کد خبر: 8703
تاریخ انتشار: 13/دی/1397 - ساعت : ۱۷:۳۷

بدلیل بارندگی در فصل غیر کشت ، مدیریت منابع آبی در استان گیلان از اهمیت خاصی برخوردار است

بدلیل بارندگی در فصل غیر کشت ، مدیریت منابع آبی در استان گیلان از اهمیت خاصی برخوردار است

مدیر عامل آبفای گیلان در همایش مدیریت مصرف آب اعلام کرد:
بدلیل بارندگی در فصل غیر کشت ، مدیریت منابع آبی در استان گیلان از اهمیت خاصی برخوردار است

به گزارش خط قرمز – در راستای سیاست تجلیل از دستگاهها و سازمانهای موفق درحوزه مدیریت مصرف آب، استان گیلان بعنوان دومین استان ، همایش مدیریت مصرف آب را با مشارکت شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی و همکاری سپاه پاسداران برگزار نمود.

در ابتدای همایش سید محسن حسینی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان ضمن خوشامدگویی به مدعوین در سخنانی بیان داشت: این همایش با مشارکت دو شرکت آب وفاضلاب شهری و روستایی گیلان و همکاری سپاه پاسداران و سازمانهای مردم نهاد برگزار می شود.مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان در اهمیت مدیریت مصرف بیان داشت: با توجه به شرایط ایران در حوزه منابع آبی و قرار داشتن ایران در منطقه خشک و نیمه خشک ، متوسط بارندگی در آن 50 میلیمتر بدون توسعه یکنواخت زمانی و مکانی می باشد و با توجه به اینکه 80 درصد بارندگی گیلان در فصل غیر کشت رخ میدهد و اکثر بارندگی در فصول پاییز و زمستان است مدیریت منابع آبی در این استان از اهمیت خاصی برخوردار است.
وی افزود: سهم ایران از جمعیت دنیا یک و سه دهم درصد و سهم منابع آبی ایران یک و دو دهم است.
مدیرعامل شرکت ابفای گیلان وضعیت ایران را در بحث سرانه تجدید منابع آبی نامطلوب ارزیابی و خاطرنشان کرد: عدم اجرای طرح آمایش آب و خشکسالی های پی درپی، سموم فاضلابهای رها شده ، مزید علت در تهدید منابع آبی در بخش های شرب و کشاورزی شده است.
حسینی با تاکید بر اینکه امسال گیلان شرایط خوبی به لحاظ بارندگی داشته است تصریح کرد:
گیلان استانی است با جمعیتی بالغ بر دو و نیم میلیون نفر و مساحت بیش از 14 هزار متر مربع که 61 درصد آن جمعیت شهری و 39 درصد جمعیت روستایی است که پرتراکم ترین استان بعد از تهران است.
او با تاکید بر برخورداری بیش از 99 درصد جمعیت شهری و بیش از76 درصد جمعیت روستایی از نعمت آب شرب سالم تصریح کرد: استان گیلان یکی از استانهای گردشگری در تعطیلات کوتاه مدت و بلند مدت سال است و طبق گزارش های واصله از سازمان گردشگری استان در عید سال 97 حدود 8 میلیون مسافر ، به عبارتی حدود 4 برابر جمعیت گیلان وارد استان شده اند.
مدیرعامل شرکت آب شهری گیلان با اشاره به مهاجرت هموطنان مان از فلات مرکزی کشور طی سالهای اخیر یادآور شد: میانگین بارندگی در گیلان هزار میلیمتر است اما باز برای تامین آب شرب سالم و بهداشتی با توجه به جمعیت شناور استان با مشکلات متعددی روبرو می باشیم.

سید محسن حسینی سازگاری با کم آبی را شعار وزارت نیرو خواند و افزود: نگرش وزارت نیرو براین است که برای تامین آب شرب با دشواریهای متعددی روبرو هستیم .لذا برنامه وزارت نیرو هدایت مشترکین به سمت مدیریت تقاضا و مدیریت مصرف آب است.

او با تاکید بر اینکه استفاده از فناوریهای جدید در تامین آب شرب، وزارت نیرو را متحمل تامین هزینه های زیادی خواهد کرد، گفت: در حال حاضر از مشترکین شهری 40 درصد قیمت تمام شده و از مشترکین روستایی 50درصد قیمت تمام شده آب شرب بابت آب بها دریافت می گردد.

وی در خصوص سواد آبی گفت: شرکت آب فاصلاب شهری و روستایی گیلان با تبعیت از شرکت مهندسی آب و فاصلاب بر نامه های فرهنگی و اجتماعی متعددی در راستای مدیریت مصرف آب داشته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاصلاب شهری گیلان یادآور شد: در راستای فعالیت اجتماعی با هدف کاهش مصارف آبی با استفاده ازظرفیت سمن ها می توان هم کاهش مصرف آب داشت و هم نگاهی به مصارف مازاد داشت. که وزارت نیرو و دو شرکت آب و فاصلاب برنامه هایی در راستای فرهنگ سازی چون توزیع کاهنده مصرف ، برگزاری جشنواره آب با کمک آموزش و پرورش، آشنایی مشترکین با تاسیسات و فرآیند تصفیه و توزیع آب ، تقدیر ازدستگاههای برتر در زمینه مصرف بهینه آب را داشته است.

حسینی در ادامه سخنانش از برگزاری همایش بانوی آب در بهمن ماه خبر داد و افزود: در این همایش که با حضور دکتر ابتکار معاون رئیس جمهور در امور بانوان برگزار خواهد شد، مخاطبین ما بانوان خانه دار هستند که با مدیریت در مصرف آب کمک شایان توجه ای در اصلاح الگوی مصرف خواهند داشت.

وی در خصوص نحوه تجلیل از دستگاههای برتر در راستای مدیریت مصرف آب تصریح کرد: با ابلاغ بخشنامه هایی که از سوی هیئت دولت به وزارت نیرو شد، مجموعه دستگاههای استان عملکرد خوبی داشتند و با بررسی انجام شده توسط معاونت امور مشترکین از بین دو هزار اشتراک دستگاه در استان در یک مقایسه 9 ماهه سالجاری نسبت به نه ماهه سال 9. شاهد کاهش ده درصدی در مصرف آب بوده ایم.

او گفت: از بین دو هزار مشترک ،500 اشتراک بیش از 20 درصد صرفه جویی در مصرف آب داشتند که شامل 46 درصد می باشد.

اطلاع از وضعیت مصرف مهم ترین گام در مدیریت مصرف
به گزارش خط قرمز – سرهنگ مومنی معاونت اجتماعی سپاه به ضرورت ایجاد انگیزه مدیریت مصرف اشاره و بیان داشت: در ارزیابی مدیریت مصرف باید به همه مولفه های مربوط به انرژی توجه داشت.

مسئول انرژی سپاه، اطلاع از وضعیت مصرف را مهم ترین گام در مدیریت مصرف خواند و افزود: در سپاه سامانه ای به نام سامانه نجم طراحی شده که تمام اطلاعات انشعاب برق و آب و گاز به صورت دوره ای براساس اطلاعات قبوض در این سامانه بارگذاری می شود.
وی افزود: سپاه گیلان طی سالهای 91 تا 96 روند مصارف انشعاب آب گیلان را مورد ارزیابی قرار داد ، به عبارتی از یک میلیون و 400 هزار متر مکعب آب مصرفی در سال نود و پنج، 140 هزار متر مکعب متعلق به رده های مختلف سپاه بود.
5 سال آینده ورود به فاجعه آب را خواهیم داشت

رئیس حراست شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور فقدان سه فاکتور منابع انسانی، اقتصاد و محیط زیست را نشانه عدم مدیریت دانست .

وی 5 سال آینده را ورود به فاجعه آب خواند و بیان داشت: مهم ترین دلیل این فاجعه سو مدیریت است.

انتقاد از سیستم سنتی در سیستم آبیاری کشور
محرمی راد خاطرنشان کرد: هر کسی که میخواهد بر جامعه مسلط باشد باید علم و اخلاق را سرمشق زندگی خود قرار دهد درست است که ما کشور کم آبی هستیم اما می توانیم با ارتقای علم ، مدیریت مصرف و رعایت اخلاق بر مشکلات فائق آئیم.

وی با انتقاد از سیستم سنتی در سیستم آبیاری کشور خاطرنشان کرد: اگر ما باور داریم که نیازمند اعتماد مردم هستیم اول باید خودمان با حذف اضافات، الگوی مصرف را رعایت نمائیم.

محرمی پرمصرفی و بد مصرفی را ریشه در فرهنگ دانست و گفت: کالیفرنیا وضعیت جغرافیایی مثل ایران دارد و این خشکسالی در آنجا هم اتفاق افتاده و آنها چند سال پیش جشن خودکفایی آب را گرفتند و اگر امروزبرنامه ریزی نشود در آینده پشیمان خواهیم شد.

رئیس حراست شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به سابقه وجود قنات در هزاران سال قبل تصریح کرد: با عمل به موقع در وظایف محوله امید است در 5 سال آینده به جای بحران آب شاهد برپایی جشن خودکفایی آب در ایران اسلامی باشیم.

آب یک موضوع فراسرزمینی است/ جنگهای آتی جنگ آب است
محمد خلیلی پیر مدیر دفتر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با قدردانی از برگزار کنندگان این همایش اذعان داشت: گیلان دومین استانی است که همایش مدیریت مصرف در آن برگزار می شود.

خلیلی در اشاره به باور عمومی در باران خیزی گیلان تصریح کرد: استان گیلان نیز دوره خشکسالی را تجربه نمود و با توجه به شکل گیری جریان مهاجرت در گیلان خود به خود ریسکهای زیادی را به دنبال خواهد داشت.

وی موضوع آب را موضوع فراسرزمینی خواند و گفت: جنگهای آتی جنگ آبی است و چالش های آتی دنیا با موضوع آب است و با توجه به اینکه در گذشته مناطق کم آب هیچوقت کشت بهاره نداشته، کشت بهاره همزمان با برداشت آبهای زیرزمینی صورت گرفته است.

خلیلی گفت: 48 کشور با جمعیتی دو میلیاردی مشکل دستیابی به آب سالم دارند و کشور ایران بخشی از این جمعیت است که رفتار غلط و استفاده بی رویه از منابع آبی ،خشک شدن کانالها و …..از نشانه های سوء مدیریت است.

وی افزود: بنابراین با پذیرش اینکه کم آبی مربوط به همه دستگاههاست باید بپذیریم در مبارزه با کم آبی نیازمند تعامل همه نهادها و دستگاههای دولتی و خصوصی هستیم.

وی در انتقاد در هدر رفت آب خاطرنشان کرد: نگاه تک بعدی به وزارت نیرو در تامین آب بدون مشارکت دیگر نهادها و سازمانها بی انصافی است ، لذا از آن جایی که موضوع آب یک موضوع همگانی است و با توجه به وضعیت کنونی در هر موقعیت شغلی که هستیم مدیریت مصرف را باید با مسئولیت شخصی خود رعایت کنیم.

وی با اشاره به افزایش هدر رفت آب در دستگاه های دولتی تصریح کرد: بسیاری از گرفتاریها و مصارف بالا درسازمانها و ادارات است و اگر دستگاههای دولتی مقید به پرداخت واقعی بهای آب و برق و گاز می شدند شاید شاهد صرفه جویی بیشتری در حوزه انرژی های آب و برق و گاز بودیم.

وی با تاکید بر چالش موجود در فلات مرکزی در راستای تامین آب گفت: امید است در زمان باقی مانده با مدیریت درست مصرف علاوه بر جلوگیری از مهاجرت های غیر ضروری مشکل کم آبی در دیگر استانها نیز مرتفع گردد.

مدیران کنونی امانتدار پست های سازمانی خود هستند
تنظیم دو شیوه نامه ساماندهی آب بندانها و تالابها و ساماندهی رودخانه ها در استانداری گیلان

معاون امور هماهنگی اقتصادی و منابع استانداری گیلان در این یادمان با اشاره به اینکه مدیران کنونی امانتدار پست های سازمانی خود هستند، تاکید داشت: تمامی این هشدارها در همه زمینه ها بخصوص انرژی، آب ،برق و گاز وجود دارد ، اما الگوی خوبی برای مدیریت مصرف نداریم.

سید محمد احمدی تدوین برنامه چهارم را برنامه منابع محور خواند و تصریح کرد: ما در منابع زیرزمینی فقط مصرف کننده شدیم و هیچگونه مدیریت در این منابع مشاهده نمی گردد.

وی افزود: در سال 1389 با ابلاغ سیاستهای کلی نظام توسط مقام معظم رهبری معظم له بیان داشت : صرفه جویی به معنای عدم مصرف نیست اما تاکنون نتوانستیم الگوی درستی داشته باشیم ، لذا در خصوص پیشگامی دولت در أمر اصلاح الگوی مصرف و مطالبی که از رهبری معظم استماع می شود ایشان اصلاح الگوی مصرف را برعهده نظام دانسته است.

احمدی از تنظیم دو شیوه نامه ساماندهی آب بندانها و تالابها و ساماندهی رودخانه ها در استانداری گیلان خبر داد و یادآور شد: ارتقا بهره وری و نهادینه شدن اصلاح مصرف آب را باید اصولی از مردم تقاصا کنیم شاید یکی از دلایلی که مردم پذیرای مصرف کم انرژی نیستند به این دلیل است که منتظر دریافت الگوی مصرف صحیح از مسئولین دولتی هستند.

راه اندازی سامانه نجم با هدف مدیریت مصرف در سپاه
به گزارش خط قرمز – سردار عبدالله پور در ارائه گزارشی از موفقیتهای سپاه در صرفه جویی آب اذعان داشت: زندگی همه موجودات وابسته به آب است و همه این منابع و نعمات الهی امانتی در دنیای کنونی است.

فرمانده سپاه قدس گیلان با قدردانی از همت و تلاش دو تن از مدیران آب و فاضلاب شهری و روستایی تصریح کرد: برخی از مسئولین در قبال مسئولیت های خود آگاهی چندانی ندارند.

وی افزود: سپاه قدس گیلان به موضوع آب حساس شد و اگر همه مسئولین این حساسیت را با تمام وجود درک کنند ما مشکل کم آبی نخواهیم داشت.

سردار عبدالله پور با تاکید براینکه استان گیلان تجربه کم تری در کم آبی دارد ، خاطرنشان کرد: اولین کار سپاه پایش مصرف آب در رده های مختلف سپاه بود و با هشدار به رده های پرمصرف متوجه آن شدیم که اعظم مصرف آب در ساعات غیر اداری است لذا با قطع کردن انشعابات غیر ضروری در ساعات غیر اداری جلوی بخش عظیمی از اسراف آب گرفته شد.

وی افزود: گام های دیگر سپاه لحاظ کردن مدیریت انرژی در ارزشیابی مدیران و ترمیم و تعمیر انشعابات فرسوده و تغییر نوع نگاه به مصرف آب در راستای مدیریت مصرف آب بوده است.

عبدالله پور از راه اندازی سامانه نجم با هدف مدیریت مصرف در سپاه خبر داد و گفت: با استفاده از تکنولوژی جدید و دوری از مصارف سنتی میتوانیم از آب استفاده صحیح را داشته باشیم.

سردار عبدالله پور با اشاره به نقش رسانه های صوتی و تصویری در راستای فرهنگ سازی مصرف بهینه انرژی خاطرنشان کرد: پیگیری در هرکاری معجزه آسا است شاید بسیاری سازمانها در خیلی ازکارها شروعی خوب دارند اما پیگیری در امور ندارند و به همین علت چندان موفق نیستند.

گفتنی است در این مراسم سید محمد احمدی معاون امور هماهنگی اقتصادی استانداری گیلان، خلیلی پیر مدیرکل دفتر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، سرهنگ مومنی معاونت مهندسی سپاه پاسداران ، حق پرست ، رئیس سازمان تامین اجتماعی ، فرمانداران ، شوراهای اسلامی شهرها و همچنین روسای ادارات شهرستانها حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *