کد خبر: 7205
تاریخ انتشار: 23/آذر/1397 - ساعت : ۱۲:۲۳

از ۶۴ پژوهشگر برتر حوزه سلامت در گیلان تقدیر شد

از ۶۴ پژوهشگر برتر حوزه سلامت در گیلان تقدیر شد

مراسم بزرگداشت هفته پژوهش به همت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و با حضور مقامات کشوری، استانی، ریاست، مسوولان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی گیلان و پژوهشگران حوزه سلامت، در رشت برگزار شد و طی آن از 64 پژوهشگر برتر حوزه سلامت در گیلان تقدیر شد .
به گزارش خط قرمز ، دکتر علی نوبخت – نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: یکی از دستاوردهای بعد از انقلاب دانشگاه علوم پزشکی گیلان تربیت متخصصین در 9 رشته تخصصی پرکاربرد است که همین مسله باعث کاهش وابستگی به طبابت کشورهای بیگانه شد. وی با اشاره به جایگاه مهم دانشگاه ها در کشور افزود: دانشگاه ها در بهتر شدن وضعیت جامعه نقش مهمی دارند و نیازمند پویایی مراکز آموزش عالی در سیاست گذاری های کلان هستیم چرا که دانشگاه در هر جامعه ای می تواند موجب اعتلای آن جامعه شود.
 
وی اظهار داشت: ایده ال در کشورهای پیشرفته این است که دانشگاه ها به سمت دانشگاه های نسل چهارم پیش روند و رسالت خود را در سیاست های کلان کشور ایفا کنند. وی رعایت اخلاق در پژوهش را مهم دانست و اظهار داشت: سازمان نظام پزشکی و شورای عالی در مورد اخلاق حرفه ای مدت ها کار کرده اند، ما نیز در انجمن های علمی کمیته حقوق و اخلاق حرفه ای را تعریف کرده ایم که هفته گذشته به تصویب شورای عالی نظام پزشکی رسید.
 
ایران از نظر از نظر کیفیت مقالات پزشکی در منطقه در رتبه اول قرار دارد
دکتر شاهین آخوند زاده – قائم مقام معاون تحقیقات در مورد پژوهش گفت: اساس پژوهش تمرین و مانور است و پژوهش به انسان اعتماد به نفس می دهد. وی در رابطه با دستاوردهای پژوهشی در سال های اخیر اظهار داشت: ایران طی 5 سال گذشته در حوزه پژوهشی رشد خوب و قابل توجهی در عرضه ملی و بین المللی داشته و از نظر کیفیت مقالات و پژوهش های انجام شده در رتبه 16 دنیا و از نظر کیفیت مقالات در منطقه در رتبه اول قرار دارد.
آخوندزاده با اشاره به چهل سال تولیدات علمی ایران در علوم سلامت و زیست پزشکی، افزود: در سال 2016 میلادی برای اولین بار در تعداد مقالات، کشور اول منطقه شدیم و در سال 2017 نیز از نظر تعداد مقالات در ISI همین رتبه را کسب کردیم. قائم مقام معاون وزیر بهداشت با بیان این که در سال های 2016 و 2017 از نظر استنادات و کیفیت مقالات نیز در منطقه اول هستیم، اظهار داشت: در سال 2017 تعداد مقالات ما به 55 هزار و 889 و تعداد استنادات ما نیز به 84 هزار و 955 رسیده است.
 
سرمایه های اصلی ما در مغز و اندیشه جوانان است
دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک – رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اشاره به صفات و ذات خداوند و توجه به آفرینش و خلقت، گفت:  یکی از مهمترین ویژگی که پروردگار عالم دارد آفرینش و خلقت است و هرکسی که در راه آفریندگی، بخواهد
چیزی را خلق کند قطعا ارج و قرب ویژه ای هم نزد خداوند و هم نزد مردم پیدا می کند. دکتر یوسف زاده، افزود: اگر محققین و دانشمندان و شکافندگان علم و کسانی که در این مسیر قدم برمی دارند ارزش پیدا می کنند به خاطر این است که با کشف رازهای آفرینش اقدام به خلقت می کنند و در مسیر ذات خداوندی قدم بر می دارند.
وی متذکر شد: در طول تاریخ دور در زمان سقراط، بقراط، ارسطو و بعد هم بوعلی سینا و رازی کسانی بوده اند که به دلیل استعداد های ذاتی که در آنان وجود داشته توانسته اند، در این مسیر گام بردارند و این مختص افراد محدودی بوده است که در تاریخ بشریت نامشان ماندگار شده، اما طی یک قرن اخیر دانشکاه ها، دانش و جویندگی دانش و راه یابی در مسیر علم را در سر لوحه کارهای خود قرار داده اند و امروز تغییرات شگرفی را در زندگی روزمره خود شاهد هستیم که این امر نتیجه تغییر نگرش هاست، نگرشی که در گذشته مختص عده محدودی بوده و امروزه این نگرش تحت عنوان تفکر علمی گسترش پیدا کرده است.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطرنشان کرد: تفکر علمی دارای زیر ساخت ها و بنیان های خاصی است و یک اصولی دارد که در صورتی اجرای اصولی سبب می شود تا پیشرفتی در حوزه علوم صورت بگیرد و در زندگی هیچ کس هیچ چیز نمی تواند با ارزش تر از این باشد که یک آجر کوچک به بنای رفیع علم اضافه کند بنایی که روز به روز در حال مرتفع تر شدن و بلندتر شدن است و تک تک آحاد جامعه می توانند از مزایای آن استفاده کنند.
 
نقش دانشگاه ها جاری و ساری ساختن اصول تفکر علمی، از طریق توسعه پژوهش های کاربردی است
وی تاکید کرد: نقش دانشگاه ها جاری و ساری ساختن اصول تفکر علمی، است و تمرین آن انجام همین تحقیقات علمی و کاربردی است که فرصت های لازم را در اختیار افرادی که می خواهند در مسیر علمی گام بردارند قرار می دهند. دکتر یوسف زاده چابک با اشاره به پیشرفت علم خاطرنشان کرد: امروزه در بحث فناوری با ایده پردازی و مطالعه در مورد نیاز جامعه و همچنین حرکت به سوی استارتاپ ها، هسته های فناور و شرکت های دانش بنیان موازی تحقیقات علمی، علم در حال پیشرفت است. بنابراین اگر محقق و پژوهش معنا پیدا می کند به خاطر این است که یک تفکر جدید، تفکری که بشر طی قرن های اخیر به این نتیجه رسیده است که می تواند در زندگی روزمره بسیار اثر گذار باشد.
 
دکتر یوسف زاده اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با همین محوریت برنامه راهبردی خود را طراحی کرد و ما این مسیر را انتخاب کرده ایم که در بین دانشگاه ها به عنوان دانشگاه پیشرو در دانشگاه های نسل سوم باشیم و اعتقاد داریم که کشور ما می تواند از این سرمایه های عظیمی که نهفته دارد به جایگاه بالای علمی برسد. ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان به سرمایه های انسانی جامعه اشاره کرد و گفت: ما در کشوری هستیم که 10 میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی و 5 میلیون دانشجو دارد و در کشور ما بزرگترین پتاسیل برای حرکت های علمی وجود دارد در صورتی که از این ظرفیت ها در جایگاه های درستی بهره گرفته شود و برای ذهن جوانان علمی کشور سرمایه گذاری شود، قطعا پیشرفت قابل ملاحظه ای حاصل خواهد شد.
 
وی ادامه داد: اکنون که این ظرفیت در کشور ما وجود دارد، ما این امر را جز رسالت خود می دانیم که در مسیر توسعه کشور گام برداریم. دکتر یوسف زاده چابک با اشاره به مسیر رو به توسعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان تاکید کرد: از دانشگاهی شروع کردیم که تا قبل از سال 95 حتی یک شرکت دانش بنیان نداشت و اکنون بیش از 30 شرکت دانش بنیان و 120 هسته فناور دارد که همه این اتفاقات ظرف مدت کمتر از دوسال به انجام رسیده است. داشتن یک سوم هسته های فناور استان ظرف مدت کمتر از دوسال نشانی از این ظرفیت عظیم دارد، ما برای یک افق 10 ساله برنامه ریزی کرده ایم و خوشبختانه ظرف مدت کمتر از دوسال به دستاورد های خوبی دست یافته ایم .
 
تجاری سازی محصولات شرکت های دانش بنیان دانشگاه علوم پزشکی گیلان
وی با اشاره به حرکت های جدید علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گفت: مجتمع فناوری های پیشرفته پزشکی با کار گروه های، ژنتیک، سلول های بنیادی و علوم اعصاب را در محل ساختمان غذا و دارو راه اندازی کرده ایم و علاوه بر مرکز رشد، مجتمع فناوری های پیشرفته پزشکی، طی دو ماه اخیر سه مرکز رشد را به صورت همزمان در دانشکده دارو سازی، دانشکده بهداشت و دانشکده پیراپزشکی شرق گیلان راه اندازی کرد و محصولات شرکت های دانش بنیان ما که بعضا قابلیت عرضه بین المللی هم دارند در حال تجاری سازی هستند.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: ما به این خودباوری رسیدیم که برای ما دست یافتن به سطوح بالای علمی امکانپذیر است. تردیدی نیست که بدون حمایت های مالی بتوانیم جهش بزرگی داشته باشیم اما ناباورانه باید بگوییم هنوز ما حمایت مادی از این شرکت های دانش بنیان نداشته ایم . امروز دانشگاه علوم پزشکی گیلان با یک تغییر نگرش  چنین ظرفیت و پتانسیلی را ایجاد کرده است و مطمنا اگر سیاست گذاری صحیحی در این زمینه صورت بگیرد و زیر ساخت ها بهبود یابد، جوانان ما نیز از این فرصت ها به خوبی استفاده خواهند کرد.
 
سرمایه های اصلی ما در مغز و اندیشه جوانان است
وی با اشاره به نقش جوانان به عنوان سرمایه های اصلی کشور اذعان کرد: سرمایه و منابع اصلی کشور ما در زیر زمین نیست زیرا این منابع تمام شدنی است و نباید چندان به آن دلخوش کنیم سرمایه های اصلی ما در مغزهای جوانان ماست و اندیشه های آنان است .
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان گفت: امروز این توفیق را خواهیم داشت که 3 تن از فرزندان گیلان زمین  که هر کدام طلایه دار علمی و از اساتید برجسته در سطح کشور هستند به عنوان اساتید افتخاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان معرفی کنیم و امیدوار هستم با وجود این الگو های ارزشمندی که در کنار ما قرار می گیرند روند حرکت ما شتاب فزاینده تری به خود بگیرد.
 
دکتر شادمان نعمتی – معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز ضمن خوشامد گویی و تشکر از حضور دکتر علی نوبخت، دکتر آخوندزاده و دکتر دهپور در گیلان، گزارشی از فعالیت های حوزه های مختلف معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان ارایه داد و افزود: با عنایت به تدوین برنامه راهبردی دانشگاه، در معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز کارت امتیازی متوازن و شناسنامه سنجه های معاونت و کتاب سند راهبردی معاونت تحقیقات و فناوری تدوین شده است.
 
فرهنگ پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نهادینه شده است
دکتر نعمتی اظهار داشت: از جمله تفکرات جاری در معاونت تحقیقات، تفکر پرهیز از روزمرگی، پرهیز از انجام کارهای غیرفاخر، تفکر «کارهای تیمی و بین الملل» ، تفکر«حل مساله»، تفکر «ریل گذاری»، تفکر پژوهشی، تفکر فناورانه و کارآفرینی، تفکر  تفکر جذب گرانت است. معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه تصریح کرد: شاخص های علم سنجی دانشگاه پیشرفت بسیار خوبی داشته و در حال حاضر 16 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه دارای H-index بالای 10 و تعداد 101 نفر نیزH-index بالای 5 دارند که این موضوع بیانگر این است که فرهنگ پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نهادینه شده است.
 
دکتر نعمتی گفت: از دستاوردهای معاونت تحقیقات و فناوری در سال 1397، می توان به کسب موافقت و استقرار آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه، کسب موافقت اصولی مرکز تحقیقات آموزش پزشکی، کسب موافقت قطعی مرکز تحقیقات سلولی ملکولی، استقرار سامانه جامع پژوهشیار و برگزاری اولین استارت آپ ویکند سلامت شمال کشور، اولین سمینار ملی تخصصی اخلاق در پژوهشهای زیست پزشکی و همچنین اولین سمینار منطقه ای سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی شمال کشور اشاره کرد. وی کسب رتبه اول در اخلاق و رجیستری و نیز رتبه دوم در محور زیرساخت پژوهش دانشگاه های تیپ دو و همچنین کسب رتبه 13 حوزه فناوری سلامت دانشگاه در کل دانشگاه های کشور را از دیگر دستاورد های معاونت تحقیقات و فناوری در سال 97بیان کرد و گفت: مسأله زیر ساخت پژوهشی در دانشگاه ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
 
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، سیاست های سال جدید در بخش تحقیقات را افزایش کمیت و کیفیت طرح ها، دقت درAffiliation های رسمی مراکز، دقت در انتخاب مجلات، فرهنگ نشر مقالات در مجلات Q1-2 و مدیریت Citation ها، ارائه کارنامه پژوهشی به کلیه اعضائ هیأت علمی دانشگاه، تدوین و تصویب آیین نامه Post Doc دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تدوین و تقدیم گرانت های مختلف هیات علمی، هیات علمی جوان، پژوهشیار زبده به پژوهشگران دانشگاه عنوان کرد و افزود: تقدیم لوح با درج در پرونده به اعضائ علمی دانشگاه که در سال بیش از 3 مقاله اسکوپوس و بالاتر تولید کرده و بیشترین و باکیفیت ترین داوری مقالات، طرح ها، و کتب دانشگاه را داشته اند، از دیگر سیاست های معاونت تحقیقات در سال جاری می باشد.
 
دکتر میر سعید عطارچی- مدیر تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خصوص نحوه انتخاب پژوهشگران برتر، ارزشیابی معاونت، مسیر حرکتی معاونت، پژوهش نیاز محور، برنامه های آتی و شاخص های عملکرد معاونت و ساماندهی مراکز تحقیقاتی در جهت ارتقا وضعیت مطالبی را بیان کرد. مدیر تحقیقات و فناوری دانشگاه افزود: زیر ساخت ها پتانسیل بالقوه برای تولید علم و پژوهش محسوب می گردند و ما باید با فراهم سازی فرایندها و برنامه ریزی، آن را بالفعل نماییم.
 
پژوهش باید بتواند برای جامعه رفاه به ارمغان بیاورد
دکتر عطارچی ادامه داد: رتبه محور زیر ساخت معاونت در سال 94، 9 بوده که این رتبه در سال 96 به رتبه 2 ارتقا یافته است که اخذ رتبه دوم در محور ساختار در بین دانشگاه های تیپ 2، گویای رشد پایدار است. وی هدف از انجام پژوهش را تولید علم و پژوهش های فاخر و حل کننده مشکلات جامعه بیان کرد و افزود: امروزه دانشگاه های مدرن رسالتشان ایجاد رفاه یعنی چیزی فراتر از تولید ثروت برای جامعه است و پژوهش باید بتواند برای جامعه رفاه به ارمغان بیاورد.
 
گفتنی است: در این مراسم دکتر آخوند زاده گزارشی در مورد پیشرفت های علمی ایران و دکتر دهپور عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران سخنرانی کرده و در پایان هم از زحمات سی ساله دکتر عبدالرسول سبحانی – عضو هیات علمی دانشگاه و دبیر اسبق شورای راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، قدردانی شد و حکم استاد افتخاری به دکتر نوبخت، دکتر آخوند زاده و دکتر دهپور داده شد .
 
این مراسم به همت معاونت تحقیقات وفناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن اجتماعات بانک صادرات رشت برگزار شد و طی آن ۶۴ پژوهشگر برتر حوزه سلامت در گیلان تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *