مقالاتِ فراوان و فاقد خروجی وا می دارد. در این سخنان وی حتی خود را جزو متهمین همین فضاحت دانست و بنای مکتب انتقادی و تغییر ساختارهای مرسوم را توصیه و مصادیقی از جوامع موفق پیشرفته در این زمینه را مطرح نمود و به تفصیل به شرح این نگاه انتقادی پرداختند.
در بخش پایانی همایش، داوران، نفرات برگزیده امسال را به تفکیک اعلام نمودند.

در بخش علوم انسانی، سرکار خانم مینو یوسفی دانشجوی دکتری در رشته مدیریت دولتی، در بخش علوم پایه، دکتر مجتبی معززی، دکترای فیزیک از تگزاس آمریکا، در بخش علوم فنی و مهندسی، به ترتیب حروف الفبا، دکتر رضا جمشیدی عضو هیات علمی دانشگاه گیلان و دکتر علیرضا فرخ، دکترای فیزیولوژی گیاهی، پژوهشگران برتر پنجمین دوره جایزه ی موسوی رهپیما شدند،

در بخش کتاب، هیچ اثری شایسته تقدیر نشد و به بخش های علوم پزشکی و مقالات کاربردیِ شهرستان فومن، هیچ اثری ارسال نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *