کد خبر: 5990
تاریخ انتشار: 8/آذر/1397 - ساعت : ۰۸:۴۷

برگزاری یادواره شهید میرزاکوچک خان و ۱۵۲ شهید روحانی گیلان

برگزاری یادواره شهید میرزاکوچک خان و ۱۵۲ شهید روحانی گیلان

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه قدس گیلان گفت: یادواره شهید میرزا کوچک خان جنگلی و ۱۵۲ شهید طلبه و روحانی استان گیلان در مسجد سلیمانداراب رشت برگزار می شود.

به گزارش خط قرمز ، حجت‌الاسلام غلامحسین تسخیری ، ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: یادواره شهید میرزا کوچک خان جنگلی و ۱۵۲ شهید طلبه و روحانی استان گیلان ۱۱ آذر در رشت برگزار می شود.

وی با بیان اینکه یادواره مذکور در جوار مزار شریف میرزا کوچک خان جنگلی (مسجد سلیمانداراب) برگزار خواهد شد، گفت: این مراسم با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه قدس گیلان با تا کید بر مطالعه سیره زندگی شهدای انقلاب اسلامی گفت: با ترویج سیره زندگی شهدا در جامعه می‌توان الگوهای بزرگ و قابل‌اجرایی را در جامعه طرح کرد تا مشکلات مختلف در کشور حل شود.

به گزارش ایسنا؛ میرزا یونس رشتی معروف به میرزاکوچک فرزند میرزابزرگ، در سال 1259 خورشیدی دیده به جهان گشود و در یازده آذر 1300 در 41 سالگی به شهادت رسید.

میرزا کوچک خان برای دست یابی به اهداف اولیه نهضت مشروطه که سیاست مداران مزدور بیگانه و برخی اشراف به آن خیانت کرده بودند، در تهران با چند تن از سیاست مداران که به نظر او صالح و وطن پرست بودند، به مشاوره پرداخت. پس از این تلاش ها بود که میرزا در راهی قدم گذاشت که پیش از او مردانی بزرگ در آن پا نهاده بودند و تصمیم گرفت برای ایجاد مرکز سیاسی ـ نظامی ثابت و مستقل، با وجود سلطه استعمارگران خارجی و طبقه فاسد حاکم داخلی، به شمال ایران برود و در جنگل های انبوه آن، سازمانی مردمی و انقلابی به وجود آورد.

به گزارش خط قرمز ، مهم ترین علت تصمیم میرزا و دیگر یاران وی برای راه اندازی نهضت جنگل، مشاهده بی عدالتی، سلطه بیگانه، و ستم و مکر برخی از حاکمان داخلی و دشمنان خارجی بود. به همین دلیل، افرادی که منافع خود را در خطر می دیدند، با آن به مخالفت برخاستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *