کد خبر: 23260
تاریخ انتشار: 14/مرداد/1398 - ساعت : 14:27

آبرسانی سیار به 70 روستای مناطق کوهستانی گیلان

آبرسانی سیار به 70 روستای مناطق کوهستانی گیلان


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان گفت: به مردم 70 روستای مناطق کوهستانی گیلان به صورت سیار آبرسانی می شود.


محب علی رنج ور از آبرسانی سیار به 70 روستای مناطق کوهستانی این استان خبر داد و گفت: با تامین اعتبارات لازم به دنبال تامین منابع آبی پایدار در این روستاها هستیم.

وی با اشاره به اجرای طرح های آبرسانی و تامین اعتبارات مورد نیاز افزود: طرح آبرسانی به 13روستای املش و 19 روستای دهستان بلوکات رودبار با همکاری قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه در دست اجراست که تا سال آینده به بهره برداری می رسد.

رنج ور ادامه داد: به دلیل گرمای هوا، افزایش مصرف و کاهش منابع آبی، اهالی برخی روستاهای گیلان همچون دوگور صومعه سرا، بوجایه و سادات محله لاهیجان و ظفر محله ماسال در ساعات پیک مصرف با مشکل افت فشار آب مواجه می شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان با اشاره به وجود 62 باب تصفیه خانه آب در گیلان گفت: هم اینک 40 تصفیه خانه فعال است و قرار است22 تصفیه خانه دیگر نیز وارد مدار بهره برداری شود.

وی با بیان اینکه از سال 94 تاکنون هزار میلیارد دلار اعتبار برای اجرای طرح های آبرسانی روستایی در کشور اختصاص داده شده، تصریح کرد: سهم گیلان از این اعتبار130 میلیارد تومان بود.

زنج ور ادامه داد: در زمان کنونی هزار و 800 روستا از 2 هزار روستای گیلان از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره مند هستند.

وی با بیان اینکه30 درصد تاسیسات و خطوط آبرسانی روستایی گیلان فرسوده است، افزود: اعتبارات لازم در این زمینه از محل اعتبارات استانی تامین می شود که کافی نیست، انتظار می رود با تامین اعتبار از محل اعتبارات ملی و کمک خیران بتوان شبکه های آبرسانی روستایی را نوسازی کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان واگذاری طرح های آبرسانی به بخش خصوصی در قالب طرح BOT را در حل مشکلات حوزه آبرسانی موثر دانست.

رنج ور در ادامه گفت: قرار بود طرح جمع آوری فاضلاب 130 روستا در کشور به شکل متمرکز با تامین اعتبار از محل بانک توسعه اسلامی انجام شود که 5 روستای گیلان در شهرستان های رشت، آستانه اشرفیه، انزلی، صومعه سرا و رودسر جزء آن بود اما به علت افزایش بهای دلار اجرای این طرح متوقف شد.

وی تصریح کرد: 23 پروژه در 24 روستا با جمعیت16 هزار نفر و با 13 میلیارد تومان اعتبار شامل 2 مورد بهسازی چشمه، 5 حلقه حفر چاه، 5 مخزن، 65 کیلومتر لوله گذرای،10 ایستگاه پمپاژ و 6 سیستم کلرزنی در هفته دولت امسال به بهره برداری می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *