کد خبر: 1927
تاریخ انتشار: 17/مهر/1397 - ساعت : ۱۵:۱۳

امام جمعه رودبار در دیدار با مدیرکل اوقاف گیلان اعلام کرد: آنچه در اساس و بطن وقف به عنوان مسئله اصلی نهفته است رواج روحیه نوعدوستی، همدلی و ایثار است

امام جمعه رودبار در دیدار با مدیرکل اوقاف گیلان اعلام کرد: آنچه در اساس و بطن وقف به عنوان مسئله اصلی نهفته است رواج روحیه نوعدوستی، همدلی و ایثار است

اساس سنت وقف رواج همدلی و ایثار است

به گزارش خط قرمز :امام جمعه رودبار در دیدار با مدیرکل اوقاف گیلان اعلام کرد: آنچه در اساس و بطن وقف به عنوان مسئله اصلی نهفته است رواج روحیه نوعدوستی، همدلی و ایثار است
حجت الاسلام والمسلمین سید حسن سیدمحمدی، امام جمعه رودبار روز گذشته در دیدار با مدیرکل اوقاف گیلان در دفتر امام جمعه این شهرستان اظهار کرد: وقف یکی از برترین مظاهر احسان و نیکوکاری به مردم است.
وی سنت وقف را سنتی حسنه و از ضروریات جامعه دانست و گفت: مهمترین ویژگی سنت وقف انعطاف پذیر بودن آن برای تطابق با مقتضیات و نیازهای روز برای حل مشکلات مردم است.
امام جمعه رودبار تاکید کرد: یکی از مهمترین ماموریت های سازمان اوقاف و کارگزاران وقف در ادارات اوقاف، جهت دهی به نیات واقفان براساس نیازهای روز است.
وی مسئله فرهنگ اسلامی، سبک زندگی اسلامی، آسیب های اجتماعی مانند طلاق و اعتیاد، کمک به ایجاد اشتغال را از نیازهای مهم جامعه برشمرد و گفت: وقف با این نیات خود یک کار فرهنگی برجسته است.
سیدمحمدی ادامه داد: کمک به واقفان و خیران برای ثبت وقف با نیات جدید به نوعی فرهنگ سازی برای ترویج فرهنگ وقف است.
وی اذعان داشت: کمک به رونق تولید ملی که دغدغه رهبر معظم انقلاب است باید به صورت جدی مورد توجه خیران و کارگزاران وقف باشد تا وقف هایی برای این مسئله حیاتی برای توسعه کشور انجام شود.
امام جمعه رودبار با تاکید بر اینکه سنت حسنه وقف باید به عنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود، گفت: وقف همواره سرمنشاء کارهای خیر و حسنه در جامعه بوده است.
وی عمل به وقف را از مهمترین راه گسترش فرهنگ وقف خواند و یادآور شد: اطلاع رسانی درباره اجرای نیات واقفان می تواند مردم را برای گرایش به سنت حسنه وقف ترغیب کند.
حجت الاسلام سید محمدی اظهار کرد: وقف شاید در نگاه اول یک سنت اقتصادی در احکام اسلامی باشد اما آنچه در اساس بطن وقف به عنوان مسئله اصلی نهفته است رواج روحیه نوعدوستی، همدلی و ایثار است.
انقلاب اسلامی زمینه ساز شکوفایی سنت حسنه وقف
حجت الاسلام علیزاده، مدیرکل اوقاف گیلان هم در این دیدار احیای سنت حسنه وقف را در عصر کنونی مدیون پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: در دوران حکومت منحوس پهلوی بسیاری از موقوفات از حال وقفیت خارج شده بود.
وی با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد شکوفایی سنت حسنه وقف بودیم، اظهار کرد: برای رسیدن به وضع مطلوب در حوزه ترویج سنت وقف و عمل به وقف فاصله داریم.
مدیرکل اوقاف گیلان اعلام کرد: تا پیش از سال 88 سالانه نزدیک به 400 وقف در کشور صورت میگرفت، اما از از سال 89 به بعد و با کارفرهنگی انجام شده در کشور این تعداد به ثبت 3 هزار موقوفه در سال افزایش پیدا کرده است.
علیزاده اظهار داشت: سنت حسنه وقف می تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، دینی و حتی سیاسی مردم باشد.
گفتنی است امام جمعه رودبار به همراه به مدیرکل اوقاف گیلان و بخشدار منطقه از امام زاده محمد حنفیه بیورزین و پروژه بازسازی بقعه سید احمد و محمود ناوه عمارلو رودبار و بازدید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *