کد خبر: 12083
تاریخ انتشار: 28/بهمن/1397 - ساعت : ۱۴:۴۶

اختتامیه جشنواره ایده شهرستان بندرانزلی برگزار شد

اختتامیه جشنواره ایده شهرستان بندرانزلی برگزار شد

به گزارش خط قرمز – صبح روز پنجشنبه ۲۵ بهمن ماه مراسمی با حضور حجت الاسلام و المسلمین شمس الدین امام جمعه شهرستان بندرانزلی، خانم تونگو معاون برنامه ریزی فرمانداری بندرانزلی، آقای دکتر باستی رئیس پارک علم و فناوری گیلان، و معاونین و مدیران پارک علم و فناوری گیلان و برخی از مسئولین شهرستان بندرانزلی از تعداد ۱۶ ایده برتر این جشنواره و ۷ مدیر شرکت های فعال در منطقه شهرستان بندرانزلی تقدیر شد.

در این مراسم ابتدا خانم پورمرادی مدیر مرکز رشد واحدهای فناور بندرانزلی و دبیر این جشنواره ضمن عرض خیرمقدم، با اشاره به اینکه یکی از وظایف پارک های علم و فناوری شناسایی نخبگان و ایده پردازان و پرورش ایده ها در راستای عملیاتی شدن و تجاری سازی هست عنوان کرد که برای این منظور در طول سال اقدامات مختلف و رویدادهای گوناگونی برگزار می شود که یکی از این رویدادها، جشنواره ایده بود و برای اینکه از همه‌ی ظرفیت شهرستان در زمینه های مختلف استفاده کنیم این جشنواره رو برگزار کردیم.

با توجه به داوری هایی که انجام شد مقرر گردید ۱۶ ایده پرداز به معرفی ایده های خود در بین مسئولین بپردازند و در انتها در پایان مراسم از صاحبان این ایده ها تقدیر به عمل آمد.
وی ادامه داد: از اهداف برگزاری این جشنواره در درجه اول این بود که به تمام نخبگان شهر امکان ارائه ایده و به تمام سازمان ها امکان استفاده از ایده نخبگان داده شود و همدلی بین مردم و مسئولین به وجود آید که مسئولین شنونده حرف های مردم باشند و راه حل مشکلات و معضلات شهری، اجتماعی و فرهنگی از منظری دیگر اتفاق بیافتد.

وی اظهار داشت: در آینده نزدیک برای عملیاتی شدن ایده‌ها تلاش خواهیم کرد. قصد داریم کارگروهی برای اجرایی شدن و پیگیری امورات لازم جهت عملیاتی شدن ایده ها تشکیل دهیم. ایده هایی که می تواند مورد حمایت مرکز رشد برای تجاری سازی قرار بگیره در ساختار های مختلف مرکز رشد پذیرش شود، ایده هایی که در مرحله سرمایه‌گذاری هستند، مستندات ایشان به کارگروه سرمایه گذاری فرمانداری بندرانزلی ارائه گردد تا بعد از بررسی، در صورتی که مورد تایید قرار گرفت به سرمایه گذار برای تجاری سازی معرفی شود و ایده هایی که مرتبط به حوزه های مختلف شهری و گردشگری هستند نیز با مسئولین مربوطه برای اجرایی شدن هماهنگی شود.

از دیگر بخش های این مراسم تجلیل از ۷ مدیر شرکت و کارخانه فعال شهرستان بندرانزلی بود. پورمرادی بیان کرد از آنجائیکه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد حلقه اتصال بین دانشگاه و صنعت هستند، با همراهی اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان بندرانزلی بازدیدی از کارخانه های فعال شهرستان و منطقه به همراه تعدادی از مدیران شرکت های مستقر در مرکز رشد صورت پذیرفت. از اهداف این بازدیدها می توان به انتقال تجربیات افرادی که در بخش صنعت فعال هستند به شرکت های مرکز رشد، بومی سازی نیازمندی های آنها و همچنین بازاریابی برای شرکت های مستقر در مجموعه مرکز رشد اشاره نمود.


سپس آقای دکتر باستی رئیس پارک علم و فناوری گیلان عنوان کرد یکی از رسالت های پارک های علم و فناوری، تبدیل ایده ها و اختراعات افراد به ثروت است و پارک فناوری گیلان به ایده پردازان کمک می کند تا ایده های آنان به ثروت تبدیل شده و در راستای کار آفرینی به سرمایه گذاران معرفی شده و مورد حمایت قرار گیرند. وی با اشاره به جایگاه پانزدهمی گیلان در ثبت شرکت های دانش بنیان در کشور افزود: در حال حاضر ۵۰ شرکت دانش بنیان در گیلان فعال هستند که در تلاشیم این رقم در سال آینده دو برابر شود.
باستی با اشاره به تلاش پارک علم و فناوری گیلان برای ارتقای تعاملات بین المللی تاکید کرد: حضور ایده پردازان و مخترعان ایرانی در نمایشگاه های بین المللی یکی دیگر از کارهای مهم پارک علم و فناوری گیلان است و در تلاشیم در نمایشگاه تجهیزات کشاورزی کشور قطر حضوری پررنگ داشته باشیم. وی با بیان اینکه ایده های خلاقانه دارایی‌های ناملموس است گفت: دنیای امروز دنیایی است که دارایی ها فقط ملموس نیست و شرکت های بزرگی همچون گوگل، مایکروسافت و آی بی ام ، دارایی های فکری دارند.

باستی با تاکید بر لزوم توجه بیش از پیش به آموزش برای بهره برداری هرچه بهتر از ایده های نوین تصریح کرد: ثبت اختراع بعد از ارائه ایده کمک می کند تا این ایده در اختیار سرمایه گذار قرار گرفته و یا در جهت راه اندازی کسب و کار جدید استفاده شود.
رییس پارک و علم و فناوری گیلان با اشاره به راه اندازی مرکز نوآوری صنایع خلاق در قالب شهر خلاق و فناوری‌های نرم اظهار کرد با توجه به اینکه صنایع خلاق مثل صنایع دستی، گردشگری و تولید محتوا دارای ارزش افزوده زیادی هستند و بدون استفاده از ماده‌ای می‌توان با ایجاد ارزش افزوده درآمد زیادی کسب کرد، در تلاشیم که بخشی از فعالیت شرکت های مرتبط یه این سمت سوق پیدا نماید.

در ادامه این مراسم امام جمعه شهرستان بندرانزلی با اشاره به اینکه با وجود همه تاکیدات در خصوص توجه به علم و دانش ، علم همچنان مهجور واقع شده است گفت: پیشرفت های علمی چشمگیری بعد از پیروزی انقلاب در ایران اسلامی حاصل شد و باید نسبت به دستاورها و ارتباط دادن آن با زندگی مردم بیش از پیش تلاش کرد. حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالجواد شمس الدین افزود: امروز دوران زندگی بر اساس قالب های گذشته نیست و توجه به علم و دانش و فناوری بیش از پیش ضرورت دارد.

وی با بیان اینکه جشنواره ایده های برتر برای جشن چهل سالگی انقلاب در بندرانزلی برنامه ریزی شده بود تاکید کرد: برای پیشرفت ایده ها باید به صورت زنجیره ای به این مجموعه پرداخته شود و علاوه بر دوری از نگاه جزیره ای به ایده ها برای تبدیل این ایده ها به کار و درآمد باید دستگاه های اجرایی مرتبط پای کار باشند. خط قرمز خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *