کد خبر: 5492
تاریخ انتشار: 1/آذر/1397 - ساعت : ۱۸:۱۳

استاندار گیلان : تشکیل ستاد بازسازی بقاع متبرکه در شهرستان‌های استان مورد پیگیری قرار می‌گیرد

استاندار گیلان : تشکیل ستاد بازسازی بقاع متبرکه در شهرستان‌های استان مورد پیگیری قرار می‌گیرد

به گزارش خط قرمز ، مصطفی سالاری در دیدار با مدیرکل و رؤسای ادارات اوقاف استان گیلان در رشت اظهار داشت:‌ تشکیل ستاد بازسازی بقاع متبرکه در شهرستان‌های استان را مورد پیگیری قرار می‌گیرد و ابلاغ کتبی آن نیز به زودی برای فرمانداران ارسال می‌شود.
استاندار گیلان با بیان اینکه تشکیل ستاد بازسازی بقاع متبرکه گیلان در ادارات باید توسط اداره کل اوقاف تبیین شود افزود:‌ این ستاد در شهرستان‌های استان گیلان به زودی با ابلاغ کتبی به فرمانداران تعیین تکلیف می‌شود اما ابعاد تشکیل این ستادها در سطح ادارات کل نیاز به بررسی بیشتری دارد.
نماینده عالی دولت در استان گیلان وقف را نهادی مترقی در دین اسلام و جامعه خواند و در تشریح این موضوع ابراز داشت: مجموعه خدمات و برکاتی که از حوزه وقف به جامعه منعکس می‌شود بسیار زیاد است اما برای تحقق این موضوع باید استفاده درست و به‌جا از مال وقف شده مدنظر قرار گیرد.
سالاری با بیان اینکه حبس مال به عنوان یکی از ویژگی‌های برتر فریضه وقف اثرات بسیار مثبتی دارد بیان داشت: اگر با هدایت و انجام مشورت‌های فقهی و حقوقی لازم نیات واقفان به سمت برآوردن نیازهای واقعی جامعه سوق پیدا کند بدون تردید کارکردهای مال وقف شده دو چندان می‌شود.
وی اطمینان حاصل کردن از مالک بودن فرد متقاضی انجام فریضه وقف را از تکالیف حوزه اوقاف دانست و تصریح کرد: بسیاری از اراضی ملی،‌ انفال که مالکیت آن به کل مردم یک جامعه بر می‌گردد قابل واگذاری نیست هر چند که در ورای آن نیت وقف و اندیشه مثبتی برای رفع نیازهای جامعه قرار داشته باشد.
استاندار گیلان به موضوع شرکت کشاورزی و دامپروری سفیدرود نیز اشاره کرد و اظهار داشت:‌ بیش از ۳۰ هزار هکتار زمین در این محل برای انجام فعالیت‌های تولیدی مورد استفاده قرار گرفته است اما به علت عدم وجود شرط لازم حبس مال،‌ استمرار استفاده از این موقوفه مورد خدشه قرار می‌گیرد.
نماینده عالی دولت در استان گیلان سازمان اوقاف را نهادی حقوقی و فقهی قلمداد کرد و گفت: از این نهاد انقلابی انتظار داریم در سیاست‌گذاری‌های خود موضوع سوق دادن نیات واقفان به سمت نیازهای اساسی جامعه نظیر اشتغال جهت کاهش اثرات آسیب‌های اجتماعی را مورد توجه خود قرار دهند.
سالاری زمینه و ریشه ایجاد بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در جامعه را مساله بیکاری و نبود شغل دانست و ابراز داشت: نیازمندی‌ها،‌ فرصت‌ها و تهدیدات جامعه امروز با گذشته دچار تغییرات اساسی شده بنابراین حضور مشاوران وقف برای هدایت واقفان به سمت نیازهای جدید جامعه ضروری است.
وی تبدیل به احسنت را راهکاری لازم برای استفاده بیشتر از کارکردهای وقف اعلام کرد و اظهار داشت: علاوه بر این موضوع از مجموعه سازمان اوقاف انتظار داریم شرایط را به‌گونه‌ای مدیریت و ایجاد کنند که کمترین مشقت‌ها و محدودیت‌ها در مسیر زندگی شخص واقف برای استفاده از منفعت مال ایجاد شود.
استاندار گیلان با تأکید بر اینکه برای صیانت از اعتبار اجتماعی و دینی نهاد وقف باید دقت بیشتری انجام شود خاطرنشان کرد:‌ اطمینان و احراز مالکیت قانونی فرد متقاضی انجام فریضه وقف باید جدی گرفته شود تا در این مسیر خطیر به صورت ناخودآگاه حقی از مردم و آحاد جامعه تضییع نشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *