کد خبر: 2896
تاریخ انتشار: 26/مهر/1397 - ساعت : ۱۷:۵۲

برگزاری همایش سلامت بانوان و روز جهانی پوکی استخوان در تاریخ 1397/7/25

برگزاری همایش سلامت بانوان و روز جهانی پوکی استخوان در تاریخ 1397/7/25


 به گزارش خط قرمز این همایش با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروههای مختلف جامعه در خصوص اولویتهای سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشورو باحضور مدیران سلامت و رابطین شورای سلامت ادارات و سازمان ها، مشاورین امور بانوان دانشگاه و سایر سازمان ها ،مدیران و کارشناسان واحد های سلامت خانواده و مبارزه با بیماری ها ،آموزش و ارتقای سلامت شهرستان ها برگزار گردید. در ابتدا دکتر محمد عباسی با بیان اهداف و ضرورت سیاست گذاری در راستای سلامت زنان بر نقش اساسی بانوان در پیشرفت و ارتقای جامعه اشاره نموده و ضمن بیان عوامل اثر گذار بر سلامت و بیماری و عوامل مرگ زود هنگام زنان ، بر نقش تحرک و فعالیت بدنی در سلامت زنان تاکید نمود. در ادامه دکترعلینقی کریمی معاون فنی معاونت بهداشتی ، با تعریف شیوه زندگی سالم و لزوم اقدامات برنامه ریزی شده برای بهبود شیوه زندگی در زنان به این نکته اشاره نمود که زندگی سالم، زندگی متعادلی است که در آن هر فرد به طور آگاهانه رفتارهای سالم را انتخاب می کند و اذعان داشت که تلاش برای تأمین اطلاعات بهداشتی باید با سیاست های همگانی و خدمات بهداشتی که تجارب افراد را اصلاح می کنند، همراه شود.

سخنران بعدی خانم رفیعی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان نکات مهمی را در رابطه با حقوق شهروندی و حقوق سلامت زنان بیان نموده و بر لزوم تخصیص نقش های کلیدی به بانوان در تصمیم گیری های مربوط به امور زنان اشاره نمود.

در ادامه دکتر حاجی هادی متخصص زنان و زایمان ، با بیان برنامه های مراقبتی و پیشگیرانه در زمینه بیماری های شایع در زنان تاکید نمود که در جامعه کنونی بر پیشگیری نسبت به درمان باید توجه بیشتری مبذول گردد.

با عنایت به همزمانی هفته سلامت بانوان با روز جهانی پوگی استخوان و با توجه به شیوع بالای پوکی استخوان در ادامه همایش دکتر شناور فوق تخصص روماتولوژی و عضو هیئت علمی در خصوص پیشگیری از پوکی استخوان به ایراد سخنرانی پرداخته و ضمن بیان آمار شیوع پوکی استخوان ، بیان نمود که با توجه به اینکه پوکی استخوان تا قبل از شکستگی بدون علامت می باشد ، اطلاع از پوکی استخوان یا ضعیف بودن استخوان ، به درمان و پیشگیری از شکستگی کمک می نماید .

آخرین سخنران دکتر فلاحی دکترای روانشناسی بالینی ، ضمن بیان تعریف رفتار های پرخطر درزنان به این نکته اشاره نمودند که با توجه به آسیب ها و خسارت های جبران ناپذیری که هر یک از رفتارهای پرخطر به دنبال دارند به نظر می‌رسد پیشگیری بهترین رویکرد برای کاهش رفتارهای تهدید کننده سلامت در سطح جامعه بوده و یکی از بهترین موقعیت ها برای ارائه مداخلات پیشگیرانه، مدارس و دانشگاه ها می باشد.

پی نوشت:

پویش هفته ملی “سلامت بانوان ایران” در سال جاری در هفته پایانی مهرماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروههای مختلف جامعه در خصوص اولویتهای سلامت زنان ، با تاکید بر نقش تحرک و فعالیت بدنی در سلامت زنان در چارچوب شعار ” حرکت، برای سلامت زنان “برنامه ریزی و برگزار می گردد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *