کد خبر: 11259
تاریخ انتشار: 15/بهمن/1397 - ساعت : ۱۵:۱۰

انتقاد نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان از فرهنگ‌‌ نادرست‌ احداث قبرستان‌‌ در کنار مساجد

انتقاد نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان از فرهنگ‌‌ نادرست‌ احداث قبرستان‌‌ در کنار مساجد

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با انتقاد از فرهنگ‌‌ نادرست‌ احداث قبرستان‌‌ در کنار مساجد در این استان گفت: این موضوع موجب عادی‌سازی قبرستان شده است، ‌چرا که قبرستان یک مکان عبرت‌انگیز برای انسان‌هاست و نباید برای ‌عادی شود

به گزارش خط قرمز – آیت‌الله رسول فلاحتی صبح امروز در همایش خادمان حج و زیارت استان گیلان به‌مناسبت گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب در سالن اجتماعات مصلی امام خمینی(ره) در رشت اظهار داشت: زائران خانه خدا باید بتوانند در جوار خانه خدا، صاحب خانه را ببینند.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با اشاره به درک اصلی معنویات خانه خدا گفت: اگر روزی زیارت مکه برای فردی عادی شود و در جوار خانه خدا، صاحب اصلی خانه را نبیند باید از سفرهای بعدی خود به مکه انصراف دهد زیرا باید به بهترین وجه از معنویات خانه خدا در آن سرزمین بهره‌مند شد.

آیت‌الله فلاحتی خاطرنشان کرد: یکی از فرهنگ‌های نادرستی که ما در گیلان داریم، احداث قبرستان‌ها در کنار مساجد است که موجب عادی‌سازی قبرستان شده است، ‌زیرا قبرستان یک مکان عبرت‌انگیز برای انسان‌هاست و نباید برای انسان‌ها عادی شود.

امام جمعه رشت با بیان اینکه سفر به مکه و مدینه نیز نباید برای انسان‌ها عادی شود تصریح کرد: خدمت به زائران در سرزمین وحی از ارزش‌های زیادی برخوردار بوده و زائران خانه خدا نیز باید در آن مکان به دنبال گمشده خود باشند و اصل معنویات را درک کنند و در غفلت نباشند.

وی با اشاره به اینکه امام راحل فرمودند که اهداف عمیق حج توسط برخی زائران خانه خدا فراموش شده و مورد غفلت قرار می‌گیرد افزود: رهبر معظم انقلاب در این باره فرمودند برای یک انسان جهت خودسازی، یک بار سفر حج کافی است و مهم این است که از معنویات سفر حج بهره‌ ببرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با بیان اینکه اکثر مردم در صحرای عرفات، حضرت ولی عصر(عج) را می‌بینند اما ایشان را نمی‌شناسند ابراز داشت: اکثر مردم در صحرای عرفات، حضرت ولی عصر(عج) را می‌بینند و ایشان نیز مردم را دیده و حتی از اصل و نسب آن مردم و اسم آنان آگاهی دارند.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه مکه، سرزمین عالمان و انبیاء بزرگ الهی است و خداوند برگزیدگان بزرگ خویش را بارها به این مکان فرود آورد اعلام کرد: در روایات زیادی ذکر شده که دعا در پشت مقام ابراهیم(ع) در سرزمین وحی مستجاب است.

امام جمعه رشت به جایگاه رفیع حج اشاره کرد و افزود: اگر انسان زائر حین سفر حج خود، متأثر از این سفر و زیارت خود نشود باید دوباره به وجود خود رجوع کند و معتقدم که بسیاری از اولیاء خداوند می‌توانند یک دانشگاه عظیم معنوی از سرزمین مکه در وجود خود ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از شیاطین در سرزمین وحی بسیج شده‌اند تا زائران را از مسیر الهی و درک معنویات سرزمین وحی دور کنند افزود: در درون کالبد خانه خدا و سفر حج، اسرار نهفته بسیاری وجود دارد که اندیشیدن به آن موجب می‌شود تا انسان از خاک به افلاک برود.

آیت‌الله فلاحتی، مردم گیلان و زائران گیلانی را مردمی فهیم و دلسوز خواند و خطاب به خادمان حج و زیارت استان گیلان گفت: خادمان باید نهایت تلاش خود را در راستای درک معارف دینی توسط مردم در سفر حج انجام داده و موجبات رضایت‌مندی آنان را نیز فراهم کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان اظهار داشت: اگر انسان بتواند در سرزمین منا و صحرای عرفات بر قوای خود مسلط بوده و بر هوای نفس غلبه کند، فاتح میدان می‌شود و از ارزش‌ها و معنویات اصلی در آن سرزمین بهره‌مند شده و نتیجه خوبی از سفر خود می‌گیرد.خط قرمز حبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *